Поради, Театральне мистецтво        10 Травня 2019        1453      

Вправи для театралів: як навчитися визначати центр ваги й точки опори

Центр ваги і точки опори — другий етап оволодіння та керування м’язами. На які розділи поділяється цей етап, а також відповідні вправи — далі у статті.

Джерело: thenorthsidechronicle.com

Визначення центра ваги й точок опори для більшої стійкості

Центр ваги людського тіла знаходиться в точці, що лежить на 2–2,5 см нижче крижової кістки і на 4,5 см вище лінії, що з’єднує центри обох тазостегнових суглобів. При зміні положення тіла центр ваги зміщується. Коли при нахилі тулуба в будь-яку сторону центр ваги виявляється не над площею опори, людина падає. Цього можна уникнути, переставивши одну ногу, тим самим створивши нову площу опори, над якою виявлятиметься тепер зміщений центр ваги.

Щоб навчитися правильно визначати центр ваги й точки опори, можна застосовувати різноманітні вправи.

  1. Поставити два стільці так, щоб між ними було приблизно 100 см. Встати коліном на один стілець і, дотягнувшись, вхопитися рукою за другий стілець, одночасно відірвавши іншу ногу від підлоги. Зробити розбір рухів із переміщення центра ваги і точок опори.
  2. Встати колінами на стілець, однією рукою триматися за стілець, а іншою, не торкаючись підлоги, спробувати підняти зім’ятий аркуш паперу.
  3. Стоячи на колінах, не торкаючись ступнями підлоги, дотягнутися до предмету, що висить.
  4. Не підводячись зі стільця, передати книгу сусідові, що стоїть далеко.
  5. Сидячи на дивані, потягнутися й дістати книгу, що лежить на столі; квіти, що стоять на вікні; голку, що лежить на підлозі тощо; витягнути якомога далі одну руку, потім обидві руки.
  6. Опуститися на коліна посеред кімнати, потім, за командою, почати підніматися, уявляючи, що вас несподівано штовхають у спину чи груди. Визначити точку опори, щоб утриматися.
  7. Уявити, що ви сидите і хтось намагається зіштовхнути вас зі стільця. Стілець нахиляється, але ви втримуєтеся. Виконавши вправу, визначте точку опори.

Перенесення центра ваги, його миттєве знаходження при швидкій зміні положення тіла

Вправи на перенесення центра ваги:

  • спершись на стілець, визначити точки опори (лікті, ноги). Потім, прибравши стілець, притулитися до стіни чи дверей і також визначити точки опори (спина, ноги);
  • стоячи на обох ногах, перенести центр ваги на ліву ногу, потім — на праву. Встати на одну ногу, ніби приготуватися до бігу.

Вправи на миттєве знаходження центра ваги і точок опори при швидкій зміні положення тіла:

  • сісти на стілець, потім, за командою (або оплеском), прийняти будь-яке положення, ніби завмерши на місці;
  • декілька людей мають стати біля стіни. Хтось інший повинен витягти кожного з них ривком за руки на середину кімнати, а вони, у свою чергу, завмерти в позі «приземлення». Після чого відповідно кожен має визначити точки опори;
  • біг по кімнаті й раптова зупинка перед умовною лінією — над краєм прірви, обривом, наприклад.

Виконуючи вправи, обов’язково вигадуйте положення раптово, а не заздалегідь.

У нашій попередній статті ви можете знайти вправи та інформацію щодо першого етапу оволодіння та керування м’язами — вироблення м’язового контролера або спостерігача.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: