Нематеріальна культурна спадщина        10 Листопада 2017        1051      

Параскева П’ятінка — жіноча заступниця

10 листопада — день, присвячений пам’яті Святої Параскеви Іконійської, Параскеви П’ятниці. У народі її ласкаво називали матінкою, Параскою-П’ятінкою, Святою П’ятничкою. Які ж традиції обрамляють вшанування святої, наскільки вони давні та пов’язані з нашими тренами — про все й докладно тільки для відвідувачів нашого сайту.

Вшанування матінки Параскеви: із сивої давнини й до наших часів

Найстарша в Україні церква Параскеви-П’ятниці розташована в Чернігові. Історія храму починається з далекого ХІІ століття. Жителі Миколаївщини також віддають шану святій: дивовижна Церква Святої Великомучениці Параскеви є окрасою селища міського типу Криве Озеро — поселення, яке виникло більше трьох століть тому на перетині чумацьких шляхів і має давню й багату історію. Перша церква, присвячена святій, була зведена тут ще в 1764 році. Наприкінці ХVІІІ ст. вона згоріла й була відбудована в 1818 році на гроші місцевих парафіян.

Божественна пряля

Любили й шанували П’ятінку через її милість до людей і святе заступництво, молили її про щастя. У народній уяві свята була уособленням життєвої сили та багатства природи, родючості землі та врожаю, захисницею жінок і родини. Її ще називали «Божественною пряхою», що пряде нить людського життя й дарує «долю або недолю».

За повір’ями, вона ходить світом, заглядає у віконця й дивиться: чи є лад у сім’ї. Параскева — берегиня-покровителька працелюбства, рукоділля, жіночих хатніх та польових робіт, охоронниця сімейного вогнища, духовності та доброти. До неї звертаються за захистом від тяжких тілесних та душевних недугів, її просять про щастя, мир у родині, про достаток та хороший урожай.

Параска — бабська заступниця

У народних традиціях кожна п’ятниця була присвячена святій і вважалася днем особливим, містичним. За старовинними українськими переказами, Параска, «бабська заступниця», випросила один день на тиждень, аби жінки могли відпочити від тяжкої щоденної праці. У п’ятницю заборонялася будь-яка хатня робота. Не можна було купатися самим і купати дітей, мити голову та розчісуватися, особливо — вагітним, аби пологи пройшли легко й дитинка народилася здоровою та щасливою. За повір’ям, цього дня не можна було брати в борг та позичати гроші — вважалося, що у такий спосіб віддаєш у чужі руки свою долю та долю своїх рідних. Водночас саме п’ятниця вважалася найбільш вдалим днем для торгівлі: цього дня відкривалися ярмарки, а посеред базарної площі обов’язково ставили стовп із зображенням святої Параскеви.

Для того, щоби здобути прихильність святої, господині кожної п’ятниці обов’язково «годували Параску» — для Матінки-П’ятінки ставили на ніч на стіл частування: хліб, сіль та кашу

Параскини традиції

На Параскеву та у Страсну п’ятницю прийнято було накривали стіл новою білосніжною скатертиною, також ставили канун — розведений із водою солодкий мед — символ достатку та благополуччя. Дівчата на Параску молили святу про вдале заміжжя: «П’ятінко, моя матінко! Допоможи мені, щоби заміж піти!» У цей день одягали найкраще вбрання, зроблене й оздоблене власноруч, робили пожертву в церкву: матерію або ж вишитий рушник на ікону. Не відставали від дівчат і парубки, які на Параску постилися та благали святу заступницю послати добру, здорову й роботящу жінку, вони також робили оберіг на честь святої: вовняну нитку, бажано червоного кольору, пов’язували на праве зап’ястя.

Традиції вшанування Параскеви П’ятниці характерні не лише для українського народу: люблять і шанують святу й наші сусіди. Культ Параскеви характерний для поляків і болгар. За болгарськими переказами, «света Петка-Парашкева» носить на голові сяючий вінець, вона — надзвичайно добра й допомагає жінкам у їхніх роботах. Болгари святкують Параскеву у квітні та наприкінці жовтня, накривають стіл, пригощають святу хлібом, крашанками, вином і медом.

Народні прикмети на Параскеву-П’ятницю

День сонячний — чекай теплої зими, якщо хмарно — у середині грудня будуть сильні морози.

Листя на вишні до Параски — до тепла.

На деревах іній — чекай відлиги.

Коло біля місяця попереджає про бурю.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: