Перший обласний огляд «Етно-традиція Миколаївщини»: графік проведення і як узяти участь

З 20 березня стартує обласний огляд на найкращу презентацію місцевого елементу нематеріальної культурної спадщини «Етно-традиція Миколаївщини».

Мета огляду

  • виявлення, збереження і популяризація найкращих зразків нематеріальної культурної спадщини (далі НКС) Миколаївщини, залучення місцевих громад до репрезентації народної культури області;
  • надання практичної та методичної допомоги місцевим спільнотам для покращення механізму виявлення, документації та популяризації зразків НКС Миколаївщини;
  • активне залучення до цінностей традиційної народної культури представників різних соціально-вікових верств населення Миколаївщини, естетичне виховання молоді на основі національно-культурних традицій.

Хто бере участь

Заклади культури незалежно від їх відомчого підпорядкування, громадські об’єднання, навчальні заклади та інші зацікавлені особи й інституції.

Графік проведення

Огляд проводиться з 20 березня по 10 грудня 2019 року у два етапи:

І етап (районний/міський) — 20 березня–30 листопада;

ІІ етап  (обласний) — 1–10 грудня.

23.03 на базі Первомайського міського центру дозвілля  імені Є. Зарницької
Врадіївський район, Кривоозерський район, Первомайський район, Кам’яномостівська ОТГ, Мигіївська ОТГ, м. Первомайськ.

15.05 — Єланецький район;

25.05  на базі міського ПК «Корабельний»
Миколаївський район, Веснянська ОТГ, Нечаянська ОТГ, Михайлівська ОТГ, Ольшанська ОТГ, Радсадівська ОТГ; Вітовський РОМЦ, Галицинівська ОТГ, Шевченківська ОТГ, Воскресенська ОТГ; м. Миколаїв.

08.06 на базі Снігурівського РБК 
Снігурівський район, Широківська ОТГ, Горохівська ОТГ, Снігурівська ОТГ, Березнегуватський район, Березнегуватська ОТГ,  Висуньська ОТГ.

28.09 на базі Березанського РБК
Березанський район, Коблевська ОТГ, Березанська ОТГ; Очаківський р-н, Куцурубська ОТГ, Чорноморська ОТГ, м. Очаків.

26.10 на базі Баштанського РБК
Баштанський район, Баштанська ОТГ, Лоцкинська ОТГ; Новобузький р-н, Новополтавська ОТГ, Вільнозапорізька ОТГ, Новобузька ОТГ, Софіївська ОТГ; Казанківський район, Казанківська ОТГ, Володимирівська ОТГ.

02.11 на базі Вознесенського МБК
Вознесенський РОМЦ, м. Вознесенськ, Олександрівська ОТГ, Бузька ОТГ, Прибужанівська ОТГ, Дорошівська ОТГ, Новоодеський район, Братський район.

Читайте також:   Квітка папороті: легенди купальської ночі

30.11 на базі Палацу культури «Енергетик» м. Южноукраїнськ
м. Южноукраїнськ, Арбузинський район, Благодатненська, Арбузинська ОТГ; Доманівський район, Доманівська, Мостівська, Прибузька ОТГ; Веселинівський район, Веселинівська ОТГ. 

Категорії

1. Виконавські мистецтва:

  • пісенне;
  • музично-інструментальне;
  • театральне;
  • танцювальне.

2. Звичаї, обряди, святкування

Соціальні практики, святкова та святково-обрядова культура:

  • народні свята та святкові заходи: традиції святкування народних календарних, побутових, тематичних свят і подій;
  • обрядовість: календарна, сімейна (породільна, хрестинна, весільна, погребально-поминальна тощо); виробничі обряди тощо;
  • різноманітні звичаї, ритуали, які є органічною частиною культурної практики певної громади.

3. Усні традиції та форми вираження

  • місцеві говірки;
  • казкова фольклорна проза: казки, анекдоти, притчі, небилиці;
  • неказкова фольклорна проза: легенди, перекази, народні оповідання та бувальщини;
  • поетичні фольклорні жанри: билини, думи, епічні, історичні, ліричні та обрядові пісні, частівки тощо;
  • малі фольклорні жанри: прислів’я, прикмети, приказки, прокльони, вітання, афоризми, побажання, каламбури, тости, загадки, прощання;
  • дитячий фольклор: колискові пісні, забавлянки, пестушки, утішки, небилиці, заклички, лічилки, дражнилки, мирилки, страшилки, скоромовки тощо.

4. Традиційні господарські заняття

Хліборобство, тваринництво, мисливство, рибальство тощо; ремесла (гончарство, ковальство, ткацтво, теслярство, столярство, килимарство, деревообробка і різьбярство, плетіння, писанкарство, обробка каменю та шкіри тощо) і пов’язані із ними знання, навички, техніки й технології. Наприклад, ті, що стосуються:

  • традицій будівництва та оздоблення житла;
  • кулінарних традицій;
  • створення та оздоблення народного костюму, аксесуарів до нього;
  • виготовлення народних музичних інструментів;
  • виготовлення народної іграшки тощо.

5. Знання та практики, що стосуються природи та всесвіту

  • народні прикмети;
  • сільськогосподарський календар;
  • народна медицина;
  • народна педагогіка тощо.

Конкурсна програма

1. Нарис (у публіцистичному стилі), який розповідає про елемент НКС — опис елементу, носії елементу, роль у житті громади, заходи для популяризації елементу тощо.

Читайте також:   Усе про опішнянську й косівську кераміку: від глини до розпису

2. Ілюстративні та підтверджуючі матеріали (фото-, відео-, аудіоматеріали тощо).

3. Мультимедійна презентація.

4. Облікова картка елементу НКС (за наявності) відповідно до зразка.

5. Театралізована презентація місцевого елементу НКС.

Технічні вимоги

Презентація: ppt, pptx (Microsoft Power Point), до 30 слайдів.

Шрифт презентації: Times New Roman, Arial.

Відео: mp4 (720p) до 500 мб.

Аудіо: mp3.

Технічні вимоги

Презентація: ppt, pptx (Microsoft Power Point), до 30 слайдів.

Шрифт презентації: Times New Roman, Arial.

Відео: mp4 (720p) до 500 мб.

Аудіо: mp3.

Критерії оцінювання

  • культурна, історична та суспільна цінність представленого елементу НКС, його самобутність та значення для культурної практики певної громади;
  • зміст та оригінальність презентації елементу НКС;
  • якість комплексного дослідження представленого елементу (ілюстративна стаття, супроводжувальні фото-, відео-, аудіоматеріали, публікації про елемент у засобах масової інформації (друкованих та електронних), соціальних мережах тощо);
  • документальне оформлення інвентаризації елементу НКС;
  • презентація заходів, направлених на збереження та популяризацію представленого елементу НКС.

Як стати учасником

Заявку на участь в огляді необхідно заповнити й надіслати на ocnt.mk@gmail.com за 10 днів до визначеної графіком проведення дати відбіркового туру.

Контактні особи

(0512) 37-59-66, (096) 471-80-62 — Ганна Божкова;

(0512) 37-59-66, (063) 137-90-86 — Світлана Бабуріна.

↓
Розмір шрифту
Контраст