Нематеріальна культурна спадщина        29 Березня 2017        1022      

Традиції святкування Теплого Олекси

30 березня в народі святкують День святого Олексія. Літні люди вважають, що саме з цього дня й починається справжня весна. А називають його теплим тому, що саме кінець березня знаменувався таненням снігів і скресанням криги. Чого боялися наші пращури, зустрічаючи Теплого Олексу, яка функція у святковій обрядовості відводилася полотну й червному поясу, і про що розповідає народний прогностик — дізнаємось далі.

Фото: flickr.com

Свято зустрічаймо

Як кажуть: «Зверху пече — знизу тече». А за цими подіями й люди готуються до виходу в поле. Селяни чекали цього дня як найбільшого свята: одягали святкові одежі і вітали одне одного з весною й теплом. На Олексу селяни не працювали, бо боялися розгнівити весну. Але народ точно знав: якщо бажаєш гарного врожаю пшениці, то на Явдоху, Сорок Святих і Теплого Олексія необхідно, повернувшись додому з церкви, одразу вибрати найкраще зерно для посіву. Тоді зернові добре вродять і будуть як чисте золото.

«Олексієва» обрядовість

Цього дня в деяких місцевостях закликали весну. Селянки брали полотно, виходили в поле, вклонялися на всі боки і, звертаючися до сонця, промовляли: «Ось тобі, весна-мати, нова обнова!» Після цього розстеляли полотно, клали на нього пиріг і йшли з надією, що льон і коноплі добре вродять.

За народними спостереженнями на початку весни повертаються з вирію журавлі. Коли птахи летіли над селом, діти кидали перед ними на землю червоний пояс або хустку, щоби вони не пролетіли далі, а кружляли над тим місцем, де лежить пояс. Водночас промовлялося: «Колесом, колесом — над червоним поясом!», «Журавлі, журавлі, я вам перейду дорогу!». Цей обряд називався «перев’язувати дорогу червоним поясом». За повір’ями, журавлі далі не полетять, а покружляють і сядуть на хату. Мати поруч такого птаха для людини — велике щастя, оскільки журавель — небесний посланець.

Народний прогностик

Наші предки завжди спостерігали за природою й поведінкою тварин. У день Теплого Олекси прокидаються ведмеді, лисиці переселяються зі старих нір у нові. Ворон і крук відпускають дітей у самостійне життя.

На Олексія збирали березові бруньки, усією родиною пили березовий сік або спеціально приготовлений збитень — медово-березовий напій.

Від Олекси Теплого кажуть: «Журавлі прилетіли й полудень принесли»: день стає довшим і людині, яка працює, треба вже, крім сніданку, обіду та вечері, ще й полуднювати.

Пасічники на Олексія виставляли в теплу погоду вулики, щоби бджілки зробили перший обліт. Добрий господар обов’язково повинен покропити бджіл свяченою на Стрітення водою і провести певні обрядові дії.

Рибалки також цього дня сподіваються «на добрі лови», бо «хто не почитає святого Олексія, чоловіка Божого, тому риба на руку не піде».

 

Березень на лелечих крилах приніс людям весну, а з чим завітає квітень — ви дізнаєтеся тільки з наших статей.

Теплої весни і приємних зустрічей!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: