Нематеріальна культурна спадщина        17 Травня 2019        750      

Методисти МОЦНТ та КОР узяли участь у Міжнародній науковій конференції «Етнічна культура в глобалізованому світі»

16 травня провідні методисти з нематеріальної культурної спадщини МОЦНТ та КОР Світлана Бабуріна та кандидат історичних наук Ганна Божкова взяли участь у Х Міжнародній науковій конференції «Етнічна культура в глобалізованому світі».

Організаторами заходу виступили кафедра археології та етнології України факультету історії та філософії ОНУ імені І. І. Мечникова (декан факультету — д.і.н., професор В’ячеслав Кушнір, завідувач кафедри — д.і.н., професор Олена Сминтина, секретар Оргкомітету — к.і.н., доцент Наталя Петрова), Одеське етнографічне товариство та Наукове етнологічне студентське товариство (голова — Валентин Долгочуб).

Серед почесних гостей цьогорічної конференції — Оксана Косміна, відома дослідниця українського костюма, к.і.н., науковий співробітник Інституту Народознавства НАН України, яка представила лекцію «Прикраси в традиційному вбранні українців». Еразмус-професор Болонського університету Марко Пулері презентував монографію «Пост-радянські гібридні нарративи. На шляху до української літератури російською мовою», яка викликала жваву дискусію серед присутніх.

Світлина: Катерина Билетина
Світлина: Nataliia Petrova

Ганна Божкова розповіла про діяльність Миколаївського обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи у сфері роботи з дослідження та популяризації нематеріальної культурної спадщини нашого регіону. Інтерес слухачів викликала розповідь про обряд маланкування в селі Курячі Лози Кривоозерського району, традиції весільної випічки Баштанщини та символіку таврійського розпису Миколаївщини.

Впродовж останнього десятиліття конференція стала авторитетною інформаційною площадкою для оприлюднення й обговорення результатів численних етнографічних подорожей та розвідок. Зокрема, цікавою інформацією, отриманою під час польової експедиції теренами Потилігулля поділився Валентин Довгочуб. Поєднанням теорії та практики стала еко-садиба «Хутір в очереті», де гостям пропонується зануритись в атмосферу старовинної української хати, почути цікаві розповіді про побут і обрядовість предків, скуштувати страви народної кухні.  

Серед традиційних центральних тем форуму — весільна обрядовість Півдня України. Цього року на розсуд слухачів було представлено наступні доповіді за цією тематикою:

 • етнічні традиції молдавського весілля с. Уткоусівка (В. Титаренко);
 • весільні обряди в болгарських селах Ізмаїльського району (К. Дюкарева);
 • фольклорна складова весільної обрядовості українців (Г.Тимофієва);
 • весільні чини в традиційній весільній обрядовості болгар Буджака (Г. Златова);
 • коровай у весільному обряді українців Любашівщини;
 • дендрологічні образи у весільній поезії білорусів (А. Павлова).

Крім того, під час конференції було представлено низку доповідей, які стосувались широкого кола питань сучасної етнології та етнографії, зокрема:

 • вплив етнічної кухні на формування національної ідентичності в умовах полікультурного суспільства (А. Улянич);
 • становлення та особливості «українського стилю» сучасних жіночих прикрас (С. Ломовських);
 • використання традиційних музичних інструментів у народній культурі України (О. Алещенко);
 • проблеми становлення та розвитку української етнології (М. Ваулина);
 • речові виміри національної ідентичності (В. Довгочуб);
 • обряд «Маланка» на Одещині (Н. Яцун);
 • образ води в українському фольклорі (О. Остап’юк);
 • обереги в культурі євреїв: історія та сучасність (О.Чинена);
 • фольклор німецьких колоністів Бессарабії (В. Шевченко).

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: