Нематеріальна культурна спадщина        16 Липня 2021        438      

Фестиваль вовни та сільського весілля в Іспанії

Щорічно в маленькому середньовічному іспанському містечку Ріполь (Ripoll, Жирона) проходить унікальне та цікаве свято – Fiesta Nacional de la Lana y Boda de payés – Національний фестиваль вовни та весілля селян.

Місто Ріполь знаходиться в 109 км від Барселони, обійти його можна за декілька годин. Найвизначніший пам’ятник Ріполя – побудований в дев’ятому столітті величний монастир, присвячений Діві – Monestir de Santa Maria de Ripoll, що одразу перетворився на релігійний центр Каталонії. Це посприяло і розвитку самого міста.

Історія свята. В двадцятому столітті, відчуваючи, що великий шар народної спадщини може перейти на межу забуття, міські ентузіасти почали роботу з документування та вивчення традицій, звичаїв, фольклорних танців, пісень, легенд, вірувань. Кропітка та системна робота дозволила створити унікальний Етнографічний музей міста Ріполь та самобутній Фестиваль вовни.

За ініціативи Туристичного центру міста  Фестиваль вперше провели в 1967 році, а в 1971 було додано ще святкування сільського весілля за народними традиціями.

Святковий одяг. Всі учасники зазвичай одягають традиційні наряди. Це реконструкція каталонських костюмів, які шиють за зразками з історичних документів XVIII століття. У чоловіків це коротка куртка, шорти та жилет зазвичай з оксамиту, біла сорочка, пояс, та оригінальний берет. Жінки вдягають довгі спідниці з фартухами та білі сорочки з короткими рукавами, а на руках – довгі манжети. На волосся накидають мантилью або хустку.

Програма фестивалю. В святковій програмі – презентація різних аспектів повсякденного життя місцевого селянина: робота вівчарів та давнє селянське весілля за тими матримоніальними традиціями, які збережено з вісімнадцятого століття. Іспанці вважають цей фестиваль «символом сільського побуту, який створює образ одного з гірських сіл».

На святі згадують події давнього життя пастухів навесні, коли вони поверталися з тих пасовиськ, де зі стадами зимували.

Протягом першого дня на Ратушній площі міста проходить цікаве дійство: змагання стригалів та процес обробки вовни. Глядачі можуть побачити, як пастухи вправно заганяють стадо, стрижуть вівець, як інші майстри чешуть і чистять, розпушують і б’ють вовну, як жінки прядуть пряжу. Все це проходить під спів старих вівчарських пісень.

Найбільш захоплююче дійство – професійний конкурс стригалів, де майстри показують різноманітні засоби стрижки з сучасною технікою. Переможця оголошують чемпіоном Каталонії зі стрижки вівець.

Наступного дня учасники свята поринають в атмосферу сільського весілля вісімнадцятого століття. Церемонія відновлює традицію сімейного союзу спадкоємців двох заможних родин. Особлива родзинка весілля – присутність знаних осіб країни, які дають згоду бути свідками для молодої пари. Свита нареченого зранку, на конях прямує до садиби нареченої, щоб просити руки обраниці. Дівчата і хлопці під балконом танцюють “Денадору” – відновлений у 2013 році танець стригалів.

Через деякий час наречена з балкону вітає нареченого. Молоді верхи направляються до монастиря Санта-Марія-де-Ріполь, де  відбувається таїнство шлюбу.

А передує їм святкова свита з почесними гостями, ляльками-гігантами та музикантами, що супроводжують ходу традиційною музикою. В свиті молодої окремий мул несе її придане.

Поки весілля відбувається в монастирі, неподалік для гостей виступають хореографічні колективи. По закінченню церемонії, прямо в монастирі, для молодят виконують каталонський танець «Еspunyolet». Коли ж всі виходять на площу, до  танцівників долучаються і молоді зі свитою.

Після закінчення своєрідного балу молоду пару вітає міська влада, а в дарунок від місцевих ремісників молодята отримують великий матрац з вовни щойно острижених вівець. Винуватці  події запрошують всіх жителів в гості і пригощають їх традиційними пирогами з свинячою ковбасою і домашнім вином у глечиках.

Але на цьому свято не завершується. В програмі ще ярмарок місцевих сільськогосподарських продуктів, ринок ремісників, виставки спінінгів, матраців, вовняних букетів, старих промислів, численні виступи танцювальних колективів, концерти фольклорних, духових ансамблів, а також зустрічі антикварів, виробників ляльок-гігантів, тощо.

Цей фестиваль залучає кожен рік все більше прихильників. Його оголошено «національним туристичним інтересом» та «Святковою спадщиною Каталонії».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: