Новини        22 Лютого 2022        3256      

Джутова філігрань – сучасне мистецтво зі старовинними витоками

Сучасне мистецтво може поєднувати неймовірну вишуканість та доступність у виконанні. Саме такі риси притаманні джутовій філіграні. З простих, екологічних та доступних матеріалів майстри створюють справжні витвори мистецтва, які охоплюють багато напрямків: від художніх панно до ювелірних виробів.

Історія виникнення

Філігрань — це стародавнє мистецтво, яке було відомо ще за часів Трої та Мікен і поширене в античному світі. Назва походить від латинських слів filum–нитка та granum–зерно. У давні часи майстри використовували дорогоцінні матеріали: золоті нитки та дорогоцінне каміння, тоненький дріт з коштовних металів міді та срібла. У Київський Русі це мистецтво було поширене у 10-12 століттях. Ювелірні вироби у техніці філіграні знайдені у Київській, Сумській, Черкаській та Вінницькій областях. У ті часи працювали цілі майстерні, які виготовляли прикраси неймовірної краси та вишуканості. Існувало три різновиди техніки виконання — це напаювання візерунків на основу, безосновне поєднання ажурних елементів та об’ємні вироби. Використовувалися елементи рослинного походження: огірки, листя, кола, змійки, вусики, квіти та найпоширенішою була спіраль, яка у центральному завитку мала дорогоцінне каміння, схоже на зернятко.

Сучасна джутова філігрань

У сучасному мистецтві Джутової філіграні успадковуються традиційні техніки давнини, однак матеріал для майстрів став доступним та легким у застосуванні. Джут — це волокно рослин родини мальвових, з якого виготовляють мішковину та канати. Майстрині помітили, якщо тоненьку нитку змочити клейовою сумішшю, то вона при застиганні добре тримає форму. Саме це і дає можливість створювати різноманітні візерунки у виробах.
У техніці джутової філіграні працюють майстри багатьох напрямків та тематик. Джутова філігрань використовується в оформленні інтер’єру та сувенірних виробів, жіночих прикрас та одягу. Панно, шкатулки та абажури, ляльки-мотанки, обгортки альбомів, рамки та багато інших виробів вражають витонченістю, філігранністю виконання. У виробах використовуються додаткові матеріали: намистини, тканина, нитки, мереживо, пір’я, кавові зерна та інше. Дивовижні райські птахи, квіти та навіть об’ємні композиції з джуту з витонченими елементами переплітаються між собою, створюючи фантастичне мереживо.

Майстрині Миколаївщини

Мистецтво джутової філіграні поширюється й серед майстрів Миколаївської області, а їх роботи отримують високі оцінки в обласних конкурсах.  Неповторні кошики, топіарії, квіти, дивовижні птахи та метелики у виконанні  Ірини Масян, Ірини Блюм та Єлизавети Жуковської дивують візерунками та майстерністю виконання.

Майстриня Ірина Блюм
Майстриня Євгенія Жуковська

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: