Творче об'єднання «Прибужжя»        14 Лютого 2019        4455      

Технологія вітражного розпису, історія і сучасність у виробах майстрів творчого об’єднання «Прибужжя»

Що таке вітраж, як виник цей вид мистецтва, чому його порівнюють із магічним божественним світлом, його трансформація та особливості створення тощо.

Історія виникнення вітражу

Вітраж (від лат. vitrum — скло) — це декоративна сюжетна або орнаментальна композиція із фрагментів скла або інших матеріалів, здатних пропускати світло.

Історія виникнення вітражу сягає сивої давнини. Вважають, що перші спроби виготовлення кольорового скла належали стародавньому Єгипту.

Перші скляні кольорові вікна були створені в VI столітті при будівництві Візантійського храму святої Софії Константинопольської. Вітражне мистецтво тієї епохи обмежувалося певною технологією: шматочки скла різної форми вмуровували в прорізи на дошці. Вітражі створювали своєрідну атмосферу — наповнювали храм мерехтінням кольорових відблисків. Це було символом таємничого божественного світла, яке викликало священний трепет у парафіян при богослужінні.

Ставлення до вітражу повністю змінилося у XIX столітті. Вітраж перестав бути суто церковним декором, а його елементи масово використовували в оздобленні світської архітектури заможних людей.

Інтенсивного розвитку цей вид мистецтва набув у ХХ столітті. Пройшовши через абстракціоністські і сюрреалістичні тенденції, він набув значних трансформацій.

У наші дні майстри вітражної справи вдало поєднують традиційні і сучасні технології, удосконалюючи техніку. Існує багато видів вітражу: паяний, контурний, піскоструменевий, мозаїчний, візерунчастий, набірний, смальтовий, розписний тощо. Вироби з кольорового скла завжди приваблюють своєю таємничою силою, тому не виходять із моди.

Технологія вітражного розпису

Якщо класичний вітраж на паяній основі іноді буває занадто яскравим та не зовсім практичним для сучасних інтер’єрів, то вітражний розпис по склу легко вписується в будь-яку елегантну обстановку житла.

Вітражний розпис — це створення живописних картин на склі. Особливості технології процесу дозволяють промальовувати найдрібніші елементи декору, передавати легкість форм та об’єму, а також сотні кольорових переходів. Створення таких прозорих картин може асоціюватися з батиком або акварельним живописом.

Спочатку потрібно підібрати ескіз. Для цього виду вітражної справи практично не існує обмежень щодо вибору тематики. На ескіз кладемо скло, яке знежирюємо за допомогою спиртового розчину, і починаємо описувати малюнок вітражним контуром. Робота з контуром вимагає ретельного замкнення ліній малюнку між собою, щоб фарба не розтікалася на інші площини. Також треба звертати увагу на товщину нанесених ліній ескізу, вона повинна бути 0,5–0,7 мм. Після завершення роботи потрібен певний час для висихання і затвердіння об’ємного контуру.

Далі на пензлик набираємо фарбу і повільно заповнюємо комірки з контуру потрібними відтінками — від світлих до темних. Для цього використовують вітражні фарби на водній основі, які не бояться сонячних променів і води та є стійкими до стирання. Коли всі площини ескізу будуть забарвлені, потрібно дочекатися висихання роботи, а потім зафіксувати універсальним закріплювачем (лаком). Отримається прозора скляна картина, переливи якої подарують неповторні відчуття.

Сучасне мистецтво

Сьогодні сучасні майстри не обмежують себе у виборі основи під вітраж. Будь-яку скляну поверхню можна оздобити розписом: декоративні ширми, дзеркала, вікна, вітрини, міжкімнатні перегородки, двері і світильники. Особливо популярне декорування предметів побуту: ваз, тарілок, пляшок, склянок, свічників тощо.

Такі витончені вироби стають оригінальною окрасою для виставкових експозицій. Майстриня НТО «Прибужжя» Ірина Латарія з Баштанського району нещодавно захопилася вітражним розписом скла. У своїх роботах вона намагається проявити максимум таланту і креативу, а презентації її майстер-класів більше схожі на чарівне дійство.

Ірина Латарія Баштанський р-н
Ірина Латарія, Баштанський р-н

Незвичайною грою кольорів вирізняються скляні вироби миколаївської майстрині НТО «Прибужжя» Лариси Кришталь. Творчі зустрічі з нею завжди перетворюються в пізнавальні практичні заняття, де кожен із глядачів відчуває себе справжнім майстром віражного розпису.

Лариси Кришталь

На обласних оглядах, конкурсах і фестивалях, у проектах свою творчість яскраво представляють талановиті родини Миколаївщини — родина Бондарєвих з Баштанської міської ОТГ і родина Папушой із м. Южноукраїнськ. У своїх роботах вони використовують авторські прийоми, утілюють сміливі фантазії, застосовують сучасні ідеї, вдало експериментують із матеріалами і кольоровою палітрою.

Дивовижне мистецтво вітражного розпису для будь-кого може стати не тільки справжнім творчим захопленням, а й привнести у життя море позитивних емоцій.

Також читайте про ажурні паперові витинанки: походження, види, їх особливості, популярність сьогодні тощо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: