Нематеріальна культурна спадщина, Новини        13 Січня 2017        1253      

Старий Новий рік: стрічаймо щедрувальників-посівальників

На порозі Старий Новий рік. Про які особливості святкування варто пам’ятати, зустрічаючи одне з найулюбленіших українцями свят? Хто такі щедрувальники, а коли до вікна стукають посівальники — більше про це далі в статті.

Вечір напередодні 13 січня називається «щедрим». За традицією в селах рано вечеряли, щоби гідно зустріти бажаних гостей — щедрувальників — тих, хто вітає зі святом і співає щедрівки. Обряд щедрування зазвичай супроводжувався танцями, музикою, обрядовими іграми з масками, наприклад, «Козою». За сюжетом у таких діях Коза танцює, «умирає» й «оживає».

Меланка

У цей же час славлять Меланку, бо на 13 січня за християнським календарем припадає день пам’яті Меланії — знатної римлянки V ст., яка будувала церкви, згодом стала черницею й молитвами творила чудеса. Традиційно Меланку зображує молодий хлопець, перевдягнутий у жіночий костюм. Він грає роль господині-неуміхи, яка все губить, б’є посуд, заливає водою піч. У театралізованих виставах беруть участь і інші ряджені — Ведмідь, Коза, Журавель, Бик, Кінь. Гамірно й весело в дні великих свят наші пращури намагалися відганяти нечисту силу, щоб у новому році жилось мирно й у достатку.

Після щедрувань до самого ранку на селі панувала тиша. Вважалося, що Новий рік слід зустрічати уві сні, а ночувати треба тільки вдома. 14 січня, на Василя, із самого ранку дітлашня вирушала до хресних та кумів засівати, тим самим бажаючи доброго урожаю і всяких гараздів своїм рідним. І щедрувальників, і посівальників господарі пригощали ласощами й обдаровували грошима.

«Щедрівочка щедрувала» й у нашому центрі

Не обійшли щедрувальники й колектив Миколаївського обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи. 13 січня до нас завітали учасники народного вокального ансамблю «Вітовчани» Миколаївського міського палацу культури «Корабельний» (керівник Василь Стефанюк), а також Міського молодіжного народного театру «С.Т.У.К.» (керівник Артем Свистун). Аматорські колективи представили театралізоване дійство «Щедрівочка щедрувала».

Дякуємо за приємний подарунок і бажаємо тепла й радості в ці святкові дні всім жителям Миколаївщини!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: