Нематеріальна культурна спадщина, Новини        17 Квітня 2018        1800      

Фольклорна експедиція до села Калуга Березнегуватського району Миколаївської області

11 квітня провідні методисти Миколаївського ОЦНТ та КОР Світлана Бабуріна та Ганна Божкова завітали до гостинного та співучого села Калуга, що на Березнегуваччині, для вивчення зразків місцевого музичного фольклору і збереження скарбів народної пісні.

Село Калуга, початок історії якого губиться у віках, на початку ХІХ століття було заселене селянами з північних губерній — курської, калузької, київської, чернігівської та полтавської. Традиції, принесені переселенцями, додали неповторного й самобутнього колориту культурі місцевого населення, про окремі риси якої розповідає експозиція народознавчого музею «Дідова хата», створеного на базі Калузької ЗОШ. Про історію створення музею нам розповіла директор школи Світлана Петрівна Власенко. Зразки народного одягу і предметів побуту, родинні обереги і знаряддя праці, меблі і старовинні прикраси — усі ці експонати, зібрані «по сундуках та горищах», дбайливо зберігаються і використовуються для виховної роботи, викликаючи в дітлахів захоплення й щирий інтерес до культури предків.

Уже більше чверті століття окрасою й гордістю села є народний фольклорний вокальний ансамбль «Калужаночки», який працює на базі Калузького СБК (директор — Наталя Петрівна Татарчук). Увесь цей час беззмінним художнім керівником гурту є Тетяна Петрівна Кваша. Творчість колективу добре знайома поціновувачам народної музики Миколаївщини, він неодноразово ставав учасником та переможцем обласних фестивалів і оглядів.

Основу репертуару ансамблю, його «золотий фонд», складають народні пісні, записані від старожилів села. Однією із тих, хто щедро ділиться із нащадками своєю пісенною творчістю, своїм досвідом, є 78-річна Світлана Василівна Хвостенко, яка проникливо заспівала ліричні балади «Ой, Альошо, сватай мене», «Кущ калини», «Ой, горе тому лебедику».

У виконанні колективу прозвучали такі твори як: «Задумав дідочок у суботу жениться», «Летіла зозуля», «Ой, летіла галка», «Ой, за гаєм, гаєм», «Да було в тьощі п’ять зятів», «Здорова, кума» та інші.

Сьогодні пісні фольклорного гурту «Калужаночки» є окрасою Cписку нематеріальної культурної спадщини Березнегуватського району і претендують на місце в Обласному реєстрі НКС Миколаївщини.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: