Творче об'єднання «Прибужжя»        10 Січня 2019        2082      

НТО «Прибужжя»: паперове диво Миколаївщини

Лишень вдарили морози і на віконному склі з’являються напівпрозорі витончені візерунки, що нагадують ажурні паперові витинанки. Про походження, особливості витинанок, їх види та багато іншої цікавої інформації — далі у статті.

Як у хаті витинанка, то й добро стоїть на ганку

Назва «витинанка» походить від слова «витинати — вирізати». Цей вид українського мистецтва з’явився у середині XIX століття і з самого початку слугував для декорування сільської хати, адже витинанки були гарним доповненням до стінного розпису.

У різьблених візерунках витинанки використовували символи й орнаменти, що наявні також у декоративному розписі, писанкарстві, килимарстві, ткацтві й інших видах мистецтва. Зазвичай на витинанках зображали рослинний чи геометричний орнаменти, іноді додавали зооморфні й антропоморфні зображення. Сюжетні витинанки могли розповісти про минулі важливі події, повідати історію села тощо.

Види витинанок

Як й інші види народного мистецтва, витинанки мали свої відмінності за регіонами. Це відображалося у багатстві орнаменту, композиції, симетричності силуетів, застосуванні технік, матеріалів і певного кольорового рішення.

Витинанки можна поділити на:

  • одинарні — одноколірні, виготовлені з одного аркуша паперу;
  • складні — вирізані з декількох аркушів паперу; могли бути багатоколірними;
  • силуетні — основним зображенням виступав силует;
  • ажурні — основний малюнок зображували за допомогою прорізів.

Кожен такий виріб мав особливе оберегове призначення. Найпоширенішим символом в усіх регіонах України було зображення «Дерева життя»: на верхівці квітучого дерева співають райські пташки, на гілках дозрівають плоди, а внизу зображено силуети людей або тварин. Цей символ роду завжди займав почесне місце в хаті — на простінках між вікнами або на печі.

Ажурні витинанки «деревце» вирізали до Великодня, на весілля і до народження дитини. Вони служили прикрасою лише два-три тижні, потім їх знімали. Стрічкова витинанка або «лиштва» залишалася хатньою прикрасою на цілий рік. ЇЇ розміщували вздовж сволока, на полицях, вікнах і мисниках. Витинанка-хрест вважалася оберегом від усього лихого, тому її чіпляли біля дитячої колиски.

На особливі свята українці витинали сніжинки, зірочки, янголів, ажурні серветки і навіть фіранки. Найкрасивішими виробами було заведено прикрашати божники.

Традиції і сучасність

Витинання — справа досить копітка, вимагає від майстра багато зосередженості і часу. Займаючись цим видом мистецтва, можна розвинути не тільки дрібну моторику, а й просторове мислення.

Сучасні витинанки — це не лише хатні прикраси, адже майстри експериментують, відшукують нові авторські техніки і прийоми в роботі з папером: мозаїка, вирізування, квілінг, оригамі, паперова пластика, відривання, інсталяції. Це надає витинанці особливої трансформації. Не зважаючи на це, особливе місце у творчості майстрів займає традиційне витинання, основні елементи якого успішно використовують для оздоблення одягу, меблів, книг, вітрин, вітальних листівок і рекламних плакатів, а також при створенні декоративного орнаменту для вишивок або мережива. Це свідчить про те, що витинанка має тісний зв’язок з іншими видами мистецтва і з кожним днем стає популярнішою.

Паперові дива Миколаївщини

Майстри нашої області збагачують мистецьку скарбницю, представляючи свої художні вироби на обласних оглядах, конкурсах, фестивалях, святах народної творчості, а майстер-класи з витинання привертають увагу навіть найприскіпливіших глядачів.

Неможливо залишитися байдужим, роздивляючись витинанки майстрині НТО «Прибужжя» Олени Козявко з Баштанського району. Серія її робіт присвячена традиціям української культури та розповідає цікаву історію рідного краю.

Олена Козявко

Декоративні панно миколаївської майстрині НТО «Прибужжя» Любові Запісочної насичені кольоровою грою. Серед пишних квітів співають райські пташки, а біля старовинного дуба виграють гордливі коні. Сюжетні картини оспівують красу рідного села, родинний затишок і любов до Батьківщини.

Любов Запісочна

Вражають своєю філігранністю витинанки юної талановитої майстрині з м. Первомайськ Вікторії Пан (керівник Катерина Баранюк), переможниці обласного фестивалю дитячої та юнацької творчості «Art-mix». Зооморфні і квітково-рослинні мотиви гармонійно переплітаються, створюючи єдину композицію дивовижної краси.

Вікторія Пан

Творча родина Данчевських з Новоодеського району вдало поєднує у своїх роботах традиції і сучасність. Неймовірною красою вражають динамічні панно, а пейзажі, портрети і сюжетні композиції набувають своєї неповторності за допомогою вдалого поєднання кольорів, сучасних форм і прийомів.

Родина Данчевських

Давня техніка оздоблення побуту українців набуває популярності серед сучасних майстрів. Це свідчить про те, що ми пам’ятаємо і шануємо наші традиції, зберігаємо їх та передаємо із покоління у покоління.

Популярними і багатогранними сьогодні також є зооморфні та квіткові мотиви, особливо серед сучасних миколаївських майстрів.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: