Нематеріальна культурна спадщина        16 Травня 2017        21593      

Символіка Дерева життя: від минувшини до сучасності

Дерево життя — поширений оберіг народного мистецтва. Цей символ у вигляді дивовижного дерева чи пишної квіткової рослини в декорованому вазоні можна побачити в орнаментиці українських рушників, писанок, тканих килимів та настінного розпису. Яку інформацію таїть у собі Дерево життя, чим воно відрізняється від Дерева роду, і хто з юних майстрів Миколаївщини формуватиме свою модель Дерева життя в цьогорічному фестивалі «Art-mix» про це та багато чого іншого читайте в нашій статті.

Дерево життя — це образна модель гармонійного поєднання Всесвіту та людини, яка знаменує три основи світу. Яв — видимий та явний світ, Нав — духовний, який є уособленням потойбічного світу предків, а Прав — світ правил та законів, звичаїв та обрядів, за якими ми живемо. Стовбур Світового дерева символізує земне існування людей, а його пишна крона — місце життя богів.

Дерево життя й Дерево роду

Дерево життя не перестає квітнути, тому крону завжди прикрашають пишні барвисті квіти. Деякі з них уже зів’яли, деякі тільки розквітли, інші чекають свого часу в пуп’янках. Кожна з квіток — різномаїття етапів людського життя. Стиглі плоди символізують підсумки людських діянь та звершень, а бруньки — майбутнє покоління. Верхівку Світового дерева зазвичай прикрашає квітка — «Вогонь Життя». Поруч із нею зображуються два світлих духи-охоронці у вигляді птахів, іноді «райські пташки» можуть бути зображені внизу біля стовбура. Коріння Дерева є невмирущим як і саме життя.

Проходить час, і Дерево життя змінюється, трансформується та переростає в родинно-обрегове. Але різниця полягає в тому, що Родинне дерево є носієм інформації більш вузького характеру й відстежує походження певного роду, родини, сім’ї. Його ще називають генеалогічним тому, що в структурі простежується розвиток різних поколінь.

Вишивка Оксани Верби

Світове дерево й сучасність

У сучасному мистецтві образ Світового дерева посідає центральне місце та має важливе значення серед усіх інших символів. Майстри використовують цей мотив у орнаментиці та декоративному оздобленні рушників, одягу, килимів та розписних панно, писанках, виробах із дерева, скла та кераміки, картинах, витинанках тощо. У роботах майстрів Миколаївщини символ Дерева життя сьогодні також дуже поширений. Його прикрашають міфічні птахи, казкові квіти та пуп’янки, райські плоди, пишні декоративні вазони, а увінчує композицію головна квітка «Вогонь життя».

Роботи Наталі Ракітіної та Лесі Сайковської

Дерево життя від учасників «Art-mix»

Цього року пофантазувати на тему «Дерево життя» ми пропонуємо учасникам обласного фестивалю дитячої та юнацької творчості «Art-mix». До участі в номінації «Декоративно-прикладне мистецтво» запрошуються митці віком від 8 до 14 років, які є переможцями відбіркового етапу загальнообласної соціокультурної акції «Є хліб — є й життя»:

  1. Діана Серкез — Березанський район;
  2. Анастасія Райлян — Березанський район;
  3. Діана Воронюк — Веселинівський будинок дитячої творчості;
  4. Валентина Ломаченко — Веселинівський будинок дитячої творчості;
  5. Аліна Валівко — Баштанський район;
  6. Кирило Верба — Баштанський район;
  7. Анна Верба — Баштанський район;
  8. Єгор Новицький — народна студія образотворчого мистецтва «Веселі акварелі» Баштанського району;
  9. Поліна Євдокімова — народна студія образотворчого мистецтва «Кольори веселки» Баштанського районного будинку культури;
  10. Анастасія Козявко — народна студія образотворчого мистецтва «Кольори веселки» Баштанського районного будинку культури;
  11. Катерина Ільків — народна студія образотворчого мистецтва «Кольори веселки» Баштанського районного будинку культури;
  12. Владислава Зацерківна — Романобалківський сільський клуб Первомайського району;
  13. Анастасія Бондаренко — Доманівський районний навчально-виховний комплекс;
  14. Олена Лаврик — Новоодеський районний будинок дитячої та юнацької творчості;
  15. Наталія Папушой — м. Южноукраїнськ;
  16. Анастасія Панкова — Дитяча школа мистецтв міста Южноукраїнськ;
  17. Олена Харитонова — Дитяча школа мистецтв міста Южноукраїнськ;
  18. Анастасія Карабан — Вітовський район;
  19. Ельвіра Матвієнко — Первомайська дитяча художня школа;
  20. Вікторія Пан — Первомайська дитяча художня школа;
  21. Вікторія Тараненко — Первомайська дитяча художня школа;
  22. Аделіна Смірнова — Первомайська дитяча художня школа;
  23. Ольга Вавіліна — Березнегуватський будинок дитячої творчості;
  24. Валерія Рачкіна — народна студія декоративно-прикладного мистецтва «Джерело» Новобузького районного будинку культури;
  25. Олена Гусак — народна студія декоративно-прикладного мистецтва «Джерело» Новобузького районного будинку культури;
  26. Олександр Переновський — народна студія образотворчого мистецтва «Барви» Новобузького районного будинку культури.

Свої творчі роботи юні таланти Миколаївщини представлятимуть у традиційних і сучасних напрямах мистецтва: живописі, декоративному розписі, вітражі, валянні, картинах із пластиліну, витинанні, розписі по тканині, виробах із холодного фарфору тощо. Яким же вийде Дерево життя у їх виконанні — дізнаємось уже за підсумками фестивалю.

Бажаємо конкурсантам успіху та перемоги!

 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: