Нематеріальна культурна спадщина        05 Червня 2020        5794      

Місяць у народній культурі: амулети, прикмети, народна метеорологія й ворожіння

Що таке лунниця й навіщо її дарували новонародженій дівчинці? Чому на новомісяччя розпочинали важливі справи? Як Місяць сприяв збільшенню прибутку? Як раніше за Місяцем передбачали погану чи гарну погоду? Усі відповіді та навіть більше — далі.

Амулети

У 10–13 століттях серед найпоширеніших прикрас-оберегів були лунниці та скроневі кільця, форма яких нагадувала Новий Місяць (молодика). Зазвичай, їх вплітали у волосся. Більшість дослідників переконані, що ці прикраси — відлуння язичницького поклоніння небесним світилам. Після поширення християнства до місячних амулетів почали додавати християнські символи, зокрема хрест. Найчастіше такий оберіг виготовляли зі срібла, бронзи або сплаву олова та свинцю, дуже рідко — із золота. На Подніпров’ї надавали перевагу емалевим прикрасам.

Коли народжувалась дівчинка, родичі дарували їй підвіску-лунницю, яка супроводжувала її все життя, слугувала родинним талісманом, допомагала приваблювати хлопців, а в заміжжі охороняла сімейний лад та подружню любов. Особливо такі прикраси полюбляли жінки при надії та молодиці, які хотіли завагітніти. Вважали, що лунниця оберігає свою хазяйку, полегшує вагітність, сприяє швидкому й безболісному народженню дитини. Також наші предки вірили, що амулет у формі Місяця здатен відганяти нічні кошмари, тривогу та безсоння, повертати душевний спокій і впевненість у собі.

Прикмети

Вважали поганою прикметою показувати пальцем у бік Нового Місяця. Казали, що «всохне палець». Якщо таки показали, треба негайно прикусити палець. Згідно з літописами, ще за часів Київської Русі була прикмета: побачивши молодика, треба перехреститися на нього, і тоді весь місяць буде вдалим. Дітей, народжених на молодика, вважали здоровішими й щасливішими. На новомісяччя намагалися розпочинати важливі справи — «на вдачу». Це насамперед стосувалося польових робіт. Наші предки вірили, що посіви в цей час приведуть до доброго врожаю (хоча існує й протилежна думка). Чекали молодика, аби переїхати в новий будинок, адже тоді «життя зміниться на краще». Раділи, якщо на Новий Місяць до оселі залітала пташка. Це означало, що варто чекати на гарну новину або щасливу зустріч.

deviantart.com

Гарна прикмета — знайти на молодика гроші, адже це віщувало прибуток і добробут. Якщо показати новонародженому нічному світилу гаманець із купюрами, то гроші будуть зростати, як і Місяць. А якщо ж знайшли в кишені дірку, то варто чекати на несподівані трати. Щоб виправити ситуацію, треба негайно залатати проріху й покласти до кишені декілька купюр і монеток. Щоб покращити свій фінансовий стан, на новомісяччя виходили на вулицю, віталися із Місяцем, поверталися до нього спиною й кидали через плече монетку. Потім удома діставали монети з гаманця і розкладали по кутах і під порогом. Якщо брати на молодика в борг або навпаки повертати гроші — будуть збитки.

Народна метеорологія

Раніше за виглядом Місяця намагалися передбачити погоду й шанси на добрий врожай. Якщо він висів «пузом вниз» — це на погану погоду, дощ. Узимку такий Місяць вказував на скоре похолодання, а влітку — на вітер. Якщо молодик знаходився у вертикальному положенні, ріжками вбік, то чекали на засушливу погоду. Придивлялися й до симетричності ріжок: якщо нижній тонкий, а верхній товстіший, то в першій половині місяця буде гарна погода, а в другій — погана.

Якщо Новий Місяць з’являвся в дощову ніч — увесь місяць дощитиме. Якщо під час його народження був сильний вітер, чекали погану погоду, сніг або дощ. Сильний вітер і непогоду передбачав також червоний колір небесного світила на шостий день новомісяччя. У Повний Місяць важливе значення приділяли й напрямку вітру. Якщо вітер східний, то холодна погода прийде надовго. Якщо під час повні Місяць чистий і світлий, то варто чекати погожої погоди, а якщо темний і блідий — дощ і погіршення погоди.

Ворожіння

На молодика дівчата гадали на судженого. Дивилися на небо й примовляли: «Місяцю яснесенький, коник воронесенький! Сина моя хмарочка, принеси мені парочка! З ким я маю вік вікувати, дай, Боже, віку дождати!» або «Молодик, молодик, солодкий в тебе бик. Скажи мені правду: із ким буду жито жати, із ким буду свій вік доживати?»

flickr.com

Ворожили й по снах. Вважали, що неодруженій дівчині молодик віщував появу коханого та скорі заручини. При цьому звертали увагу й на те, чи були навколо нього хмари. Якщо так, то наречений буде бідний, «зі смутком», а якщо Місяць ясний і на чистому небі — жених буде багатий і хороший. Якщо дівчина намагалася розпитати про майбутнє в Місяця, що сяяв, — у житті варто чекати на якийсь довгоочікуваний щасливий подарунок долі.

Дівчата дуже боялися побачити уві сні два Місяці одночасно (це віщувало втрату кохання) і кривавий Місяць (передбачав біду, горе, війну). Темний Місяць снився до хвороби або сварки. Повний пророкував успіх у справах й особистому житті. Люди уважно придивлялися до снів на Місяць, що зростав. Вірили, що в цей час небо посилає їм підказки щодо правильного вибору подальшого шляху та необхідних у житті змін. Казали, що на Старий Місяць люди часто бачать у снах минуле та те, із чим необхідно розпрощатися.

На щасливе кохання, вірних і добрих наречених, а також легкі пологи ворожили в День Катерини.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: