Нематеріальна культурна спадщина, Новини        11 Березня 2022        253      

Свято весни та вогню Лас Фальяс у Валенсії (Іспанія)

Епічний за масштабами, величний, найгучнішій та навіть злегка демонічний Фестиваль Вогню або Лас Фальяс (ісп. Las Fallas) проходить щорічно у Валенсії в середині березня. Присвячений він святому Йосифу — покровителю теслярів і столярів та приходу весни. У листопаді 2016 року фестиваль включено до списку нематеріальної культурної спадщини людства UNESCO.

Blog.ostrovok.ru

Головні герої свята

Найвідомішою особливістю свята є химерні скульптурні композиції (big Falles), які іноді досягають неймовірних розмірів та окремі невеликі «ляльки» (ninots), яких спалюють наприкінці свята. Часто такі ляльки уособлюють відомих персонажів з сучасного буття, кіно або книг. Написи валенсійською зазвичай пояснюють їх сатиричний або критичний сенс. Це можуть бути й казкові персонажі, і Барак Обама або Леді Гага. У 1954 році до створення ескізу для головної фальї залучили навіть Сальвадора Далі.

Історія свята

Цьому святу, що збирає усіх городян та безліч туристів з усього світу, вже понад п’ятсот років. 

Вважають, що традиція зустрічати його вогнем з’явилася з дуже давніх часів. Весною день ставав довшим та вже можна було працювати без штучного освітлення робочого місця. Тоді ремісники спалювали у дверей всіх майстерень дерев’яні підставки для свічок і кидали у вогонь тирсу та дерев’яні обрізки, що залишилися після робіт, а люди з округи приносили до багаття усілякий непотріб та старі меблі.

Згодом до свічників почали жартома прилаштовувати руки й ноги так, щоб вони ставали схожими на людей, мешканці одягали на них капелюхи та різні застарілі речі. Так зародилася традиція створювати Ninot – ляльку, що схожа на людину. З кожним роком ці ляльки ставали все більшими за розміром, яскравішими та різноманітнішими. В певний час вони стали жартівливими або сатиричними, що висміювали злободенні гострі теми.

Деякі дослідники вважають, що теслі просто палили багаття 19 березня для  вшанування покровителя Валенсії Святого Йосипа (ісп. Joseph – José).

Travel-more.com

Підготовка до свята

Ідеї для створення незвичних персонажів для свята народжуються задовго до їхньої появи на вулицях Валенсії. Протягом усього року учасники команд збираються у casals – барах «для своїх», де діляться задумами та презентують нові проєкти.

Величезні (іноді понад 20 метрів) ляльки — карикатури на особливі моменти соціального та політичного життя країни або персонажів влади виготовляються в спеціальних закладах. Крани та спеціальну техніку використовують, щоб розставити величезні композиції ляльок на призначені місця, а це майже чотириста великих і стільки ж маленьких, майстерно зроблених, барвистих Fallas.

Bigpicture.ru

Головну фігуру встановлюють на площі Plaza del Ayuntamiento, інші – на всіх великих вулицях та перехрестях. Часто підніжжя композицій вистилаються квітковими килимами, які можуть зайняти усю площу. Усе місто заполоняє духмяний аромат безлічі яскравих квітів.

Blog.ostrovok.ru

З усіх скульптур по місту вибирають три найкращих за задумом і втіленням. Це зазвичай найбільші та найгарніші, сенс яких легко розпізнається глядачами. Ці ляльки будуть спалені останніми, а одна з них – Ninot Indultat – уникне такої долі. Це шана майстру, що підняв Ninot до рівня справжнього витвору мистецтва. Такі ляльки – переможниці минулих років зберігають та виставляють в музеї Fallero в Валенсії.

Як святкують Фальяс

З самого початку березня починається буяння майстрів піротехніки, які влаштовують справжній армагедон під назвою Мascleta. Місто здригається від вибухів петард, шумних приголомшливих феєрверків, салютів та вогняних шоу. Професійні команди піротехніків змагаються між собою на самий оглушливий і видовищний салют.

Cdn.iz.ru

Коли затихає останній акорд масклети, натовп глядачів вибухає захопленими вигуками. Люди вітають піротехніків, немов тореадорів, що хоробро здолали стихію вогню.

Після урочистого відкриття фестивалю у кожному районі міста вибирають свою королеву свята (Fallera Mayor) та дитячу королеву (Fallera Mayor Infantil).

Blog.espanglish.info

Згодом саме вони мають надати наказ до початку «La Crema», тобто спалення ляльок. В усі дні свята проходять різні маскаради, карнавали, конкурси, вшанування поетів тощо.

Два дні свята присвячені «Ofrenda» – урочистій процесії, коли мешканці крокують своїми районами до площі Plaza de la Virgen та дерев’яної статуї покровительці Валенсії — Мадонни з немовлям висотою 14 метрів. Майданчик перед фігурою і саму святу Марію прикрашають барвистими різнокольоровими квітами, викладаючи ліліями, трояндами, гвоздичками, гладіолусами, цикламенами руки та обличчя Святої Діви з немовлям, її мантію з чудовими візерунками.

Blog.ostrovok.ru

Жінки одягають національне вбрання і доповнюють його дорогоцінним камінням: перлами, смарагдами, коралами та золотими прикрасами. Зазвичай ходи починаються о 16:00 і закінчуються затемна. Люди йдуть у супроводі оркестрів, вибухів «масклети» та хлопавок, сяянні салютів та феєрверків. Жінки й дівчата приносять квіти до статуї Діви Марії та в молитвах загадують щось потаємне.

Blog.ostrovok.ru

Для жителів ця релігійна процесія підношення квітів — найщиріша мить свята Фальяс. У деяких навіть з’являються сльози на очах в момент короткої молитви.

А містом весь час ходять особливі гурти в чорних сорочках з картатими хустками на шиї. Вони спеціально кидають під ноги перехожим невеликі бомбочки та петарди, влаштовуючи своєрідні сюрпризи – несподівані вибухи під ногами.

Для тих, хто втомився від нескінчених вибухів та гуркоту, є інша розвага — світлове шоу у кварталі Ruzafa. Тут можна побачити створені зі світла справжні шедеври: казкових птахів та звірів, єгипетські піраміди, чудові палаци у багатому оздобленні або Эйфелеву вежу.

Lightning_Falla_Azorin_2010

Кульмінацією свята є «La Crema» — день спалення усіх лялькових композицій в ніч на 19 березня. Валенсійці сприймають це дійство дуже емоційно. Багато з них плачуть, дивлячись на прекрасні ляльки, що палають. Ця ніч — підсумок року завзятої праці, тому сльози на очах майстрів і на очах королев свята. Насправді у всіх глядачів захоплює дух, коли вогонь поступово руйнує створену майстрами красу, якою милувалися протягом тижня. А з іншого боку, охоплює жах перед некерованою стихією вогню.

Blog.espanglish.info

Хоча пожежники, які в цю ніч чергують на вулицях міста, завжди радіють: крім гасіння вогню, їм дозволяється обливати водою перехожих, тому краще стояти якомога далі від них.

Travel-more.com

Стороннім людям здається, ніби вони опинилися у пеклі: все горить, димить, вибухає, пожежники обливаються водою зі шлангів, молодь бавиться тим, що кидає петарди. Коли догорить остання лялька, починається ще один останній, грандіозний салют, коли запускають навіть іскристі дрони. Він триває майже годину. Так закінчується Фальяс, але одразу починається приготування до прийдешнього святкування.

Традиційні страви Фальяс

Основною класичною стравою тижня є пампушки та пончики з буньелос (buñuelos), які треба їсти, вмочуючи в гарячий шоколад і які можна купити на вулицях міста цілодобово.

Blog.espanglish.info

По закінченню свята валенсійці збираються на великому стадіоні для приготування за старовинними рецептами смачної паельї для всього міста. Самі містяни вважають за справжню тільки свою, валенсійську паелью.

Blog.espanglish.info

Екскурсія у музеї

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: