Творче об'єднання «Прибужжя»        06 Жовтня 2021        1258      

Подушка – оберіг сну та предмет декору

Бажаєте дізнатись більше про атрибути для сну, тоді саме ця стаття стане корисною для вас.

Українське слово «подушка» утворене від праслов’янського «роdušьkа» – дихати або дути. Розділ лінгвістики, який вивчає походження слів мови – етимологія, тлумачить слово «подушка» як похідне від «под» («під») та «ушко» («вушко»).

Перші подушки знайдені археологами у гробницях фараонів Стародавнього Єгипту. Техніки їх оздоблення були досить складними, тому їх вважали більше як витвори мистецтва, ніж атрибут комфорту. У Китаї, а згодом і у Середньовічній Європі, подушки були коштовним товаром, тому подушками користувалися переважно багатії. Їх виготовляли у вигляді важких скринь з дерева, порцеляни, каменю або металу. З часом, завдяки промисловій революції, розпочалось масове виробництво текстилю, в тому числі й подушок.

Основа конструкції

З давніх-давен конструкція подушки складається з напірника, насипки та наволочки. Напірник виготовляли з щільної тканини у формі мішка, куди засипали натуральні наповнювачі з пуху, пір’я, вовни, соломи або сіна. Зверху покривали наволочкою або пошивкою – декоративно оздобленим чохлом з тканини для полегшення догляду за подушкою.

Сучасна подушка нагадує зшитий з усіх боків мішок, наповнений переважно синтетичною м’якою сировиною: синтепоном, комфореллю, латексом тощо. Такі подушки мають свої переваги: вони не спричиняють алергію, в них не заводяться шкідники, відмінно зберігають форму, зручні у догляді, тому можуть слугувати до 10 років в експлуатації.

Класична подушка використовується як постільна річ. Вона слугує людині опорою для голови, іноді її підкладають під шию, спину або ноги з ортопедичною метою. Залежно від призначення, змінюється форма виробу, наповнювач і матеріали виготовлення.

Особливий попит сьогодні мають декоративні подушки. Вони виконують дві функції: можуть слугувати окрасою інтер’єру та бути предметом зручності й комфорту.

Повір’я та прикмети

Уві сні людина дуже вразлива, тому наші предки надавали подушці особливого магічного значення. Вона була оберегом сну, а молоді дівчата часто використовували подушки для ворожіння, щоб дізнатися свою долю.

Наприклад, на Святки ворожили на куті. Потрібно було ложку з кутею завернути у штани, покласти на ніч під подушку і примовити: «Суджений, приходь до мене вечеряти», щоб уві сні побачити образ майбутнього чоловіка.

На Водохреще ворожили на папірцях. Потрібно було написати свої бажання і скласти їх під подушку, а вранці витягнути три папірці й дізнатися про здійснення обраних бажань.

Найпростішим було ворожіння з гребінцем. Вночі дівчина клала його під подушку і просила судженого уві сні розчесати її волосся.

На свято Маковія під подушку дитині, яка засинала у неспокої, клали освячений мак.

Вважали, що на день святого Дорофея (18 червня) розквітає сон-трава, яка має силу пророцтва. Чарівну рослину потрібно на ніч покласти під подушку, щоб побачити віщий сон про своє майбутнє: щастя уві сні приходить у вигляді молодої дівчини або хлопця, біда – старою бабою-відьмою.

Не можна зневажливо ставитися до подушки, м’яти її та залишати непокритою. Недарма господині накривали їх спеціальними вишитими накидками, оздобленими магічними символами, що захищають від проникнення негативної енергії.

Сидіти на подушці категорично заборонялося, можна було втратити успіх і здоров’я. Тільки молодятам дозволялось сидіти під час обряду на спеціальних весільних подушках, щоб у нареченого й нареченої не було потреби у грошах.

За повір’ям не рекомендують дарувати подушку на День народження, щоб імениннику не довелося провести рік, лежачи хворому у ліжку.

Значення малюнку

Для подушок завжди ретельно підбирали малюнок, адже кожне зображення несе в собі певну інформацію і випромінює особливу енергію. Наприклад:

  • квіти позитивно впливають на жіночу енергетику, додають господині сили, стриманості й мудрості;
  • морська тематика посилює чоловічу енергетику;
  • хижі агресивні звірі принесуть в оселю нещастя і суперечки;
  • вертикальні лінії орнаменту роз’єднають подружжя;
  • візерунки з гострими кутами привнесуть в оселю конфлікти;
  • зображення пари птахів або тварин сприяють добробуту та гармонії у сім’ї;
  • зображення янгола символізує очікування народження дитини;
  • метелики принесуть у дім радість, любов і щастя;
  • грона ягід та стиглі плоди є ознакою достатку;
  • пава символізує красу і благородство.

Сучасне мистецтво майстринь Миколаївщини

На сьогодні сучасне мистецтво виготовлення подушок доволі різноманітне: дизайнерські сучасні й оберегові, традиційні, квадратні та багатокутні, барвисті й монохромні, а також в’язані, вишиті, ткані, розписні, плетені, шиті, валяні – все залежить від таланту та фантазії майстра.

Найпопулярнішими серед майстринь є виготовлення вишитих подушок, які різняться за своїм орнаментальним оздобленням та кольоровим рішенням. Вишивальниця з Казанківської територіальної громади Марія Мазур для створення подушок переважно обирає традиційні геометричні орнаменти у кольоровій гамі, притаманній саме нашому південному краю: жовто – гарячий, червоний, блакитний, коричневий, зелений.

Майстриня народної студії «Свічадо» Березанської територіальної громади Ангеліна Куртяк полюбляє використовувати квіткові орнаменти. Її декоративні подушки усипані пишними гірляндами з барвистих троянд, чорнобривців та волошок.

У виробах Тетяни Заблоцької з Шевченківської територіальної громади можна побачити переважно зооморфні мотиви. На вишитому полотні красуються милі кошенята, пташки та веселі песики, які додадуть приємного позитиву для оформлення дитячої кімнати.

Для створення сучасних подушок, миколаївська майстриня НТО «Прибужжя» Наталія Мазур обирає традиційну техніку ручного ткацтва. Орнаменти використовує рослинно-квіткові, іноді геометричні й абстрактні, а кольорова гама у її виробах переважно стримана.

Юна майстриня Ксенія Болотських з Казанківської територіальної громади сміливо експериментує з техніками, сучасними матеріалами та контрастними кольорами. Її декоративні в’язані подушки вражають своїми незвичайними формами у вигляді зірочок, сердець, тварин і квітів. А веселкові подушки, зшиті з атласних стрічок, дивують своїми кольоровими барвистими переливами.

Тож, кожен охочий може власноруч створити не тільки дивовижну річ, яка стане гарним доповненням до інтер’єру, а й потужним оберегом для сну та оселі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: