Нематеріальна культурна спадщина        05 Липня 2017        1068      

Таємниці другого місяця літа

Літня пора минає швидко. Не встигли й оком моргнути, як і другий місяць літа вже впевнено набирає сили. Що таке білень і липець, коли наші земляки в давнину святкували день рибалок й зустрічали свято Івана Купала, і чому одне з липневих свят називається бабиним та дівочим — докладніше про все далі!

Липень-білень

Другий місяць літа багатий на назви. Перша — білень — свідчить, що саме о цій порі господині відбілювали полотна. А від того, що в липні йдуть рясні дощі і зливи, другий місяць літа отримав назву «грозовик» або «дощовик». Середина літа — пора жнив, косовиці, тому й виникає назва «косень», «сінокос». А ще в липні збирали липовий мед — липець — чудовий засіб проти застуд і запалювань. Є така думка, що саме липець і дав назву, яка остаточно за ним закріпилася й понині.

Липень святковий

З кінця червня й по 12 липня триває Петрів піст. У цей час у селах косили трави, заготовляючи сіно на зиму. Часто це робили толокою, тобто безкоштовною колективною працею. Кожен господар намагався найскоріше накосити трави, бо часто із середини місяця йшли дощі. У сінокосі брали участь і жінки. Вони розкидали скошену траву, щоби швидше сохла, а потім збирали сіно в копиці. Жінки, працюючи, співали петрівчані пісні.

У ніч із 6 на 7 липня молодь святкувала Івана Купала — свято краси, молодості, самоочищення на честь сонця, землі й води. «На всіх пагорбах по Бугу горіли багаття, через які всі перескакували. Дівчата ходили у вінках із полину, барвінку, пускали вінки на воду і свічки запалювали. Деревця прикрашали, співали «Мариноньку», а Купало робили з очерету. Всю ніч шукали чарівну квітку» —, так згадує традиції святкування Гана Реп’ях (1942 р.н.), мешканка села Білоусівка Вознесенського району.

8 липня православні християни вшановують Петра й Февронію, святих покровителів сім’ї, шлюбу, подружнього життя, любові та вірності. Люди цього дня зверталися до святих заступників із проханням про благополуччя в родині.

12 липня — свято Петра й Павла. Колись його зустрічали урочисто: свіжовибіленими хатами, прикрашеними квітами на подвір’ї. Дівчата плели собі віночки з червоних маків. Зранку люди йшли на службу до церкви, а повернувшися додому, сідали за стіл й їли «мандрики» — коржі з пшеничного тіста, яєць і сиру. На свято Петра й Павла на Миколаївщині традиційно робили перший зажин. Усе село виходило в поле, збирали перший урожай жита. У селі Степківка Первомайського району перший сніп закручували, прикрашали стрічками та польовими квітами й несли господарю. Цей сніп обов’язково зберігали до наступного врожаю, щоби потім освятити зерно й засіяти поле. Вважалося, що день святого Петра — найкращий день для проведення свята зажинок. У Березанському, Очаківському, Вітовському районах Миколаївщини на Петра ще святкували й день рибалок. Ловити рибу цього дня вважалося великим гріхом.

14 липня — Кузьминки, свято безсрібників Кузьми й Дем’яна, рідних братів, що безкоштовно лікували хворих, допомагали бідним. Кузьминки — бабине, дівоче свято. Жінки цього дня, зібравши урожай перших овочів, збиралися разом за однім столом, їли, співали, зазвичай, перемиваючи кісточки сильній половині. У народі казали: «Кузьма й Дем’ян загубили жупан», адже наставала пора літньої спеки, полудень літа.

26 липня церква святкує Собор Архістратига Гавриїла — благовісника, який сповістив Діву Марію про народження Ісуса Христа. Колись із цього дня починалися язичницькі свята на честь бога Перуна — бога воїнської доблесті і слави, покровителя воїнів.

Липневий прогностик

Від липня красне літо починається.

Коли на Петра сльота — буде в літі багато болота.

Липнева вранішня роса — чиста сльоза, ліс нею омивається, з нічкою прощається.

Кузьма з Дем’яном прийшли — усі на косовицю пішли.

Якщо на Гавриїла сильні дощі — загине весь урожай. Суха ж погода віщує багату осінь.

 

Гарного всім літнього відпочинку й насолоди від духмяних трав’яних пахощів!

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: