Новини        31 Серпня 2017        703      

Школа клубного менеджменту: основні питання та висновки

Культура — це, мабуть, чи не єдиний чинник, що відрізняє людину від усіх живих істот всесвіту. Хтось приєднується до світу прекрасного вдома, а хтось у закладах культури, зокрема, в клубних, де діти й дорослі можуть виявити та розкрити свої творчі здібності.

На жаль, у клубних закладів склалося реноме місця тільки для розваг. Навіть можновладці недооцінюють їхню роль у процесах державотворення, ідейно-морального виховання дітей та молоді, розвитку соціальної активності людей. Про ставлення до культури свідчить не тільки обмежене фінансування, а і присутність представників місцевого самоврядування на культурно-мистецьких заходах.

Основні питання «Школи клубного менеджменту»

Миколаївським обласним центром народної творчості та культурно-освітньої роботи розроблена програма навчально-методичного проекту «Школа клубного менеджменту», куратором якого є заступник директора з методичної роботи Тетяна Нестерова.

Основні питання, що  піднімалися під час навчання:

 • вивчення основних документів нормативно-правової діяльності закладів культури клубного типу (ЗККТ) у сучасних умовах;
 • документація діяльності клубного закладу (планування, облік роботи, звітність) та клубного формування;
 • посадові інструкції, де визначаються права й обов’язки працівників; умови оплати, з чого складаються нормативи роботи закладу та працівників;
 • правила контролю, планування та обліку часу роботи ЗККТ;  
 • перспективи діяльності в умовах децентралізації.

Найактуальнішим питанням є оплата праці клубного працівника, відсутність інформації про планування коштів на сферу культури.

Висновки

За підсумками проведених занять ми зробили такі висновки:

 1. Недосконалість нормативно-правової бази культурно-освітньої роботи, зокрема, клубної.
 2. Нинішні методи і принципи формування бюджетного фінансування малорозвинені й не відповідають нагальним сучасним потребам. З бюджету фінансується тільки заробітна плата, повністю або частково комунальні послуги. Відсутня мотивація комерційної діяльності ЗККТ.
 3. Штатний розклад повинен розроблятися для кожної клубної установи окремо залежно від основних функцій закладу. Не можна поєднувати в одній посаді творчі та обслуговуючі функції. Це нонсенс, коли в клубному закладі одна людина за мінімальну зарплатню виконує обов’язки керівника закладу й керівника колективу, костюмера, технічного працівника і сторожа.
 4. Кожен клуб повинен бути центром, де є можливість реалізувати культурні, дозвіллєві, творчі, громадські, соціальні запити людей, об’єднати та стимулювати до партнерських відносин у реалізації нагальних соціальних проблем місцевої громади.
 5. Відновити престиж професії. Останнім часом усі забули, що місцем розвитку аматорського мистецтва є саме клубний заклад.
 6. Скорочення кадрового складу призводить до дефіциту професійних фахівців у клубних закладах, зниження рівня їхньої роботи, занепаду матеріально-технічної бази. Як наслідок — зменшення мережі установ, припинення творчої діяльності аматорських колективів.
 7. Найболючішим питанням є підготовка професіоналів «клубників». У наших навчальних закладах вузько направлені фахівці не отримують достатньо знань і навичок для роботи в сільському клубі. Якщо про плани і звіти щось знають, то про види і складання кошторисів майже нічого. Звісно, що їм невідомо скільки коштів заплановано на фінансування їхніх закладів. Плани на рік не підтверджуються фінансовими запитами. То хто ж робить розрахунки та за якими даними?
 8. Якщо про досягнення аматорських колективів, які працюють у клубних закладах, та про проведені заходи в органів місцевого самоврядування та громадськості є якесь уявлення, то про організаційно-підготовчу роботу — ніякої інформації.

Нам, працівникам культури, треба бути більш активними в спілкуванні з громадськістю, уголос говорити не тільки про свої досягнення, а і про проблеми.

Саме нагальним питанням роботи клубних закладів культури у сучасних умовах і буде присвячена зустріч у вересневих заняттях «Школи клубного менеджменту». Тож слідкуйте за оновленнями.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: