Нематеріальна культурна спадщина, Поради        11 Лютого 2018        1848      

Танцюємо у колі: цілющі властивості хороводів

Настала пора проводжати зиму. До нас іде Масляна, весела та гучна, з широкими хороводами та яскравими вогнищами. А чи замислювалися ви, чому під час святкування традиційно люди стають у коло! Сьогодні ми зазирнемо за лаштунки давніх традицій колективних танців. Скільки важливої та корисної інформації приховано там!

Художник: Hans Zatzka

З витоків

З давніх-давен танцювати в народі починали по колу, формуючи єдине Ціле — Коло — Коляду — Сонце. Слово «хоровод» у перекладі зі старослов’янської означає «рух по колу». А ще його називають «обрядом» — від галльського слова «ob», тобто «навкруги», а слово «ряд» зі старогерманської означає «лінія». У регіонах нашої країни хороводи називають по-різному: на Галичині — це «гаївка» або «ялівка», у Сумській області та на Слобожанщині — це «карагода», а ось волиняни називають хоровод «рогулькою».

У давнину слов’янами проводилася паралель між тим, як добувався вогонь та запалювалося небесне колесо — Сонце. Люди танцювали хоровод і вірили, що цим коловоротом запалюють Сонце. Коли сходить сонце, воно наче грається на небі: то виринає, «йдучи» до гори, то ховається «опускаючись» вниз. Так з’явилося повір’я, що сонце танцює, обертаючись по колу. Наші пращури, уявляючи сонячну жіночу сутність, називали його Красною Дівицею, Червоною Рожею. Образ Сонця, який рухливо з’являється та зникає, став основою для виникнення багатьох символів в українських танцях. Так у циклі хороводів «Подоляночка», «Корольок», «Ягілочка Красна Панна», «танок» Сонця втілено у пластичних дівочих рухах. Ця проста хореографія дійшла і до наших днів.

Обрядові танці — інформаційні коди, що зцілюють

У святковій народній обрядовості сконцентровано накопичений роками досвід, що може слугувати засобом не лише психічного, але й фізичного зцілення. Люди танцюють й інтуїтивно утворюють коло, рухаючись за годинниковою стрілкою чи у зворотному напрямку. Пояснити це можна тим, що в традиційних обрядах закладені сконцентровані інформаційні коди, що можуть викликати радісні емоції. Це, насамперед, спокій і душевне задоволення, оскільки у такий спосіб людина з давніх-давен приєднувалася до космічних рухів, а значить і до глибинної свідомості. У хороводі зникають особисті кордони і здійснюється ідея об’єднання людей і їхньої сили, ідея радості, розділеної між усіма.

Хороводи відрізняються за спрямованістю і силою впливу.

Чоловічі та жіночі, наприклад, несуть у собі величезний потенціал накопиченої енергії. У жіночому хороводі, особливо якщо він ведеться двома колами, енергетична воронка закручується настільки сильно, що будь-яка дівчина, стаючи у його центр, відразу відчує в собі силу Берегині. Мішаний чоловічий і жіночий хороводи, завдяки різниці потенціалів, закручують енергію по-різному. Саме для цього рекомендується вести хоровод парною кількістю дівчат і молодих людей, щоб вони могли утворити коло, змінюючи одне одного.

Якщо хоровод ведеться чоловіками, а всередині цього кола закручують енергію жінки, утворюється справжній енергетичний вихор з центром в середині обох хороводів. У центр такого коловороту можна посадити свого первістка, хвору людину, покласти амулети. Такий вихор проб’є енергетичні блоки, наповнить енергією, дасть життєву опору на енергетичному рівні.

Родові хороводи

Одними з найскладніших і енергетично потужних є хороводи об’єднання Роду на весіллі. Переплітаючись, вони закручують і об’єднують енергії роду нареченої і жениха. Традиційно такі хроводи ведуться двома колами, які утворюють сакральний символ — вісімку. І якщо віддатися цьому руху в символі нескінченності, зберігаючи відчуття «тут і зараз», почнеться гармонізація відносин між новими родичами, налагодиться контакт. Такі обряди застосовувалися, щоб затвердити єдність роду.

Ставайте у хороводи, набирайтеся сили та життєдайної енергії і нехай ця весна принесе вам все найкраще!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: