Нематеріальна культурна спадщина        08 Березня 2017        1632      

Таємниці свята Сорочини

Весна поступово захоплює все живе у свій дивний танок. За народними уявленнями весну приносять на крилах птахи. Донині збереглися відомості про давнє «пташине» свято Сорочини. Чи має сорока-білобока певне відношення до назви свята, яку сакральну місію наділяли наші пращури птахам, і в чому суть «пташиної» магії — тільки для читачів нашого сайту ми підготували добірку цікавої інформації.

Жайворонок. Фото: liveinternet.ru

«Сорочини», «Жайворонки», «Бусли» — це давні назви свята, що уособлює зв’язок людей із духовним світом. За старим стилем святкування припадало на 9 березня, за новим — на 22, що збігається з релігійним «Сорока Святих». Тому навряд чи назва «сорочини» походить від «сороки», швидше тут криється магія числа сорок. Є досі стійке уявлення про 40 днів, які душа померлого мандрує до Вирію, а новонароджена дитина адаптується, «вживається» в проявлений світ свого земного життя.

Сорочини — двері весни

Сорочини — астрономічний переддень, «двері» Весни. Саме з цього дня дівчата виходять на пагорби, а в давні часи на Дівич-гору над Дніпром, і починають закликати Весну:

Благослови, мати,

Весну закликати!

Весну закликати,

Зиму проводжати!

Зимочка у возочку,

Літечко в човночку…

Дівчата підкидають у небо спечених із тіста пташок та водять хороводи, співають обрядові пісні, гукаючи Весну. Закінчувалися ці пісні вигуком «Гу!» — звідси і слово «гукати». Характерно, що кожна місцевість гукала по-своєму, причому цей вигук мав суто родові вібрації — звукове забарвлення, за яким можна було впізнати, з якого поселення гукали. Ці пісні в Україні мають різноманітні назви, залежно від області їхнього побутування: гаївки, гагілки, ягілки, яголойки або маївки, а в етнографічній науці позначаються терміном «веснянки». Такі пісні співаються аж до Русальних свят, відомих нині як Трійця.

Традиції святкування

Якщо цього дня ще лежав сніг, парубки з дівчатами виліплювали снігову Бабу й ритуально розбивали її сніжками, уявляючи, що проганяють Зиму. Потім ватага молоді вирушала вулицями села і сповіщала в кожному дворі, що Зиму прогнали. Радісні господарі, як правило, вітали передвісників Весни, роздавали 40 бубликів чи вареників, печива у вигляді пташок, жайворонків, буслів тощо.

На Переяславщині дівчата варили 40 вареників із сиром і частували ними парубків, «щоб мороз любистку не побив».

Сакральне значення птахів у фольклорі

Український фольклор зберіг багато пісенних звернень до птахів, що свідчить про сакральне значення птаха як духовної сутності, що єднає людину з Божественним світом. Птахи прилітають із Вирію і приносять людям звістку від їхніх Богів і Предків. Першими прилітають жайворонки, щоби розбити кригу й підготувати шлях Богині Весні:

Чом ти, жайворонку, рано з Вирію прилетів,

Іще по горах сніженьки лежать,

Іще по долинах криженьки стоять!

Ой, я тії сніженьки крильцями розжену,

Ой я тії криженьки ніжками потопчу!

Діти також розносили по селу весняне печиво у вигляді жайворонків, голубків та інших пташок. Іноді піднімалися на високі будівлі й кидали це печиво в небо з висоти, імітуючи політ пташок. Вважалося, що це сприятиме майбутньому врожаю та добробуту. У веснянках, як у колядках і щедрівках, лунали мотиви турботи про ситне та щасливе майбуття.

«Пташина магія»

У давнину наші пращури активно практикували так би мовити «пташину магію». Для прискорення приходу весни, побачивши вперше ластівку, кидали їй услід жменю землі і промовляли: «На тобі, ластівко, на гніздо!» Діти й дівчата, що мають на обличчі веснянки-ластовиння, зверталися до ластівки з проханням: «Ластівко, ластівко, на тобі веснянки, дай мені білянки!» й біжали чимдуж, щоб умитися весняною водою. А якщо вперше побачать журавлів, то казали: «Веселики», бо якщо скажуть: «Журавлі», то будуть цілий рік журитися.

А ми бажаємо всім відвідувачам нашого сайту тільки приємних відчуттів від веселого щебетання численних пташиних зграй, що на своїх крилах несуть тепло й оновлення!

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: