Творче об'єднання «Прибужжя»        08 Травня 2019        1949      

«Рай-дерево» у творчості майстрів Миколаївщини

У травні сільські подвір’я та міські вулиці поринають у кольоровий туман фіолетових, рожевих, червоно-синіх і білих відтінків. Це пора цвітіння бузку — ліричної квітки весни й ніжності. Символи і значення звичайного бузку в різних країнах, його місце в мистецтві, зокрема у творчості майстрів НТО «Прибужжя» — далі у статті.

Символи і значення

Бузок має багато значень. У Латвії квітка символізує дружбу і мир, тому її зображено на гербі міста Сігулда. В Англії цю рослину вважають символом відмови і нещастя. У Китаї значення квітки пов’язане з буддизмом і просвітленням, в Україні означає свіжість і розквіт молодості, у Греції й на Кіпрі — символ Великодня; на Сході — сумне розставання закоханих. А астрологи всього світу поєднують бузок зі знаком Тельця.

Є також багато варіантів народних назв цієї рослини. У Персії — «лисій хвіст» (за формою квіткового грона), в Україні — «буз» і «рай-дерево», у Росії — «синель» (від синього кольору квітів), у Франції — «Lilas» (від лілового кольору).

Узагалі, колір бузкових квітів змінюється від білого і лілового до пурпурного та фіолетового. Кожен колір має своє значення, поєднуючись із символом бузку, змінюється й сама мова квітки. Пурпуровий колір бузкових кетягів означає перше кохання і величність; білий — чистоту кохання і невинність; фіолетовий — символ довіри й навіть захист дому від злих сил.

З давніх часів квіти мають оберегове значення, їх навіть використовували в ритуальних обрядах. За народним повір’ям, бузок може підказати, чи здійсняться омріяні бажання. Потрібно тільки на повний місяць зірвати вісім квіток і покласти на ніч під подушку. Якщо до ранку бузок не змінить колір, мрія здійсниться. На щастя може сподіватися той, хто знайде суцвіття бузку з п’яти пелюстків, а от трьохпелюсткова квітка може принести нещастя.

Бузок звичайний у мистецтві

Деревину бузку майстри охоче використовують для різьблення і виготовлення музичних інструментів та сувенірної продукції. Також звичайні квітучі кущі бузку в живописних картинах і вишитих панно перетворюються на дивовижну красу, від якої неможливо відвести погляд.

Віктор Хізниченко

Багато живописних полотен художники НТО «Прибужжя» присвячують квітам. Іриси, півонії, лілії, нарциси, звичайний бузок оживають у картинах митців Миколаївщини. Іноді непримітний серед інших квітів або навпаки пишний коло хати, можливо, самотній біля вікна чи святковий на столі бузок оживає в живописних натюрмортах і пейзажах Віктора Хізниченка (Братський район), Василя Нікітіна (Врадіївський район), Алли Бондарєвої й Олени Козявко (Баштанська ОТГ), Марії Гаврилюк (Березанський район) і Георгія Фортова (Коблівська ОТГ). Кожен художник намагається не тільки зобразити в картинах красу бузкових квітів, а й передати емоції, навіть відчуття, що випромінюють ароматні грона. Тому автори використовують нові техніки та експериментують із кольоровою палітрою.

Марія Гаврилюк

Ніжним і вишуканим бузок виглядає у вишитих картинах Олени Сапожник (Прибужанівська ОТГ), а також миколаївських майстринь Лариси Кришталь і Єлизавети Козирєвої. Напівпрозорий бісер, атласні стрічки й кольорові нитки надають роботам особливої декоративності, оригінального кольорового рішення, створюють бажаний об’єм. Багатий вибір технік і різноманіття сучасних матеріалів допомагають майстриням створювати креативні дизайнерські речі, декоративні панно, інтер’єрні модульні картини, арт-інсталяції.

Навесні розквітає велика кількість квітів, але велику увагу до себе привертає саме бузок. Він манить своїм п’янким ароматом, кольорами і незвичними суцвіттями. Та лише талановиті руки майстра здатні побачити красу у звичайній квітці й відобразити її в дивовижних виробах!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: