Нематеріальна культурна спадщина        01 Лютого 2017        947      

Зимові обряди тернівських болгар

Цикл зимових свят тернівських болгар насичений та яскравий, але особливу увагу вони приділяють Сурві та Бабиному дню. Ми спілкувались з тернівчанами й занотували для вас найцікавіше про ці свята.

Сурва

Сурву, або Нову гудину, болгари щорічно святкують 14 січня, в українців це Василів день. Є декалька теорій походження назви «Сурва», але тернівчани вважають, що вона означає відродження, початок чогось нового.

Одне з головних місць у святкуванні Сурви належить сурвакарам.

Сурвакари — молоді неодружені хлопці, які збиралися гуртом та йшли з вітаннями до своїх потенційних наречених. Виконуючи ритуальні святкові пісні-сурвакарі, у кожну домівку сурвакари приносили побажання радості й щастя, а в руках хлопці тримали сурвачки.

Сурвачка — ритуальна гілка переважно з кизилового дерева. Основу сурвачки болгари прикрашали червоними шерстяними нитками, а верх білими нитками та яблуками, цукерками, бубликами й монетками. Щоби рік був веселим та радісним, на вітку прив’язували різнокольорові стрічки.

На Сурву до святкового столу болгарські господині обов’язково подавали богувіцу, баницю та дулму.

Богувіца — традиційний обрядовий хліб свята зі звичайного прісного тіста. У Тернівці тісто богувіци більше схоже на коровай. На середині цієї хлібини — хрест, а її край оздоблений фігурними прикрасами із тіста у вигляді завитків, що схожі на квітку.

Тернівська баниця. Фото: Т. Пилипчук

Баниця — традиційний пиріг із зернистим сиром. Господині розкладали сир на коржі невеличкими гірками, а між ними клали монетки. Господар сім’ї урочисто розрізав баницю на скибки, які роздавав присутнім. Якщо в шматочку була монетка, то на неї загадували бажання, щоби збулося в цьому році.

Дулму готують з листя квашеної капусти. Начинка — рис та пшоно, до яких додають дрібно нарізану цибулю та свинячий підчеревок.

Після веселого та смачного святкування Сурви жінки готувалися до ще одного улюбленого свята — Бабиного дня, чи, як кажуть болгари, «Бабин ден».

Бабин ден

Бабин ден. Фото з brat-bg.com

Бабин ден традиційно відзначається 21 січня. У святі беруть участь лише жінки, у яких приймала пологи повитуха. За стародавнім звичаєм цього дня жінки з дітьми йшли вранці до «своїх бабусь» із подарунками. Повитуха благословляла дітей, а жінці бажала ще народити в цьому році дитину. Ближче до обіду жінки приносили різні страви та влаштовували гуляння з музиками, піснями й танцями. Таке гуляння завершувалося цікавим обрядом – ритуальним купанням повитухи в річці, що означало її очищення та оздоровлення.

Сьогодні свято Бабин ден набуло нового змісту: жінки збираються за щедро накритим столом, відпочивають, спілкуються, розважаються.

Обкладинка: bnr.bg

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: