Нематеріальна культурна спадщина        31 Липня 2017        1327      

Серпень втоми не знає: цікавинки останнього місяця літа

Жнивень, хлібосол, городник, житар, копень, густар, зоряничник — чи чули Ви такі назви? Це все він, серпень. Давні народні приказки про останній місяць літа напрочуд красномовні й невід’ємно пов’язані зі збором урожаю. Якими ж святами повниться серпневий календар, до яких порад із народного прогностика місяця варто прислухатися — про все це та багато чого іншого тільки в нашій статті.

Фото: gandex.ru

1 серпня святкують Мокрину. Цього дня особливо чекали дощу, бо негода в цей день обіцяла добрий врожай.

2 серпня молили святого пророка Іллю про достаток, мир у родині, захист від злих сил, пожеж та блискавок. З Іллі починалися жнива — зажинали всі разом, громадою. Як правило, середа або п’ятниця вважалися сприятливими для початку нової справи. День обжинок розглядали як велике свято, готували солодкі вареники із сиром, просили благословення в небесних сил.

4 серпня святкували день Марії Магдалини, яку наші предки вважали охоронницею від холери.

9 серпня — святого Пантелеймона, або, за народною назвою, святого Палія чи Паликопа. Цього дня збирали трави для лікування свійських тварин та благали святого про захист від вогню.

14 серпня святкували Медового Спаса, Маковія. Збирали мед, плавили віск, готували свічки, святили трави, квіти й зілля.

19 серпня — Спас Яблучний, свято Преображення Господнього. Цього дня збирали яблука та груші, а після освячення в церкві роздавали плоди дітлахам та нужденним. До Спаса, як правило, закінчували збір жита і святкували «обжинки». За давньою традицією, на Преображення в церкву приносили віночки, сплетені із жита, освячували їх разом із фруктами, а потім зберігали в хаті на почесному місці. Зернятками з цих віночків символічно засівали озимі поля.

28 серпня — Успіння Пресвятої Богородиці, Перша Пречиста. Цей день у народному календарі закінчує літо та збір врожаю й розпочинає період сватань та весіль. Цікавими є спостереження наших предків за мінливою погодою останнього літнього місяця.

Серпневий народний прогностик

У серпні до обіду літо, а після обіду — осінь.

Мокрина мокра — осінь буде дощова, а наступного літа врожай жита буде щедрим. Сонячно й сухо на Мокрину — осінь буде суха, а врожай — поганим.

Небо на Іллю весь день безхмарне — хліб не вродить.

Яка Перша Пречиста — така й осінь.

Як прийшов Спас — пішло літо від нас.

На Спаса листя пожовтіло, осінь буде рання та холодна. Якщо піднявся сильний вітер — зима буде люта.

Серпень втоми не знає — збирає, припасає.

 

Нехай серпень подарує всім багато приємних миттєвостей, вражень і спогадів!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: