Нематеріальна культурна спадщина        25 Грудня 2020        3799      

10 найстрашніших персонажів різдвяної міфології народів Європи

Наближаються улюблені зимові свята, що приносять нам святковий затишок і тепло рідних. Але раніше європейські народи вважали зиму часом темряви й містики, адже разом із різдвяними дзвониками на землю спускаються жахливі істоти. У нашій статті на вас чекають містичні персонажі різдвяної міфології Європи.

Грила-людожерка

Величезна відьма з копитами, яка перетворюється на лисицю з багатьма хвостами. Розшукує малих нечупар і бешкетників, складає їх у велику сумку і приносить у свою печеру. Там вона варить їх у казані, а потім з’їдає.

Грила // hablemosdemitologias.com

Йоласвейнари — «тролі-вихователі»

Йольські хлопці — тринадцять синів Грили. Колись були злими тролями, що лякали дітей, які поводили себе не зовсім добре, але з часом Йоласвейнари стали ісландською версією Діда Мороза.

Усі 13 днів до Різдва вони приходячи по черзі, кладуть слухняним діткам подаруночки-ласощі в черевички, що хлопчики та дівчатка залишають на підвіконні, а неслухняним — гнилу картоплю.

У кожного з Йоласвейнарів свої шкідливі звички: хтось краде ложки, щоби потім облизати, хтось випиває молоко з холодильника, хтось любить гупати дверима, а хтось їсти свічки.

Йольський кіт — страх ледарів

Величезний чорний кіт із пломінкими очима, який різдвяної ночі вишукує дітей, які не мають нового вовняного одягу. Так він визначає ледарів, які весь рік погано працювали, що не змогли оновити одяг. Саме таких дітей він з’їдає.

Йольський кіт // liveinternet.ru

Колись дбайливі батьки найменшим діткам, які ще не вміли працювати, дарували вовняні шкарпетки, щоб вони не потрапили до страшного Кота, а в шкарпетки вкладали різні дитячі забавки — іграшки й солодощі. Пізніше цю традицію перейняли християни.

Лицар Рупрехт — гість бешкетників

У деяких регіонах Німеччини дітей лякають образом лицаря Рупрехта. Він одягнений в чорну або коричневу мантію із загостреним капюшоном і тримає в руках різки для бешкетників. Кнехт Рупрехт приїздить на білому коні, питаючи дітей, чи знають вони молитви.

Якщо ні, то роздає неслухам шматки вугілля, палиці й каміння у взуття. А за добру поведінку підкидає в кімнату дітям горіхи, яблука й імбирне печиво.

Лицар Рупрехт поруч зі Святим Миколаєм // www.welt.de

Крампус — антипод Святого Миколая

Зовні Крампус нагадує диявола: вкритий шерстю, з рогами й роздвоєними копитами. У руках у нього ланцюг і різки. За легендами бешкетників і ледарів він забирає до себе в печеру, де заковує в ланцюги.

Крампус // Photo Yauhen_D

Останнім часом Крампус став популярним персонажем у Північній і Центральній Європі, там проводять святкові ходи Крампусів. Виряджені Крампусами молоді люди, обвішані ланцюгами лякають дітей гучними звуками, чіпляються до перехожих, створюючи на вулицях суцільний гамір і безлад.

Перхта — острах дівчаток

Страшна відьма з гусячою лапою, персонаж фольклору в Чехії, Нідерландах, Швейцарії, Австрії та інших країнах. Люди вірили, що в ніч із 5 на 6 січня вона разом зі свитою тричі облітає світ. Її можна побачити, якщо визирнути в цей час у вікно. Але робити цього не варто, бо невдовзі помреш.

Перхта слідкувала за поведінкою дівчат, чи допомагали вони батькам у домашніх справах. Тих, хто не допомагав батькам або не їв рибних страв, Перхта могла суворо покарати: розпороти дитині живіт, набивши його камінням і соломою.

Мадам Прехта // wyrddesigns

Габергейс — «збирач» неслухів

У свиті Перхти обов’язково присутній козел із кінськими копитами. Цей образ займає важливу роль у фольклорі Австрії, Баварії, німецької Швейцарії, а також на всій території Європи.

В українських зимових обрядах є свій аналог цього фольклорного образу — «коза-дереза, за три копи куплена».

Габергейс має за спиною селянський кошик, у який він складає неслухів.

Габергейс // vbaden.blogspot.com

Белснікель — вихователь розбещених діток

Персонаж німецького фольклору регіону Пфальц і деяких голландських громад Пенсільванії. Белснікель із голови до ніг вкритий темним хутром, а його обличчя приховане маскою з довгим язиком.

Белснікель // twitter.com

Кажуть, що він приходить за тиждень-два до Різдва, лякає ударами батога розбещених діток, даруючи їм можливість виправитися. Малюки ж можуть спокутувати свою провину, заспівавши пісню або станцювавши танець.

Ганс Трапп — французький брат Крампуса

Французький аналог Крампуса, яким лякали дітей в Ельзасі й Лотарингії. За легендами Ганс Трапп був злим, жадібним і багатим чоловіком. Склавши договір із дияволом, він у вигляді опудала полював на маленьких дітей.

За це він був відлучений від церкви й засланий у ліс, але це не спинило його неподобства. Тоді Бог, почувши молитви одного хлопчика, вразив Ганса блискавкою. Але щороку в час Різдва лиходій знов з’являється серед людей, лякаючи «поганих» малюків.

Ганс Трапп // wallpapersafari.com

Пер Фуетар — «помічник» Святого Миколая

Містичний персонаж фольклору Франції, Бельгії, Швейцарії.

У нього неохайне волосся, а в руках батіг, щоб карати дітей. За життя він був м’ясником, що не гребував їсти людей. Одного разу він вбив трьох хлопчиків, але Святий Миколай воскресив дітей, а жахливого м’ясника забрав до себе у свиту.

Відтоді Пер Фуетар ходить за Святим Миколаєм, нашіптуючи йому: хто з дітей поводився добре, а хто погано. Бешкетникам замість іграшок і смаколиків він залишає вуглинки.

Пер Фуетар // fb.ru

Грудень для народів Європи — це не тільки пора темних сил, але й час світлого свята Різдва Христового, що приносить із собою радість і надію.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: