Новини, Творче об'єднання «Прибужжя»        06 Лютого 2020        2214      

Відкрили виставку миколаївської майстрині Лесі Сайковської

Шостого лютого в Миколаївському обласному краєзнавчому музеї відкрили першу персональну виставку Лесі Сайковської. Що таке петриківський розпис, як пройшло відкриття та що особливого в панно майстрині — далі.

Що таке петриківський розпис

Петриківський розпис — один із найдавніших видів народної творчості, що зародився й розвивався як мистецтво мальованого будинку в Дніпропетровській області. У 2013 році його внесли до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Петриківка — перший український представник, що отримав такий високий статус.

Традиційна кольорова гама розпису — теплі кольори. Основним елементом є пишна квітка — символ процвітання.

Петриківка Миколаївщини

Петриківка вже давно вийшла за межі Дніпропетровщини й набула популярності на Миколаївщині. Наші майстри й майстрині не просто дублюють дніпропетровський петриківський розпис, а трансформують його.

Петриківка Миколаївщини набуває ознаки, притаманні лише причорноморському краю. У розписних панно переважають синьо-блакитні відтінки (як ознака великої води) і жовто-коричневі кольори (символ безмежного степу, обпаленого Сонцем). Композиції доповнюють орнаментальна морська символіка, декоративні вазони у вигляді античних амфор, а також розмаїття степових квітів і птахів. Навіть форма мазка особлива: він витонченіший, іноді з дрібними загостреннями, ніби відтворює форму пелюстків.

Виставкова експозиція та майстер-клас

Майстриня народного творчого об’єднання «Прибужжя» Леся Сайковська представила 25 авторських панно. Створюючи композиції, вона спирається на традиційну техніку петриківського розпису. Намагається передати власне бачення краси та прагне, щоб кожен виріб був неповторним. Обожнює плавні лінії, яскраві кольори й поєднання елементів різних розмірів. А об’ємні вигадані квіти — особливість, за якою легко впізнати її картини.

Леся Сайковська вважає, що «найяскравішої роботи в арсеналі ще немає». І це не дивно, адже її життєве кредо: «Ніхто не знає, які його сили, поки їх не використає».

Традиційно на виставковому проєкті, організованому Центром, майстриня запропонувала всім охочим узяти участь у майстер-класі. Присутні могли не лише споглядати й насолоджуватися витонченими роботами, а й власноруч створити невеличку «мальовку». Це — ідеальна можливість хоч на мить відчути себе справжнім митцем.

Привітання гостей

Директорка Миколаївського обласного центру народної творчості, заслужена артистка України Наталія Баштова не лише словесно привітала Лесю Сайковську з відкриттям виставки, а й вручила їй грамоту «за особистий внесок у збереження та розвиток української народної творчості, відродження традиційних художніх промислів і високу виконавську майстерність».

Долучилися до привітань колега по творчості й по духу заслужена майстриня народної творчості України Тетяна Ульянкіна, а також учениця Лесі Сайковської — майстриня народної студії «Свічадо» Березанського будинку культури Стефанія Чаплигіна.

Музичний супровід виставки

Протягом заходу лунали музичні композиції від народного вокального ансамблю «Хорошее настроение» (керівник Наталія Лисогор). Пісня та образотворче мистецтво — гармонійний тандем, що нікого не залишає байдужим.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: