Новини        11 Червня 2018        2824      

Багатогранність зооморфного мотиву в сучасних виробах майстрів Миколаївщини

Барвиста писанка і вишитий рушник, розписна таріль, мальований глечик та різьблена скринька — усе це вироби декоративно-ужиткового мистецтва які використовуються в нашому побуті і водночас прикрашають життя. Вироби ручної роботи не тільки корисні, а й неймовірно гарні. Адже кожна така річ зазвичай оздоблюється декоративним орнаментом.

Орнаментальні мотиви

Орнаментальні мотиви відображають певну культуру, історичні традиції, а також місцеву флору і фауну. Тому орнаменти поділяють на три основні групи: геометричні (або абстрактні), фітоморфні (або рослинні) і зооморфні (або тваринні). Також у своїх виробах майстри декоративного мистецтва із задоволенням використовують антропоморфний орнамент (або людиноподібний) — орнамент із зображенням фігур людини.

Найдавнішим серед них є геометричний орнамент. Своїм корінням він походить від язичницьких вірувань, а найпростішими його елементами є  — коло, хрест, лінія, крапка, ромб або квадрат.

Рослинний світ у народній творчості завжди дивує своїм розмаїттям, адже він увібрав у себе всю барвистість квіткової природи. Кожний елемент рослинного орнаменту має своє особливе значення і виконує певні оберегові функції.

А в зооморфних орнаментах використовується як реалістичне, так і стилізоване або міфічне зображення птахів, риб, свійських та диких тварин. Ці мотиви майстри у великій кількості застосовують у декоративному розписі, витинанках, писанках і кераміці, вишивці, валянні, ткацтві та різьбленні.

Залежно від виду мистецтва та регіону, кожне зображення тварин і птахів від самого початку мало своє значення й символіку. Наприклад: соловей  — символ весни й парубоцького життя; оленя порівнюють із Сонцем, а його роги — з промінням; лев символізує гордість, могутність і велич; корова й кінь — добробут і спокій; змія — символ родючості, вона є берегинею підземного світу; півень — провісник нового дня, стихія вогню; павич  — птах родинного щастя; кицька — це лагідність і ніжність, а собака — надія та спокій; ведмідь — сила; орел уособлює мудрість, а лелека несе щастя продовження роду; зозуля — символ вдови або незаміжньої жінки.

Поруч із реальними зображеннями тварин, з’являлися абстрактні орнаменти, які поєднували в собі геометричні мотиви декору, а також окремі деталі птахів і тварин: крила, голови, дзьоб, лапи, кігті, хвіст.

Аналогією абстрактного тваринного орнаменту є — тератологічний (від лат. terratologium — наука, яка вивчає вади тварин, людей і рослин; грецькою «teras» — потвора). На відміну від простого зооморфного стилю, тератологічний орнамент наповнений фантастичним зображенням людської фігури в поєднанні з тваринними й рослинними формами: казкові чудовиська, химери, дракони. Наприклад: грифон (крилатий лев)  — уособлення зіркості й пильності; жар-птиця — посланниця денного світла, символ розквіту весни; симаргл (крилатий пес) — охоронець райського Дерева Життя; алконост — райська діва-птах , що приносить щастя; фенікс — чарівний птах, що  воскресає з попелу і відроджуються молодим; єдиноріг  — міфічна істота у вигляді коня із рогом, що символізує доброчесність.

Протягом століть безпосередній зміст символічних зображень орнаментики народного мистецтва поступово стирався. Тому орнаментальні форми і їх значення дійшли до наших часів дещо трансформованими.

Сучасні аматори Миколаївщини

В роботах сучасних аматорів Миколаївщини гармонійно переплітаються реальні і стилізовані образи тварин і птахів. Зооморфну тематику майстри вдало використовують для створення як сучасних, так і традиційних виробів: тканих гобеленів і вишитих картин, витинанок і рушників, розписних і різьблених панно, писанок, керамічних композицій та інтер’єрних інсталяцій.

Яскраві й барвисті розписні панно завжди вражають своєю красою. Кожна майстриня намагається розповісти свою історію й донести особисті відчуття через орнаментальні візерунки. Так, у декоративних панно на папері художниці Людмили Гацури з Миколаєва й Наталії Ракітіної  з Баштанської міської ОТГ  оживають цікаві сюжетні композиції. Серед барвистого квіткового розмаю співають чарівні пташки, бавляться казкові тварини, а пари красенів голубів та лебедів символізують кохання.

 

Людмила Гацура

Наталя Ракітіна

Розписні дерев’яні скриньки, тарелі, таці, дощечки й мальованки майстрині Алла Бондарєва з Баштанської міської ОТГ і Леся Сайковська з Миколаєва прикрашають дивними рослинними та зооморфними орнаментами. На квітковому фоні красуються горді коні, круторогі баранці, пишнохвості павичі і сріблясті цесарки.

Алла Бондарєва

Розписні панно на тканині Ольги Малик із Новоодеського району оздоблені традиційною композицією. Майстриня полюбляє зображати декоративні вазони й Дерево Життя, на пишних гілках якого співають чарівні  пісні райські птахи, а червоногруді півники провіщують початок нового дня.

Веселкове мерехтіння кольорової палітри в картинах Ірини Латарії, художниці з Баштанського району, доповнюють динамічні композиції з танцюючими журавлями, динамічним рухом коней та дзвінким щебетанням екзотичних птахів. Уся ця барвиста краса гармонійно поєднана з напівпрозорою фактурою ніжного шовку, що робить розписні картини в техніці батику неймовірно витонченими.

Ірина Латарія

Дивують своїми орнаментами ткані рушники заслуженого майстра народної творчості України Тетяни Базилевської-Барташевич (м. Миколаїв). У червоно-білих кольорах геометричних орнаментів приховані стилізовані орли, півники, павичі та лебідки.

А в різьблених виробах із дерева миколаївського майстра Олександра Рассолова навпаки, усі рослини, тварини і птахи виглядають досить реалістично. В очереті ховаються стрункі чаплі, серед равликів і метеликів на квітах гойдаються степові пташки, а мудра сова спостерігає за невгамовною родиною горобців. Кожна робота майстра яскраво відображає красу нашого південного краю.

Олександр Рассолов

Сьогодні орнаменти в сучасних виробах майстрів несуть  більш декоративні функції, це зумовлює посиленню художньої образності і виразності в роботах аматорів. Але для розуміння сучасних орнаментів і збереження старовинної системи символів, однозначно важливо зберігати пам’ять наших предків, вивчати культуру й шанувати традиції.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: