Нематеріальна культурна спадщина        02 Серпня 2017        1694      

Свято Пророка Божого Іллі в народних традиціях козацького краю

2 серпня — день пам’яті Пророка Божого Іллі, традиційне народне свято в багатьох народів. Святий Ілля є найбільш шанованим старозавітним пророком у слов’ян. Перший християнський храм, збудований у Києві ще за князя Ігоря, був зведений саме на його честь. Чим пов’язані між собою Перун та Ілля, що символізує грізний вершник на коні, і з якими проханнями звертаються до святителя й понині — далі докладніше.

Ілля-громовик — небесний воїн

Люди вірили, що сила Іллі, грізна та невблаганна, у його зброї — блискавках, небесному вогні, проти яких не може встояти жодне зло, жодна лиха сила. Не випадково, у народній пам’яті Ілля традиційно асоціюється із Перуном, громовержцем дохристиянських язичницьких часів. Незмінним атрибутом святого Іллі вважається вогняний кінь, на якому грізний Пророк Божий проїжджає небом верхи або на колісниці. Грім небесний — то є гримання копит його коня, а блискавки — неспинні стріли. У народі казали: «Грім гримить — то Ілля по небесному мосту в огненній колісниці їде». Традиційно вважається, що вершник на коні є символом плодючості та мужності, охоронцем від хвороб та злих сил. Ілля-Перун виступає в народних віруваннях як покровитель воїнства, чоловічої сили та звитяги. У цей день традиційно святили зброю, воїнські обереги, робили посвяту молоді — джур — у члени бойового братства.

Покровитель і захисник

Вважається, що Ілля-пророк має винятковий вплив на урожай: «Куди махне — жито росте, жито-пшениця — всяка пашниця». Якщо ж його не умилостивити, то може пропасти весь урожай від блискавки та грому: «Ілля грози тримає, Ілля хлібом наділяє». До святого традиційно звертаються із проханнями про благословення на польові роботи, хорошу погоду та добрий врожай. В Іллів день урочисто випікали хліб із першого врожаю, який роздавали в усталеному порядку від старшого до наймолодшого члена сім’ї: «На Іллі новий хліб на столі».
Не забували і про нужденних, адже святий Ілля є захисником бідноти, вдів та сиріт, покровителем роду. До нього звертаються за захистом від нещасливого шлюбу, злоби людської, суперечок та сварок у родині, від духовних та тілесних недугів, на Іллю незаміжні дівчата просять собі гарного чоловіка та щасливе заміжжя. Вважається, що Ілля допомагає привернути удачу, покращити добробут, успішно розрішити будь-яку складну та важливу справу.

Іллів прогностик

Цього дня уважно спостерігали за погодою. Злива на Іллю, за народними прикметами, передвіщає багатий урожай наступного року. А дощ вважається цілющим, ним умиваються самі, умивають дітей, кроплять худобу — щоб уникнути хвороб та всілякого лиха. З Іллі традиційно починають готуватися до зими. У народі казали:

  • «Пішов Ілля й тепло повів за собою»,
  • «Урожай зібрано й тепло відібрано»,
  • «На Іллю з ранку — літо, після обіду — осінь».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: