Творче об'єднання «Прибужжя»        01 Березня 2019        1395      

Котоберезень: коти в мистецтві

Оскільки в перший день березневого місяця святкують Міжнародний день котів, цікаві факти про котячих у мистецтві, символіка їх забарвлення, краса і неповторність котів у роботах майстрів НТО «Прибужжя» — далі у статті.

Цікаві факти

Представники котячих з’явилися на планеті близько 50 мільйонів років тому, а перші їх зображення виявлено у Стародавньому Єгипті, адже саме там їх шанували як священну тварину з потойбічними якостями. Пізніше в Римі і Греції кішок зображували на монетах, мозаїках, барельєфах, бойових щитах і гончарних виробах. Вважали, що ці істоти наділені магічною силою, захищають від зла і навіть можуть спілкуватися з духами померлих предків.

Із часом кішки прижилися біля людини. Вони не тільки гармонійно увійшли в щоденне життя і побут, а й стали популярними зображеннями майже в усіх видах мистецтва. Адже грація і пластика цих тварин завжди надихала митців на створення живописних картин й анімаційних панно, їм присвячено безліч пісень та літературних творів. Наприклад, кішка є головним персонажем картин відомих художників, таких як Леонардо да Вінчі, Вінсент Ван Гог, Пабло Пікассо, Генрієтта Роннер-Кніпп та інші. Найдорожчою картиною із зображенням цих тварин стала робота австрійського художника Карла Калера. У 2015 році на аукціоні Sotheby’s вона була продана за 826 тисяч доларів.

Відомий колумбійський скульптор Фернандо Ботеро створив гігантську бронзову статую кота. «Гладенький» велетень, встановлений у столиці Каталонії, важить 2 тонни і сягає 7 метрів у висоту. А в Шотландії не тільки встановлено меморіал кішки Таузер, а й навіть занесено її унікальні здібності в «Книгу рекордів Гіннесса», адже за 24 роки свого життя вона спіймала майже 29 тисяч мишей.

Значне місце кішки займають у японському живописі. З одного боку вони є уособленням хитрунів і навіть перевертнів, а з іншого — провісником щастя, рівноваги і спокою.

Колір і його значення

  • Чорну кішку асоціюють із чаклунством і магічними силами. Водночас вона здатна відводити від дому біду і позбавляти свого власника негативної енергетики.
  • Триколірні коти або каліко (від англ. calico) завжди приносять господарю добробут, успіх і щастя.
  • Рудий кіт випромінює енергію достатку, благополуччя та грошей.
  • Найспокійнішими вважають сірих котів. Вони легко допомагають досягнути гармонійного психологічного балансу.
  • Найдоброзичливішими вважають двоколірних котів, які дарують своїм власникам мудрість і рівновагу.
  • Цілющою силою наділені білі коти. Поруч із ними виникає відчуття здоров’я і розслаблення.
  • Сіамські коти із забарвленням колор-пойнт принесуть в оселю господаря довголіття і славу.

Котоманія на Миколаївщині

Сучасні митці продовжують захоплюватись красою своїх улюбленців, відображаючи їх у живописних картинах, скульптурних композиціях і декоративних панно. Котяча тематика яскраво представлена й у роботах майстрів НТО «Прибужжя».

Грацію і витонченість тварин якнайкраще передають пластичні лінії декоративного розпису в барвистих панно миколаївських майстринь Лесі Сайковської, Людмили Гацури і Ніки Лотос. Серед пишних квітучих рослин блукають і бавляться чарівні тварини. Іноді майстрині стилізують зображення хатніх улюбленців — це надає роботам особливої декоративності.


Ніка Лотос

У розписних роботах Наталії Ракітіної з Баштанської ОТГнавпаки пануєспокій і домашній затишок. Використання стриманої кольорової палітри і сюжетна побудова композиції розповідають про вечірні казки й мамину колискову пісню, де головним героєм виступає «Котик-муркотик».

Вражають своєю вишуканістю й оригінальністю картини з тополиного пуху Інни Данченко. Миколаївська майстриня реалістично відтворює у своїх монохромних роботах екзотичні породи котячих представників, їх характер й особливості.


Інна Данченко

Молодий талановитий художник Василь Нікітін із Врадіївського району за допомогою сміливої гри кольорів вдало передає увесь спектр яскравих емоцій котячого життя. Застосування нових технік й арт-прийомів сучасного живопису надає роботам незвичайної креативності.

По-особливому м’якими і теплими виглядають роботи з фелтінгу майстринь Олени Міщенко і Ксенії Культенко. Білі і руді, смугасті або пухнасті — кожне кошеня має індивідуальний характер, особисту життєву історію, а іноді й модні аксесуари.

Котячою тематикою захоплюються і вихованці зразкового художнього гуртка ліплення «Пластилінова ворона» Веселинівської ОТГ (керівник Наталія Майстренко). Кумедні образи своїх улюбленців юні митці відображають у декоративних панно з пластилінографії. Такі позитивні картини випромінюють максимум веселого настрою і по-дитячому яскравих емоцій.

Також читайте про технологію вітражного розпису, історію і сучасність у виробах майстрів творчого об’єднання «Прибужжя».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: