Нематеріальна культурна спадщина        01 Травня 2017        605      

Чим багатий травневий розмай

Як би не лякали нас примхи весняного норову, природа поступово бере своє. Й ось на календарі останній місяць весни. Чому в давнину саме травень називали «травником року», чим збагачує побажання «з роси й води», і яке травневе свято вважалося суто чоловічим — більше про це далі.

Фото: newskraine.com.ua

У народі прижилися різні назви місяця: травень, май, громовик, пісенник, травник. Відомий народознавець Василь Скуратівський вважає, що назву «маю» подарувала давньоримська богиня весни Майя. Називали третій місяць весни і травником року, бо в цей період заготовляли цілюще зілля, яке вважалося чудодійним. До речі, зібрані в травні лікарські трави — найбільш корисні.

Ілюстрація з demiart.ru

Травневі свята

На травень припадає чимало свят, пов’язаних із шануванням природи. Одне з перших — Юрія.

Юрія

6 травня, коли вперше починав співати соловейко, святкували день святого Юрія. Наші предки шанували Юрія як захисника полів і врожаю. Дівчата вірили, якщо добре йому помолитися, щастя в подружньому житті не омине. Господарі вперше виганяли домашню худобу на постійний випас, робили це до сходу сонця з освяченою вербочкою, промовляючи особливу молитву. Селяни на Юрія постилися, а пастухи не мали права їсти, поки не виженуть корів на пасовисько.

На Юрія побутував звичай «збирати росу», що залишився ще з язичництва. Люди у святковому вбранні вдосвіта йшли за село на поля. Біля ниви на чистій скатертині розкладали сніданок, обходили жита і кропили одне одного росою з побажаннями щастя: «З роси та з води вам!» Адже роса дає здоров’я, а вода — силу.

Миколи Весняного

У народі Миколу Чудотворця шанували двічі: взимку — 19 грудня, і навесні — 22 травня. За православними традиціями весняні урочистості пов’язані з перенесенням мощів Святителя Миколи з Мир Лікійських до містечка Барі, що в Італії.

Микола Весняний або Теплий — покровитель домашньої худоби, а ще хліборобів та конюхів. На Миколу вершники вдосвіта виїжджали в поле, щоби захистити коней від нечистої сили. Це свято вважали суто чоловічим, тому хлопцям було дуже почесно саме цієї ночі вперше самостійно випасати коней.

Вознесіння

За християнським вченням рівно через сорок днів після Воскресіння Ісуса Христа, Бог забрав його на небо, що є основою свята Вознесіння. Цього року воно припадає на 25 травня. Це останній день, коли можна почути вітання «Христос воскрес!». Для багатого збіжжя хазяї виходили з крашанками на поля й викачували їх на свіжих посівах, адже в цей період починає формуватися колосся.

У травні не забували наші пращури і про розваги: починалися маївки, весняні гулі з хороводами й гаївками, гагілками та веснянками. У кожному селі з радістю справляли це свято краси й молодості.

Травневий народний прогностик

З приходом травня майже всі прикмети пов’язані з очікуванням доброго врожаю. У народі казали:

Коли в маю випадуть три добрих дощі, то дадуть хліба на три роки.

Травневий дощ наллє хліб у комори.

Травень хоч і багатий на квіти, а вересневий хліб їсть.

На Юру і грім, і дощ — радій усяк, хто хоч.

Дощ у травні починається з величезних краплин — він швидко закінчиться.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: