Творче об'єднання «Прибужжя»        12 Лютого 2021        1634      

Сова: символізм, оберегове значення та роботи майстрів Миколаївщини

Сова з величезними круглими очима й нічним зловісним криком завжди викликала емоції жаху, небезпеки та демонічної присутності. Саме тому здавна її ще називали пугачем, а вигуки — «криком смерті». Але сьогодні кожен впевнений, що це лише людська фантазія, а сова — звичайний птах.

Робота Людмили Гацури

Символізм

У давнину сову вважали амбівалентним символом — це мудрість та водночас морок і смерть. Вона знає про приховані таємниці смерті. Адже коли душа вилітає з тіла людини, усі інші птахи сполохаються, і лише сова спокійно спостерігає за приходом смерті.

Цьому птаху приписують значення всього темного, бо сова не любить сонячне світло, ховається в нічній темряві, одурманюючи всіх своїм зловісним «сміхом».

У різних світових культурах сова як символ має різні значення: у грецькій міфології вона означає мудрість і пізнання; у давньому Єгипті та Індії — символ смерті; у Китаї і Японії — смутку та водночас багатства; у Північній Америці — символізує пророцтво; у Мексиці — символ потойбічного світу і вісника смерті.

У християнстві сова належала до нечистих птахів із демонічними властивостями. За старовинним повір’ям, її пронизливий крик та появлення біля хати провіщував пожежу або смерть. Також сову вважають охоронницею підземних скарбів, коштовних схованок та магічної розрив-трави, яка допомагає відмикати будь-які замки.

Оберегове значення

Здавна зображення сови наділяли магічною обереговою силою. Воно відвертало від оселі все погане: зображення на воротах комори відлякувало гризунів; у конюшні, щоби домовик коней не лякав; на дверях хати, щоби не увійшли хвороби та скрута.

Різні народи світу використовували оберегові прикраси у формі сови для захисту від потойбічних сил, для поліпшення здоров’я й добробуту, а також придбання мудрості.

Фігурки сови розташовували в хаті, у тому місці, де зберігалися гроші — щоби достаток господаря не перевищував його витрати. Зображення цього символу на тілі людини, залежно від манери виконання малюнку, несло різну інформацію. Наприклад, цей оберіг міг охороняти від злих сил, нічних страхів, розвивати інтуїцію та ерудицію або допомагати в навчанні тощо.

Сова — примхливий символ, тому потребує великої уваги, коли його зображають у композиції, місці розташування та кольоровому рішенні тощо.

Образ сови в художніх виробах майстрів Миколаївщини

Сьогодні зображення сови стало популярними серед майстрів, які полюбляють використовувати його у своїх художніх виробах. Це свідчить про те, що сучасні творчі люди не заглиблюються в символи, забобони та значення. Сову вони сприймають, як казкову чарівну істоту з особливою неповторною красою.

Керамічні світильники, дзвоники та іграшки у формі сови виготовляє майстер із гончарної кераміки Руслан Горбань (Ольшанська ОТГ). Такі вироби стають гарним доповненням до сучасного інтер’єру, додають оселям таємничої атмосфери лісового життя, гармонійної єдності людини та природи.

У мальовничих картинах Тетяни Лебідь (Новоодеський район) і Сергія Васюкова (Миколаївський район) ці нічні створіння, на перший погляд, зображені доволі реалістично. Але якщо уважно придивитися, то можна побачити як художники все ж таки наділили своїх красунь характерною загадковістю та магічними властивостями.

У монохромних виробах миколаївського майстра з пірографії Михайла Карабутова сови часто зображені парами, немов символ родинного добробуту й достатку. Такий графічний малюнок автор часто використовує в оздобленні декоративних панно, скриньок, кухонного приладдя та оберегів.

Завжди весело і грайливо виглядає сова в розмальованих панно Людмили Гацури (м. Миколаїв). Майстриня полюбляє зображати лісову пташку серед пишного різнобарв’я чарівних квітів, лісових ягід і плодів, розлогого листя та гілок. У такому поєднанні композиція набуває своєрідної самобутньої казковості й традиційної декоративності.

Акценти на дрібні декоративні деталі робить майстриня з пластилінографії Наталія Майстренко (Веселинівська ОТГ). Декоративні картини з пластиліну немов зібрані з яскравих барвистих пазлів, що об’єднуються у великі композиції. Пластичність матеріалу надає малюнку плавності, ніжності й певного динамічного сприйняття. Саме тому образи птахів у роботах майстрині завжди виходять позитивні, зі світлою енергетикою.

Милі іграшки-совенята валяють із вовни миколаївські майстрині з фелтингу Олена Міщенко і Ксенія Культенко. Маленькі «пухнастики» завжди стають улюбленцями для глядачів на виставкових заходах, а майстер-класи з їхнього виготовлення — це завжди захопливий процес для дорослих і малих.

Зооморфну тематику майстри Миколаївщини вдало використовують для створення як сучасних, так і традиційних виробів: тканих гобеленів і вишитих картин, витинанок і рушників, писанок, керамічних композицій та інтер’єрних інсталяцій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: