Новини, Творче об'єднання «Прибужжя»        10 Грудня 2021        1332      

Темарі й кінусайга – японська новорічна кулька

З наближенням новорічних свят кожен з нас замислюється над тим, якими іграшками можна прикрасити красуню ялинку. Адже хочеться придбати щось оригінальне і незвичайне. Коли не вдається знайти бажане, до роботи беруться майстри. Цьогорічну новорічну ялинку пропонуємо нарядити унікальними кульками, виконаними у японських техніках «темарі» або «кінусайга.

Історія виникнення

Темарі — японською означає «ручний м’яч». Це давнє мистецтво вишивки куль, історія якого починається у Китаї та налічує кілька століть. Спочатку це була китайська гра кемарі або «ніжний м’яч», у VIII столітті нею захопилися у Японії та внесли деякі корективи: м’ячі для цієї гри було прийнято прикрашати вишивкою з шовкових ниток. Тому з’явилася нова гра – темарі або «ручний м’яч», в яку грали дівчинки із заможних японських родин. На сьогодні темарі – це поширений вид мистецтва не тільки у Японії, але й по всьому світі.

Кінусайга — це японська клаптева техніка з шовку, в якій не застосовують голку і нитку. Саме тому кінусайга ще називають «печворк без голки». Це мистецтво виникло через бажання надати друге життя старому шовковому кімоно, створюючи справжні картини-шедеври. Зараз кінусайга доволі відоме мистецтво, але через свою копіткість мало хто з майстрів має бажання їм займатися.

Особливості технік

Основою для виготовлення темарі слугує кулька. Раніше основу виготовляли зі старого кімоно, порізаного смужками й обтягнутого нитками. Іноді в середину кульки поміщали маленький дзвоник, щоб під час гри дітям було веселіше бавитися. Але сьогодні сучасні майстри для створення вишитих темарі все більш використовують спеціальні пінопластові кульки. На готову кульку наносять розмітку для майбутнього малюнку за допомогою стрічок або булавок. Найпоширенішим візерунком у вишивці темарі є геометричне зображення «кику» або хризантеми. Адже в Японії цю квітку вважають символом Сонця, а її популярність в орнаменті пояснюється простотою виконання.

Для створення картин кінусайга в Японії за основу брали дерев’яну дощечку з надрізами, відповідними до малюнку. У техніці кінусайга нарізані шовкові клаптики кімоно між собою не зшиваються, вони заправляються вручну у прорізи, створюючи кольорову композицію.

Сучасні майстрині використовують техніку кінусайга для створення декоративних кульок. За основу беруть нарізані заготівлі бажаної форми з товстого пінопласту. Для круглої форми виробу переважно обирають трикотаж або оксамит – тканину, яка максимально обгорне округлості виробу. Деякі майстри прикріплюють клаптики до заготівель за допомогою клею, а також оздоблюють готовий виріб мереживом або золотою ниткою. Це надає кулькам особливої святковості.

Святковий настрій від майстрів НТО «Прибужжя»

Подаровані святкові кулі кінусайга і темарі служать символом багатства, щастя й успіху. Також, такі ексклюзивні прикраси є прекрасним новорічним подарунком.

Барвисті вишиті темарі виготовляє заслужена майстриня народної творчості України – Валентина Димова. Миколаївська вишивальниця оздоблює свої вироби барвистим геометричним орнаментом з шовкових ниток, ірису та поліестеру. Новорічні темарі з монохромними та контрастними візерунками виглядають по-особливому святково, адже майстриня додатково прикрашає кульки бісером, блискітками, атласною стрічкою і китицями.

Новорічні кінусайга Катерини Баранюк, майстрині з м. Первомайськ, вирізняються своєю вишуканістю. Малюнок для кульок майстриня створює за допомогою оригінального комбінування технік, Print і видів тканин. Великі та маленькі, смугасті і геометричні, світлі й темні новорічні кінусайга стануть окрасою для будь-якої дизайнерської ялинки та сучасного інтер’єру.

Сподіваємось, що новорічні фантазії від майстринь Миколаївщини привнесуть до оселі особливої атмосфери напередодні Нового року.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: