Поради, Театральне мистецтво        16 Січня 2019        4012      

Ефективна підготовка до конкурсу читців: виразність читання, паузи і партитури

У лютому відбудеться обласний конкурс розмовного жанру «Барви надії». Шпаргалки з видами пауз та партитурними знаками, які ми підготували у цій статті, допоможуть вам ефективно підготуватися.

Виразність читання

Під час читання тексту потрібно не лише відтворювати певні слова твору, а й передавати його думки та логічний зміст. Для цього необхідно володіти засобами логіко-емоційної виразності читання, тобто сукупністю компонентів (логічним наголосом, розмаїттям пауз, мелодикою, темпом, жестами, мімікою, позами тощо), без врахування яких неможливо передати логічного та емоційного змісту мовлення.

Важливу роль відіграє інтонація. Вона не може існувати окремо, а повинна взаємодіяти з лексико-граматичною будовою і логіко-емоційним змістом речення. Виконує граматичну, логічну, емоційну, ритмічну функції.

Основні паузи

Паузи не лише розчленовують мову, але й об’єднують її: слова, що знаходяться між паузами, набувають смислової єдності. Основні паузи — люфтпауза, пауза пунктуації, логічна, психологічна.

Психологічні паузи

Залежно від емоційного настрою психологічні паузи поділяють на такі види:

  • пауза настороженості, яку супроводжують і стимулюють вигуками різноманітного значення: подиву, страху, зачудування чи вагання («Ах!», «Тсс!» та інші: Тсс! // Хтось крадеться до нас);
  • пауза емоційного підсилення, необхідна між повторюваними словами для посилення їх емоційного заряду (Радість: Їде, // їде! – хором підхопила малеча);
  • пауза пригадування, слова після якої характеризують згадане (І куди ж вона поділася? // Здається я віддав її Володі);
  • паузи замовчування, емоційного порівняння, жалю (Та я ж вам! // Для вас старався. Щоб веселіше було).

Тривалість пауз

Особливо важливо не забувати про тривалість пауз, яка залежить від змісту, почуття, певних обставин. За тривалістю паузи бувають такі:

  • короткі — 1 сек.;
  • середні — 2 сек.;
  • довгі — 3 сек.

Партитурні знаки

Відвернути можливі помилки під час читання твору допоможе графічне відтворення звучання твору, тобто партитура художнього тексту. За її допомогою в тексті можна позначити усе необхідне: паузи, наголоси, підвищення і зниження тону, інтонаційні переломи тощо.

У підготовці до обласного конкурсу розмовного жанру «Барви надії» стане в пригоді корисна інформація про особливості роботи з віршованим текстом.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: