Нематеріальна культурна спадщина        20 Листопада 2017        963      

Історія і традиції шанування святого Михайла

21 листопада православні та греко-католики святкують Собор святого Архістратига Михаїла та всіх Небесних Сил безплотних, або ж святого Михайла, борця проти диявола і зла, небесного князя, предводителя воїнства ангелів, що стоять на охороні Божого закону і є вірними помічниками та захисниками людей. Про історію свята та традиції шанування святого з давніх-давен і донині змістовно й докладно — тільки для відвідувачів нашого сайту.

Фото: oneworldhealing.net

Михаїл — найвищий з архангелів

Ім’я святого означає «хто подібний Богу». За церковними легендами, саме ці слова вигукнув Архістратиг, стаючи на чолі Небесного воїнства, Божих витязів, синів світла, що згуртувалися в битві із силами темряви та зла, які очолив диявол. У християнській, іудейській та мусульманській релігіях Михаїл шанується як покровитель людського роду, найвищий з архангелів. У священних текстах він виступає хранителем небесних ключів, ангелом благодаті та милості Божої, охоронцем справедливості та борцем проти беззаконня серед людей.

Заступник грішних перед Богом

Серед незмінних атрибутів, з якими зображують Михайла, — хрест, спис, меч, зерцало, переможений дракон, терези та щит із надписом «Хто як Бог». Саме на святого Архістратига Господь поклав обов’язок «битви за людські душі». За християнськими віруваннями, наприкінці часів, під час Страшного Суду, святий Михайло, протрубивши в ріг і зібравши душі на Страшний Суд, буде важити всі земні діяння людини, добрі й погані помисли та справи й молитвами своїми спасати душі від пекельного вогню. Адже святий Михайло, «по милості своїй», є заступником грішних душ перед Богом: «Помилуй їх заради тих добрих, що завжди були серед них».

Небесний Воїн — покровитель Київської Русі

Святий є небесним покровителем української столиці — міста Київ, а в давні часи — і княжої династії та дружини. За козацькими легендами, святий Михайло незримо керує всіма битвами й активно впливає на перебіг бою. Образ святого Михайла був зображений на прапорі, під яким Богдан Хмельницький зі своїм переможним військом урочисто вступав до Києва взимку 1649 року. Михайлів день святкувався козаками урочисто, зазвичай, до нього приурочували бенкети та військові забави: змагання в силі, спритності, майстерності у володінні зброєю, боротьбі. Традиційною була забава «Лава на лаву», навіть є козацька приказка: «Той не козак, хто в лаві не стояв».

Традиції вшанування святого

До святого Михайла віряни ставляться з особливою шаною: свято традиційно зустрічають із гуляннями, частуванням, піснями та танцями. Цього дня не можна сваритися та тримати зло на людей. У церквах люди просять святого про заступництво, захист від усіх видимих та невидимих ворогів, моляться про фізичне та духовне зміцнення, позбавлення від хвороб, нещасть і напастей. Господині також готувалися до свята по-особливому. На столі обов’язково була присутня солодка випічка, холодець і пиво. У пироги запікали монетки: якщо її знайде незаміжня дівчина — до вдалого заміжжя, хлопець — до вдачі, жінка — до вагітності, а чоловік — до багатства. Діточок пригощали медом, щоби були здоровими та щасливими.

Жителі Миколаївщини також люблять і вшановують Небесного Захисника. Окрасою області є чудовий Свято-Михайлівський жіночий монастир у селі Пелагіївка. Храми, присвячені святому, діють у селах Новоселівка, Вікторівка та Дмитрівка, Новоукраїнка, Зелений Гай, Пересадівка, Михайлівка, Ульянівка, Березнегуватське, Бузьке, Себине та Солончаки.

Свято-Михайлівський жіночий монастир. Фото: igotoworld.com

Народні прикмети на Михайла

Якщо на Михайла ніч ясна — зима буде сніжною, красною та холодною.

На Михайла, зазвичай, випадає перший сніг. Народний прогностик із цього приводу зафіксував безліч прикмет:

Із Михайла зима морози кує.

Михайло приїхав на білому коні.

Сніжний Михайло — до багатого врожаю.

З Михайлова дня зима морози кує.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: