Нематеріальна культурна спадщина, Новини        24 Червня 2019        1641      

«Етнічна спадщина» — етнокультурне свято Миколаївщини

Наша рідна Миколаївщина — багатий на культурні традиції край, на території якого пліч-о-пліч проживають представники понад 130 національностей. Однією з етнічних спільнот, яку з повним правом можна вважати взірцем шанобливого та бережного ставлення до своєї культурної спадщини, є громада тернівських болгар. Про культуру тернівських болгар і фестиваль «Етнічна спадщина» — далі.

Організатори фестивалю

22 червні в мікрорайоні Тернівка пройшов ІІІ міжетнічний фольклорний фестиваль «Етнічна спадщина», приурочений до болгарського свята «Еньовден». Його організували Болгарський культурно-просвітницький центр «Търновка», Тернівський будинок культури та бібліотека-філіал № 16 ЦБС для дорослих, за підтримки управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА. Долучилися до підготовки та проведення фестивалю учасники творчих колективів будинків культури та національно-культурних товариств Миколаївської області.

Ставлення тернівських болгар до своєї культури

Попри те, що перші переселенці, вихідці зі Східної Фракії, оселилися на Миколаївщині понад два століття тому, тернівські болгари й сьогодні дбайливо зберігають свою мову (унікальний македонський діалект), народні традиції, звичаї, обряди та елементи побуту. Декілька зразків культурної спадщини болгарської громади, зокрема свято зустрічі весни «Мартениці» та обряд святкування нового року «Сурва», внесені до Обласного переліку елементів НКС Миколаївщини.

Що таке болгарський «Еньовдень»

Болгарський «Еньовден» — свято розквіту природи, цілющої сили квітів та лікарських трав, магії води та сонця. Цього дня люди намагаються встати вдосвіта та пройтися ранковою росою, щоб зарядитися силою та здоров’ям на весь рік.

Символом свята, його головною фігурою є Еньова буля — дівчинка, одягнена нареченою, у розкішній вишитій червоній накидці. Вважають, що на людину, через яку переступить Еньова буля, чекає вдача та добробут.

Як святкували тернівські болгари

Серед півтисячі шедеврів світової культурної спадщини людства, які входять до переліку ЮНЕСКО, яскравими зіроньками сяють елементи, що представляють болгарську культуру. З одним із них — містичним і видовищним обрядовим нестинарським танцем, що виконується босоніж на палаючому вугіллі,  миколаївці та гості міста мали можливість ознайомитись під час цьогорічного фестивалю «Етнічна спадщина».

Гості фестивалю співали й танцювали, брали участь у традиційних болгарських обрядах, частувалися національними стравами та опановували секрети традиційних ремесел, зачаровано спостерігали за нестинарськими дійствами, представленими гостями з болгарського міста Малко-Тирново; плели купальські віночки та водили хороводи, заряджаючись енергією, здоров’ям та гарним настроєм на весь рік!

Вітаємо господарів, учасників та гостей фестивалю зі святом і сподіваємося на зустріч у наступному році!

Болгарське хоро на фестивалі «Етнічна спадщина-2019»:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: