Нематеріальна культурна спадщина        20 Грудня 2019        1214      

Підсумки 2019: нематеріальна культурна спадщина

Основні напрями роботи відділу НКС, а також про перший обласний огляд місцевих елементів і його переможців.

Основні напрями роботи

МОЦНТ та КОР керує збором і систематизацією елементів нематеріальної культурної спадщини області. Координує складання місцевих переліків елементів НКС відповідною комісією для внесення їх до відповідних списків обласного та національного рівнів. Важливо, що в цьому році Обласний перелік елементів НКС Миколаївщини доповнили вісім нових елементів.

Для успішної роботи таких комісій започатковано навчально-методичний проєкт зі збереження та популяризації НКС Миколаївщини «Обереги рідної землі». Протягом року до проєкту долучилися громади Арбузинського, Березанського, Вітовського, Врадіївського, Доманівського, Новоодеського районів і Веселинівської ОТГ.

У травні спільно з науковцями МНУ імені Василя Сухомлинського та громадської організації Миколаївського району «Світовид» було проведено конференцію з організації роботи з охорони, збереження та популяризації НКС.

Окрім цього, Центр випустив дві збірки: «Таврійський розпис — унікальний елемент нематеріальної культурної спадщини Миколаївщини» і «Весільні традиції Миколаївщини. Частина ІІ». Директорка МОЦНТ та КОР, заслужена артистка України Наталія Баштова представила їх на культурному форумі Миколаївщини.

Перший огляд місцевих елементів НКС

З 23 березня по 10 грудня проходив перший обласний огляд місцевих елементів НКС «Етно-традиції Миколаївщини».

У чому його унікальність? Представляти можна тільки той елемент, про який зібрано всю можливу інформацію: хто його пам’ятає, які джерела появи елементу, чи є фото з минулого (а не лише сьогодення), як цей елемент зберігся і хто його популяризує тощо. Тож необхідно було не просто обрати елемент, а поспілкуватися з місцевими мешканцями, вивчити історію, умови перебування елементу саме в цій місцевості. Аби праця була ефективною, варто об’єднати зусилля клубних працівників, музейників, краєзнавців, представників місцевої преси, освіти тощо.

Учасники виступали в п’яти категоріях: «Виконавські мистецтва»; «Звичаї, обряди, святкування», «Усні традиції та форми вираження», «Традиційні господарські заняття та ремесла і пов’язані із ними знання, навички, техніки і технології», «Знання та практики, що стосуються природи та всесвіту».

Усього представили 25 місцевих елементів НКС. Активність і креативність продемонстрували клубні заклади Березанського, Березнегуватського, Братського, Вознесенського, Вітовського, Врадіївського, Кривоозерського, Новобузького, Новоодеського, Первомайського, Снігурівського районів; Благодатненської, Баштанської, Березанської, Бузької, Веселинівської, Воскресенської, Галицинівської, Казанківської, Кам’яномостівської, Куцурубської, Новополтавської об’єднаних територіальних громад та міста Миколаїв.

Гран-прі отримали:

  • Баштанський міський будинок культури Баштанської ОТГ;
  • відділ із питань освіти, молоді, спорту, культури та медицини Куцурубської ОТГ;
  • Вітовський районний організаційно-методичний центр.

І місце посіли:

  • Лупарівський сільський будинок культури Галицинівської ОТГ;
  • Матвіївський будинок культури м. Миколаїв;
  • Семенівський сільський будинок культури Благодатненської ОТГ;
  • Снігурівський районний будинок культури;
  • Троїцько-Сафонівський сільський будинок культури Казанківської селищної ради;
  • Кривоозерський районний будинок культури;
  • Веселинівський сільський будинок культури Веселинівської селищної ради.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: