Нематеріальна культурна спадщина        31 Серпня 2021        720      

Самобутні «голоси» українських народних інструментів

Народні оркестри, фольклорні колективи, ансамблі «Троїсті музики» часто грають на самобутніх і цікавих народних інструментах, що мають унікальне тембральне забарвлення звуків. Варто згадати їхні «голоси».

Духові інструменти

Найбільше знайомий нам звук сопілки. В кожному регіоні ця дудка має свою оригінальну назву і голос. Наприклад, на Поліссі це викрутка і колянка. Назва йде від способу виготовлення інструменту: першу роблять викручуючи серцевину дерева, другу – з розколотої гілки, вичинивши серцевину. Обидві дудки мають по шість отворів для гри. Бойківський пищик – ґайда відрізняється цілотоновим звукорядом. На Гуцульщині та Покутті сопілки двох видів: без свистка (фрілки або флоєрки та трохи більші флоєри) та зі свистком. На таких сопілках зазвичай грали пастухи. Традиційні награвання на них звучать досконало, бо їх творили багато поколінь сільських музикантів.

Окарина (зозулька) – маленький глиняний або порцеляновий свищик, що має 10 отворів. Звуки інструменту, який часто використовували як дитячу іграшку, схожі на спів пташок, особливо зозулі. Окарину зазвичай розмальовують нескладними орнаментами та візерунками.

Кувиця або ребро, свиріль, най — духовий народний інструмент, флейта Пана. Складається з декількох трубок різної довжини, які відповідно видають звуки різної висоти.

Дримба (варган, у лемків – орган) поширена у Західній Україні. Дримба – дуже маленький інструмент, схожий на велику букву «омега» грецького алфавіту із металевим язичком посередині. Музикант утримує дримбу губами або зубами, і б’є по язичку пальцем, щоб він міг вібрувати. На Гуцульщині і зараз популярні ансамблі дримбарів.

Коза або волинка здавна користувалася попитом у народних музикантів. Інструмент представляє собою торбу з телячої або козячої шкіри і три трубки – одна для нагнітання повітря, друга мелодійна, а третя видає один постійний низький звук.

Трембіта – велика дерев’яна дудка розміром від 3 до 4 метрів – найдовший в світі духовий інструмент горців Карпат. За допомогою трембіти можна передати сигнал на відстань до 10 кілометрів. Найкращі інструменти виготовляють з ялини, в яку влучила блискавка.

Сурма — це дерев’яний духовий інструмент, що має конічний корпус з довільною кількістю отворів. Прославилася в козацьку добу, коли майже кожний полк мав оркестр із труб, сурм і тулумбасів. Сурма — доволі віртуозний інструмент з гучним голосом і пронизливим тембром.

Бугай – давній інструмент, що низько «гудить» на одній висоті, родом із Західної України. Роблять його з невеликої дерев’яної бочки, прикріплюють до одного боку пасмо конячого волосу, зробивши подобу «хвоста». Міцно утримуючи бочку, виконувач тягне вологою рукою «хвіст». Утворюється такий звук, наче кричить птах-бугай.

Струнні інструменти

Цимбали – один з найстаріших в Україні струнний інструмент. Зазвичай цимбали порівнюють з гуслами, але грають на інструменті не пальцями, а за допомогою паличок, якими б’ють по струнах. Цимбали використовували найчастіше на весіллях та народних гуляннях.

Басоля – забутий інструмент, на якому грають тільки в фольклорних ансамблях. За виглядом басоля схожа на віолончель та має 3 або 4 струни, на яких грають особливим, не схожим на класичний, вигнутим смичком.

Цитра струнний щипковий з 5 струнами інструмент. Граючи, на великий палець правиці одягають спеціальну пластинку з загостреним ріжком плектр (медіатор), якою зачіпають струни. Цитра зазнала гонінь від радянських ідеологів, тому що колись була інструментом національно свідомої частини української еліти: вчителів, письменників, а також священників. Навіть перший варіант національного гімну було створено для виконання під акомпанемент цитри.

Кобзу прославили незрячі мандрівні співці, що співали про нелегкий шлях українців до свободи і незалежності. Кобзарі дуже заважали радянським ідеологам, які знищили і митців, і інструмент. Кобза споріднена з такими струнними інструментами, як лютня та гiтара. З давніх картин ми бачимо на кобзі чотири ( або більше) довгих струни та декілька приструнків.

Бандура –це струнний щипковий інструмент, який іноді плутають з кобзою. Давній народний інструмент має 5 довгих басових струн та 16 коротких. Тримають кобзу і бандуру по іншому: першу – навскiс, подібно гiтарі, а другу – вертикально, притиснувши до себе, щоб було зручно грати обома руками. Звук бандури такий чистий та кришталево-лагідний, як ні в якого іншого інструменту.

Ліра завжди була напарницею кобзи та бандури. Це струнний щипковий інструмент на якому зазвичай грали сумні пісні, думи, канти. Такий репертуар був обумовлений особливим, наче надривним тембром інструменту. Хоча деякі лірники грали танцювальні твори з таким завзяттям, що могли «вшкварити» і на весіллі!

Шумні інструменти

Бубон поширений в Україні і в інших країнах світу як інструмент для відбивання ритму. Він часто використовується у веселих, танцювальних творах, але колись його використовували при військових сутичках для підняття бойового настрою воїнів.

Тулумбас і литаври – військові барабани, що в бою сіяли паніку серед ворожого війська. Тулумбас це великий казаноподібний інструмент з однією мембраною. Два з’єднані тулумбаси різних розмірів називають литаврами. В Запорозькій Січі за допомогою великих литавр, на яких грав литаврист – довбиш, збирали ради, попереджали про ворожі напади та обмінювалися наказами під час битви.

А ще в оркестрах є деякі дуже прості інструменти, що створюють специфічний шум – вертушка -деркач, калатало, рубель, батіг, підкова. Три останні взагалі не інструменти, а пристосовані до «гри» побутові речі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: