Нематеріальна культурна спадщина        07 Вересня 2020        2063      

Обручка: історія, символіка, прикмети й обряди

З чого та як виготовляли обручки? Як і навіщо їх прикрашали? Що таке кладдахське кільце? На який палець надівають обручку й чому це важливо? Як каблучка допоможе зміцнити сон чи вбереже від зради? Про це й не тільки — далі.

Історія обручки

Згідно з археологічними знахідками, стародавні народи широко використовували обручки як традиційної форми, так і у вигляді браслетів, які одягали на ноги. Їх використовували як прикрасу й оберіг. Виготовляли не тільки з металів, а й із рослин, дерева, каміння, кісток, скла й кераміки. Поширені методи: лиття (з подальшим нанесенням візерунку, що імітував переплетіння) і метод спірального переплетіння з металевого дроту. Найпопулярнішими такі обручки були серед древлян, полян, сіверян і дреговичів.

За формою й оздобленням можна було дізнатися соціальний і майновий статус людини. Знать носила литі золоті обручки, селяни — ковані, найчастіше зі срібла, міді чи заліза, а в 10 столітті — з латуні чи бронзи. На них часто розміщували герби, печатки, написи, тайники.

На Сході були популярними каблучки, які розсипалися при спробі їх зняти. У Новий час у моду ввійшли каблучки-головоломки, на кшталт кільця «гімель» або «кільця-сфери», а також каблучки, які виконували функції сонячного годинника та компаса. У Київській Русі як обручки використовували монети. Їх носили на грудях, немов намисто. Не менш популярні були литі й виті кільця, які жінки носили на вказівному пальці.

Збруцький ідол із кільцем (9 століття) // spadok.org.ua

Символіка

Коло — символ нескінченності. Обручка символізує нескінченну любов і нерозривність шлюбу, подружнє кохання та вірність. Невипадково одні з найбільш популярних в історії людства обручки мають форму переплетених рук, із написом «єдине ціле».

У давнину коштовні заручні персні дарували батькам як викуп за наречену. Вони символізували готовність майбутнього чоловіка та його родини взяти на себе відповідальність за дівчину та її долю. Такі персні часто прикрашали зображенням храмів як символу присутності небесних сил у земному шлюбі. Чоловічі кільця найчастіше виготовляли із заліза, щоб підкреслити міцність чоловічого кохання, а жіночі — з дорогоцінних металів (золота, срібла), щоб показати цнотливість і чистоту нареченої.

В англомовних країнах розповсюджена ірландська традиція дарувати так зване кільце Кладда на знак дружби та любові. Його виготовляють у формі пари рук, які тримають серце, увінчане зверху королівською короною. Серце тут символізує любов, пара рук — міцну дружбу та дружню довіру, а корона — вірність. На кладдахських кільцях часто викарбовують напис ірландською «Grá, Dilseacht, agus Cairdeas» («Любов, вірність та дружба»).

Носіння обручки

Єгиптяни вважали, що крізь другий від мізинця палець лівої руки проходить особливий нерв чи судина, пов’язана із серцем. Він відповідає за почуття. Одягали обручки на цей палець, щоб любов ніколи не згасала. На Сході для обручок виділяли вказівний або середній палець правої руки. У Європі популярні персні на мізинець і великий палець. Римлянки після весілля затискали обручки на пальці таким чином, щоб їх неможливо було зняти.

Кладдахське кільце носили по-різному. Якщо воно на правій руці серцем назовні, то її володар знаходиться в пошуках свого кохання, а якщо всередину — він уже закоханий. Якщо на лівій руці, з серцем усередину — людина вже має шлюб. Коли кільце на лівій руці, серцем від себе — це знак, що особа овдовіла чи розійшлася з партнером.

Сьогодні у східнослов’янських та інших православних країнах обручки носять на безіменному пальці правої руки. А загалом у світі найбільш розповсюджене носіння каблучок на лівій руці, адже вона ближча до серця.

Прикмети й обряди в Україні

Зазвичай обручка мала гладеньку форму. Вважали: чим гладкіша її поверхня, тим гладкішим і спокійнішим буде сімейне життя. Проте згодом ця традиція трансформувалася. Для обручок 1970–1980-х років уже характерні масивність і наявність гравіювання. Найчастіше викарбовували імена молодят та дату весілля — на міцний шлюб.

Обручці приписували магічні охоронні властивості. Знімати її вважали поганою прикметою. Обручка завжди повинна бути теплою, а якщо її зняти, то й любов охолоне. Жінки вірили, що, якщо подивитися на чоловіка крізь обручку, це допоможе поновити почуття та вбереже від зради. Щоб захистити шлюб і майбутню дитину від навороту, подружжю не можна було знімати обручки, поки жінка вагітна. Коли ж маля народжувалося, його купали у воді, куди кидали мамину срібну каблучку, — для здоров’я та міцності. З тією ж метою кільце ховали під подушку. А ще щоб сон був міцний і здоровий. Заміжні жінки носили обручку, щоб уберегтися від негативного впливу потойбічних сил, зайвих залицянь і показати, що вони мають захист чоловіка.

Дівчата вірили, що побачити обручку уві сні — до скорого шлюбу. Якщо вона світла, то шлюб буде щасливим. Щоб дізнатися майбутнє, пропускали крізь каблучку волосину та опускали в посудину з водою так, щоб кільце не торкалося води. Ставили питання і чекали. Якщо кільце ворухнулося та заколихалося — відповідь схвальна. На Андрія молодь катала кільце: якщо воно котилося в сторону дверей, то це віщувало дівчині заміжжя.

Ворожіння на Андрія // spadok.org.ua

Появу коханого та скорі заручини обіцяв і Новий Місяць уві сні.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: