Нематеріальна культурна спадщина        13 Лютого 2018        1113      

Трифона Зарізана: традиції святкування

14 лютого у Болгарії — день пам’яті Трифона Зарізана, покровителя виноградарів. Вважається, що коріння свята йдуть від античних часів, коли мешканці цих земель — фракійці — найбільше вшановували бога вина і виноградної лози Діонісія. Згодом до цих традицій додалося свято і на честь Трифона — християнського священика, якого стратили в 250 році. Легенда стверджує, що в день страти весь виноград обсіли комахи і виноградарі звернулися до Трифона за допомогою. Відтоді на честь його чудотворень і вшановують святого. Про інші подробиці свята дивіться у статті.

Світлина: bestwine.bg

Традиції святкування

Трифона Зарізана символізує прихід весни. Зазвичай цього дня вперше підрізали лози, тому святого у Болгарії і називають «Зарізан», тобто «той, що підрізає». Іконописці зображують святого Трифона Зарізана у вигляді юнака, який тримає спеціальний ніж для підрізання лози. Як виявилося, сам зріз винограду традиційно відбувається лише через місяць, коли весняне сонце розбудить життєві соки рослин, а цього дня роблять символічний зріз, що знаменує початок нового року для виноградарів.

У Трифоновден жінки встають досвіт сонця і готують на мідній пательні, яка називається сачаке, курку, начинену рисом. У спеціальний посуд наливають домашнє вино. Потім домашній хліб, курку та вино кладуть у нову вовняну сумку. Господар дому, перекинувши її через плече, іде на виноградники, де зустрічається з усіма чоловіками села. Свято починається. Кожен має зрізати по 3 гілочки лози, а потім вино, яке принесли з собою, виливають на лозу. Далі чоловіча ватага обирає Царя винограду, вручає йому вінок з виноградної лози. Увінчавши обранця, учасники обряду прямують до села. Тим часом кожна господиня вважає за честь зустріти цю процесію: виносить їм вино, яким пригощає спочатку Царя, а потім і інших чоловіків. Решту вина виливають на землю зі словами: «Нехай наш урожай буде багатим! Нехай наш будинок буде повною чашею!» Далі обраний Цар має запросити всіх до столу та добре почастувати.

Вшанування Трифона Зрізана жителями Миколаївщини

З цим обрядом методистів відділу НКС Миколаївського обласного центру народної творчості познайомив житель Братського району, болгарин Степан Паскалов. Він народився в Україні, у селі Євгенівка Тарутинського району Одеської області, в родині болгар-переселенців. Ще з дитинства батьки вчили Степана традиціям пращурів, а тепер він передає знання своїм дітям. Чоловік каже, що Трифона Зарізана є для нього одним із найголовніших свят, адже з давніх часів болгари вважаються добрими виноградарями. Степан Паскалов розповів, що цього дня він традиційно разом зі своєю родиною відвідує церковну службу, адже на Трифона в болгарських храмах читається особлива молитва та освячується вода. Потім сім’я виходить на плантацію винограду, яку вирощує голова родини. Там господар проводить обряд на щедрий урожай. Під час обрізання лози чоловік промовляє: «Роблю зріз, щоб скільки було починків – стільки й відер винограду, а скільки буде відер винограду — стільки й бочок вина». Потім він поливає святою водою та вином кореневу частину винограду. Після символічного зрізу лози члени родина сідають за стіл, співають народні пісні, танцюють і пригощають вином усіх охочих, бо вірять, що у щедрого господаря буде щедрим і врожай. Після пригощань вдома відвідують сусідів, поливають їхні виноградники вином та примовляють: «Як вино ллється, так і лоза в’ється».

Степан Паскалов зі с своїм сином Денисом

Болгарський народний обряд «Трифона Зарізана» описано методистами МОЦНТ та КОР як унікальний для Миколаївщини. Сьогодні ведеться робота щодо внесення його до обласного реєстру НКС.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: