Нематеріальна культурна спадщина        04 Грудня 2020        1598      

Як різні народи притягують удачу: 14 амулетів з усього світу

Кожен народ вірить у свої особливі символи щастя й обереги від негативного впливу. На Сході удачу приваблюють за допомогою «щасливого вузлика», а на Заході магічний символ добробуту — підкова. Про те, які талісмани привертають багатство, які сприяють довголіттю, допомагають у кар’єрі, а які розпалюють кохання — далі у статті.

Символ процвітання — кошеня Манекі-Неко

Амулети на здоров’я

Кожен народ має амулети, що, за повір’ями, допомагають своєму володарю. Щоб здоров’я було міцним, англійці ховають у кишеню або сумку дубовий жолудь — символ сили, молодості та процвітання. Гарним охоронцем також вважають каштан. Для «активації» захисних сил талісман треба потримати в руці, зігріти його своїм теплом та отримати заряд сили й позитива від самої природи.

Жолудь — англійський амулет для міцного здоров’я

Чорна Черепаха, Зелений Дракон, Білий Тигр і Червоний Феніксом — головні талісмани для захисту здоров’я та довголіття. На Сході це чотири небесні тварини, що керують чотирма силами енергії світу й забезпечують людині здоров’я, душевну гармонію та успіх.

Для збереження міцного здоров’я часто використовують гострі предмети — заточений ніж та голку, що встромляються у дверний косяк зсередини будинку. Використовували й булавки, що закріплювали голкою вниз із внутрішнього боку одягу. А хрестильний хрест — це наймогутніший оберіг.

Булавка — амулет для захисту здоров’я // ria-m.tv

Італійські мадонни — жінки при надії та ті, що годують немовлят, обов’язково захищаються з допомогою «корнічелло» у вигляді маленьких перчинок чилі. Крім того, жителі Неаполя приписують цьому амулету здатність зберігати любов і пристрасть у шлюбі.

Італійські cornicello // travelask.ru

На Сході популярним амулетом для захисту від нещирих, заздрісних та корисливих людей вважають «назар», інша його назва — «синє око» або «око Фатими». Цей амулет заведено вішати так, щоб його було добре видно: на дверях, на фасадах будинків, на деревах і на транспорті. Жінки носять назар поверх одягу у вигляді брошки чи кулона. Якщо молодята хочуть зачати здорового малюка, то вішають амулет над ліжком, а ті, хто хоче розбагатіти — прикрашає назарами дерево.

Турецький Nazar Boncuk — оберіг із доісламських часів

У багатьох країнах популярний амулет хамса — зображення долоні, часто з оком чи рибкою всередині. Найчастіше хамса — блакитна чи синя, адже ці кольори здавна символізують захист. Іноді цей талісман називають «рукою Марії», використовують для захисту вагітних жінок.

Хамса, Рука Фатіми, Долоня Хамеш // ethnoboho.ru

Амулети на удачу, багатство та процвітання родини

У Японії старовинним амулетом, що приносить щастя, багатство та процвітання, вважають Манекі-Неко — котика з піднятою догори лапкою.

Традиційно Манекі-Неко фарбують у білі, чорні та золоті кольори. Якщо ж дівчина мріє про кохання, то вона купує собі рожевого котика.

Манекі-Неко // blog.arthistoryonline.ru

Щоб увесь рік удача трималася поруч, чехи та словаки частують родину під час різдвяного застілля запеченим коропом — символом сили та наполегливості в подоланні викликів долі та життєвих перешкод. Після гостини луску риби збирають і кожен ховає лушпинку в гаманець — на багатство. Короп вважається щасливим амулетом також у Польщі, Німеччині та Австрії.

Чеський «король різдвяного столу» — запечений короп // pragagid.ru

У Китаї заведено приваблювати удачу та багатство за допомогою плетеного червоного «щасливого вузлика», що вішають на двері.

Одним із найпопулярніших у світі талісманів для привернення удачі є підкова — давній місячний символ, що пов’язаний із магією ковальського ремесла. Щоб амулет почав діяти, треба підвісити його в будинку, над вхідними дверима, ріжками вниз. Хоча є й винятки: наприклад, у Британії підкови вішають ріжками вгору.

Підкова на щастя // podkova.tv

В Індії та Таїланді щасливий амулет — фігурки слонів, що є символами добра й миру. Вважається, що така фігурка дарує своєму господарю удачу, мудрість, терпіння, фізичну та духовну силу, могутність і здатність долати будь-які перешкоди.

Індійський слоник на щастя

Фігурки двох слоників із переплетеними хоботами часто дарують молодятам. Родина із семи слонів — символ процвітання в особистому та професійному житті.

За переконаннями індійців, фігурки слоників із піднятим догори хоботом, що стоять біля вхідних дверей, на підвіконні або на робочому столі, дарують гармонію та довголіття, зміцнюють родину та її матеріальний добробут.

В Україні магічні охоронні властивості приписували обручці. Заміжні жінки носили обручку, щоб уберегтися від негативного впливу потойбічних сил і показати, що вони мають захист чоловіка. А дівчата під час ворожіння на День святої Катерини катали кільце: якщо воно котилося в сторону дверей, то це віщувало їм заміжжя.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: