Нематеріальна культурна спадщина        10 Серпня 2020        2527      

Трав’яні обереги Таїсії Вікол

Раніше травників поважали, але побоювалися, бо вважали їх знахарями, чаклунами, що вміють не тільки лікувати, а й впливати на долю інших. Таїсія Вікол із смт Веселинове — одна з тих, хто знає, коли саме треба збирати трави й квіти, щоб ті не втратили лікувальні властивості; як їх зберігати й коли саме застосовувати, адже займається цим уже понад 50 років.

Про Таїсію Вікол і її любов до рослин

Таїсія Вікол із дитинства любила квіти: саджала, вирощувала, збирала їх, плела вінки й робила гарні букети. Її захоплювала краса живої природи. Учителька біології, побачивши таке ставлення до рослин, довірила Таїсії доглядати за всіма квітами в школі. Про цілющі властивості трав і квітів тоді ще маленька дівчинка дізналася від бабусі й матері. Разом із ними рано-вранці йшла в степи та лісосмуги рідного краю за дарами природи, і згодом це стало невіддільною частиною її життя.

Вийшовши на пенсію, травниця почала залучати інших людей (особливо дітей) до збору квітів, лікарських трав і виготовлення оберегів. Вона організовує та бере участь у різноманітних народознавчих заходах, передаючи всі свої знання й досвід усім охочим.

Як травники заготовляють трави

Починають збирати коріння цілющих трав ще з початку весни, до цвітіння. Потім — листя, особливо кропиви, а згодом і квіти. Вважають, що квіти «найсильніші» улітку. Головне, не пропустити збір липи, яку зривають до свята Купала. Основний збір трав пов’язують із днем Горпини Купальниці (6 липня). Збирачі називають цей день «Горпина — зле коріння». Кажуть, що трави, зібрані на Івана Купала, володіють особливою цілющою силою. Починають збирати їх уранці одразу після роси й закінчують не пізніше четвертої вечора.

Щоб не зіпсувати сировину, оскільки рослини можуть почати нагріватися, пріти й пліснявіти, необхідно правильно їх просушувати. Спочатку перебирають сировину, відсортовують, прибирають зайве листя, комах і пожухлу траву. Підготовлене зілля розкладають тонким шаром на підготовлену тканину або пергамент у затіненому приміщенні з гарною вентиляцією (наприклад, на горищі).

Трави Веселинівщини

«Веселинівщина різнобарвна та багата на різні рослини. На схилах Максимової балки (біля старої криниці) рожевіють фіалки, жовтіє горицвіт. На Подолянській горі, де розкинулася широка Вовча балка, росте астрагал із жовтими солодкими квітами — рослина отруйна, але з медовим ароматом. Тут же квітнуть залізняк, парило, грижник, остудник голий. Покровка славиться своєю валеріаною. А ще тут є кропива та яснотка. А Яргукова балка зберігає материнку, кущі шипшини, хвощ. На південному схилі балки — розкішні кущі темно-синього мордовника. У селі Борщак по горах росте чебрець, у долині — полин, пижма, деревій. А восени радують достиглі ягоди кущів глоду і шипшини», — розповідає Таїсія Вікол.

Обереги та ліки

Травниця вірить, що всі ліки в нас під ногами, але люди не вміють цим користуватися: «І навесні, і влітку можна збирати молоді листочки смородини, ожини, малини, кропиви, які потім додавати в салати, а кропиву — у борщ, як колись робили наші бабусі. Також можна робити фіточаї з липи й материнки, мати-й-мачухи, звіробою, м’яти, меліси, листочків вишні чи смородини. До того ж, усе це зілля можна насушити й на зиму». Та крім збирання лікарських трав, Таїсія Вікол захоплюється виготовленням квіткових букетів-оберегів, вінків, дідухів, у яких кожна травинка чи квітка має своє місце й значення.

Дідух

Для дідуха використовує колоски безостої та остистої пшениці, а також зелений і стиглий овес. Їх оберегове значення: достаток, добробут, хліб у домі на столі, родова пам’ять. Прикрашає вироби квітами льону.

Коляда

Щоб зробити коляду, жінка бере 3 пучки колосків по 7–15 штук (має бути непарна кількість), об’єднує їх та обмотує червоною ниткою з китичками. Такий оберіг святять на Водохреще для добробуту та достатку в домі.

Павук

Павука виготовляє з соломи, колосків пшениці. Зазвичай його закріплюють над вхідними дверима, щоб захищав дім, не дозволяв зайти негативній енергії. Також часто вішають над колискою дитини.

Лялька-мотанка

Ляльок-мотанок травниця звичайно наповнює однією або кількома травами. Дух ромашки, липи, м’яти, меліси, деревію, хмелю, полину сприяє насолоді та доброму сну.

Вінок

Плетіння віночка — то своєрідна наука, адже потрібно знати, з яких квітів і коли плести, яке зілля чергувати. У вінки для діточок жінка вплітає чорнобривці, деревій, пижму, любисток, дрібні колоски, листя дубу. У зимові, новорічні вінки — шишки з ялинки, сосни, жолуді дубів і сухі трави.

Світлини: Веселинівський РБК

Здавна люди вірили в захисну силу не лише виробів із трав, а й хатніх родинних оберегів: батьківської хати, печі, столу, рушників тощо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: