Творче об'єднання «Прибужжя»        05 Листопада 2018        1249      

Творче об’єднання «Прибужжя»: традиційне декоративно-прикладне мистецтво в сучасній нумізматиці

Декоративно-прикладне мистецтво — вид художньої діяльності, який поєднує в собі естетичні й практичні якості. Краса таких творів досягається завдяки оригінальній декоративності. Детальніше про особливості народного мистецтва, його зв’язки з минулим, місце мистецтва в нумізматиці та багато іншого — далі в статті.

Особливості народного мистецтва

Народне декоративно-прикладне мистецтво має глибокі зв’язки з минулим, адже його розвиток тісно пов’язаний з історичними подіями. Його основа — спадкові традиції, які передаються із покоління в покоління, збагачуються новими елементами. Галузь декоративно-прикладного мистецтва багата й різноманітна. Вона складається з безлічі технік, які можна поділити так:

  • монохромна група (гравіювання, пірографія, інкрустація);
  • поліхромна (ткацтво, батик, бісер, вибійка, писанкарство, декоративний розпис);
  • ажурно-силуетна група (кування, мереживо, витинання, скань);
  • пластична (карбування, різьблення, тиснення).

Між цими групами не існує чіткої межі, тому будь-який виріб може мати не тільки монохромні, але й поліхромні властивості та це не спростовує групування видів.

Мистецтво в нумізматиці

У 2008 році Україна приєдналася до конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини. До Переліку об’єктів нематеріальної культурної спадщини України увійшли й витвори декоративно-прикладного мистецтва: косівська кераміка, кролевецькі ткані рушники, петриківський розпис, писанкарство, опішнянська кераміка, орнаментальний розпис бубнівської кераміки, бортництво тощо. Краса і багатогранність українських традицій яскраво виражена й в нумізматиці. Нумізматика (від грец. Nómisma — монета) — дисципліна, що вивчає гроші й монети як джерело історичних, культурних і політичних знань. Монетний двір Національного банку України випустив серію пам’ятних монет «Українська спадщина», присвячену традиційним видам декоративно-прикладного мистецтва: писанкарство, вишивка, петриківський розпис.

Писанка є уособленням душі української нації й одним із найголовніших християнських святкових символів Великодня Господнього. Так, у 2009 році Монетний двір Національного банку України (далі НБУ) випустив дві пам’ятні монети «Українська писанка».

На аверсі (лицьова сторона монети) зображено стилізовані фрагменти українських писанок. На реверсі (зворотний бік монети) розміщена композиція за великоднім мотивом — традиційний рушник із паскою і крашанками, над якою викарбуваний напис «Українська писанка». Угорі композиції можна побачити писанку на тлі геометричних орнаментів.

На аверсі даної монети зображені великодні писанки на тарелі. Вони прикрашені традиційним геометричним і рослинним українським орнаментом в обрамленні вишитого рушника. У центральній частині реверсу монети розміщена композиція із зображенням жінки-писанкарки й молодої дівчини, яка допомагає майстрині готуватися до світлого свята Пасхи. Наші предки вбачали у писанкарстві особливий сенс, тому кожна українська жінка вміла робити писанки й повинна була навчити цього своїх доньок. Напередодні Великодня, коли настає час відродження усього живого, українки брались за «оновлення світу».

Українська вишивка є одним з найпопулярніших різновидів народної творчості, адже саме у виробах вишивальниць зберігається таємничий світ оберегової семантики. У вишивці все має своє символічне значення: тканина, нитки, орнамент, колір, навіть кількість стібків. Українська вишивка — візитівка українців, вишиванка — окраса традиційного одягу, а також потужний оберіг. У 2013 році Монетний двір НБУ випустив дві монети «Українська вишиванка».

На аверсі монет зображено молоду українку у вишиванці і традиційному вінку. Вона вишиває геометричний орнамент на полотні. Реверс декорований кольоровим геометричним орнаментальним фрагментом у вигляді восьмикутної зірки, яку ще називають «Зіркою Матері». Цей елемент декору в геометричних візерунках є домінантним і символізує основу зародження упорядкованого і гармонійного Всесвіту.

Вишуканий і неповторний петриківський розпис або «петриківка» є одним з унікальних проявів народної творчості українців (сформувався на Дніпровщині в селищі Петриківка). У 2016 році НБУ випустив дві монети «Петриківський розпис».

На аверсі монет можна побачити стилізований фрагмент петриківського розпису та кисть руки майстра з пензлем як символ таланту, творчості й натхнення. На реверсі зображена художниця в обрамленні квітів, адже основним елементом петриківських орнаментів є квітка  символ пишної природи й процвітання. Найчастіше майстрині полюбляють зображати мальви, півонії, ружі та розмаїття польових квітів, іноді вигадують чарівні рослини самі.

Традиційне українське декоративно-прикладне мистецтво відоме далеко за межами України. Наприклад, Канадський королівський монетний двір у 2016-2018 роках випустив три варіанти дизайну монет у вигляді української писанки.

Аверс монет прикрашений портретом Королеви Великобританії Єлизавети II, а реверс оздоблений стилізованими квітково-рослинними та геометричними великодніми візерунками Поділля, Гуцульщини, Буковини та Полісся. Вишуканий орнамент у писанкарстві зачаровує своєю мініатюрністю і гармонійністю колориту. У ньому закодовані символи світорозуміння природи.

Миколаївщина традиційна

Нам є чим пишатися, адже в художніх виробах майстрів НТО «Прибужжя»  Миколаївщини зображена краса нашого Південного краю. Особливими є вишивані орнаменти в роботах майстринь – заслуженого майстра народної творчості України, миколаївської вишивальниці Валентини Димової та Жанни Семененко-Руських з м. Первомайськ. Кожна їх робота сприяє не тільки естетичному задоволенню, а й виконує оберегову функцію, відкриває таємниці семантичного значення вишитих елементів українського орнаменту.

У декоративних мальований панно майстринь  Наталії Ракітіної з Баштанської ОТГ, Людмили Гацури й Лесі Сайковської з Миколаєва оживають неймовірної краси зооморфні й квітково-рослинні орнаменти. Кольорова палітра робіт переважно тепла і насичена золотавими відтінками, що символізує стигле колосся та безкраї степові простори Півдня.

Миколаївська майстриня Ольга Гончарук відроджує традиції українського писанкарства, вивчає старовинні орнаменти та створює писанки в кольорі. Кожна її робота несе певну інформацію, розповідає свою історію, дарує мир, добро і щастя.

Миколаївщина пишається талановитими майстрами народної творчості, адже їх витвори додають неповторного колориту культурній спадщині нашої області.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: