Творче об'єднання «Прибужжя»        19 Квітня 2021        13453      

Підкова — символ щастя та оберіг

Наші предки вірували в силу магічних символів і оберегів. Тому майже всі речі, які оточували людину, були просякнуті символізмом. Одні були оберегами для людини, а інші для оселі. Символами — оберегами могли бути декоративні семантичні зображення в оздобленні прикрас, одягу, кухонного начиння, зброї або ж обереговий смисл несла сама форма предмету та його метод виготовлення. Одним із таких потужних оберегів була і є підкова.

Містичні властивості

Здавна коваля вважали не просто популярним майстром, а й чаклуном. Адже кузня була святилищем вогню, де вшановували Сварога — головного бога творчої сили, бога — коваля. Металу завжди приписували містичні властивості й небесне походження, тому кожна викута ковалем річ набувала особливої магічної сили. Наприклад, підкова, пройшовши випробування й очищення вогнем, оберігала житло від усіляких хвороб, притягуючи їх до себе й не даючи змоги зайти їм до оселі.

Є повір’я, у якому стверджувалося, що біс завжди ходить колами й нескінченно водить за собою біди та нещастя. Тому підкова у вигляді розірваного кола примушує біса дійти до кінця й повернутися, не даючи закінчити свою диявольську справу. Через те підкову вішали крізь, де сили зла могли б потрапити до житла: над дверима, вікнами, піччю тощо.

Символ удачі й щастя

Не можна точно визначити, чому кінський атрибут (підкову) обрали символом удачі, багатства та успіху. Можливо, через асоціацію з конем — символом заможності, якого здавна міг собі дозволити тільки вправний успішний господар.

Також підкову вважали символом удачі й щастя, залежно від того, де саме і як її повісити. Найкращим місцем для неї обирали місце над дверима або на самих дверях, всередині або зовні приміщення. Якщо підкову прикріпити зовні — вона врятує оселю і її мешканців від лихого людського ока й сусідських заздрощів, принесе удачу й успіх. Розташування оберегу в середині житла сприяло щасливим сімейним відносинам та збереженню гармонійного подружнього життя.

Правила вивішування підкови

Є два способи вивішування підкови: ріжками донизу або вгору, усе залежить від конкретної мети.

 Якщо підкова висить ріжками до неба — це є своєрідною чашею достатку, яка буде притягувати в дім космічну благодатну енергію, наповнювати його добробутом і багатством. Також таке розташування вважається більше атакувальним символом. Підкова буде захищати від чорних ворожих помислів, нейтралізувати негатив сусідів і перехожих, а також злобу всіх вхожих до оселі.

Вивішувати підкову ріжками до землі можна тільки в тій хаті, де вже вдосталь накопичена стабільна добра енергетика, нейтралізовано зовнішню і внутрішню небезпеки. Така чиста енергія буде не назбируватись, а благодатно виливатися на мешканців оселі, циркулюючи всередині житла з новою силою. Навіть непроханих гостей ця енергія буде примушувати мислити позитивно.

Підкова-оберіг

Так звичайний металевий атрибут для коней став найпопулярнішим оберегом, який розміщували майже в кожній оселі. І якщо раніше його виготовляли тільки з металу, то з часом матеріалом для підкови почали слугувати: дерево, кераміка, скло й навіть камінь. Оздоблювали такі обереги семантичними знаками, надписами, зображеннями або природними матеріалами місцевого походження. Кожна деталь, розміщена на такому оберезі, несла своє сакральне значення:

  • лікарські рослини — ознака здоров’я;
  • колосся — символ добробуту;
  • дерево — міцність роду;
  • пташки — достаток;
  • пташине гніздечко — родинне вогнище, продовження життя;
  • плоди, ягоди — символ родючості, продовження роду;
  • хата — берегиня домашнього вогнища;
  • безсмертник — довголіття;
  • переплетіння лози — вірність і розуміння між подружжям;
  • насіння — багатство;
  • часник, перець — оберіг від хвороб та лихих сил.

Сучасний оберіг від майстрів НТО «Прибужжя»

Сучасні майстри, виготовляючи підкову — оберіг, додатково використовують у їхньому оздобленні декоративні орнаменти, дзвоники, іконки, монети, навіть молитви. Такі вироби мають більш естетичний вигляд і водночас виконують оберегову функцію. Кожен майстер особисто вирішує, яке смислове навантаження буде нести виріб, з якого матеріалу його виготовлено, розмір, кольорове рішення й декорування.

Майстрині Наталя Ракітіна та Алла Бондарєва з Баштанської міської ради оздоблюють підкови-обереги декоративним традиційним розписом. Квітково-рослинні орнаменти символізують міцне здоров’я і процвітання, дзвоник — залучення удачі до хати; ікона — благословення.

Виплетені підкови із соломки та паперової лози, виглядають доволі витончено й оригінально. Тетяна Кравець (Березанська селищна рада) і Любов Паранюк (Куцурубська сільська рада) декорують свої вироби зображеннями янгола — символу миру і спокою; колосся — символу достатку; зірок — сили Всесвіту; ягід — символу родючості.

Вироби Єлизавети Козирєвої (м. Миколаїв) й Анни Сальник (Галицинівська сільська рада) переважно можна використовувати, як декоративні прикраси в оздобленні інтер’єру. Майстрині виготовляють підкови, які є гарним подарунком на свята: різдвяні, великодні, або ювілеї. Свої вироби прикрашають сучасними штучними елементами декору, тканиною, стрічками, джгутом, використовують природний матеріал, намисто тощо.

Взагалі кожен може виготовити власну підкову — оберіг, яка буде виконувати ті функції, які потрібні вам саме зараз і сьогодні.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: