Новини        19 Січня 2019        587      

Святки 2019: яскравий фінал у селі Мала Мечетня Кривоозерського району

Про особливості «фіналу» святок, зокрема про цікавий звичай «Розстріл куті», у селі Мала Мечетня Кривоозерського району — далі у статті.

Л. І. Березка — директор народного музею с. Мала Мечетня

Завершення святок відзначають зазвичай 21 січня, оскільки 19 числа святкують Водохреще, 20 — шанують Хрестителя Господнього Івана, а вже 21 січня в селі починають розв’язування куті. На цей час закінчується вся заготовлена на святки їжа, зокрема кутя. Жителі села йдуть у гості до кумів, родичів, знайомих, сусідів поспілкуватися і доїсти пироги, вареники, інші святкові смаколики. Останній раз у прийдешньому році співають колядки, щедрівки, йорданські пісні, діти приказують вірші-засівалки. Найстарший у родині виносить дідух, приказуючи «Іди, дідух, на добрий дух», зерно віддають курям, а сам дідух розтрощують по городу, щоб був гарний врожай на садовину і городину. Дід збирає онуків у садку і викидає кутю, щоб кури добре неслися, а корови телилися, щоб був гарний приплод:

Геть, кутя, із покуття,

Ти, узвар, іди на базар.

Ви ж, паляниці, йдіть на полиці.

«Маланка» з дідухом

Масове гуляння починають на леваді села: ігри, розваги, виступи «народного» ансамблю «Дзвін». На завершення святкових дій спалюють дідух, у рушницю заряджають кутю і вистрілюють нею у повітря, як символ того, що час братися за роботу, якої в селі й взимку вистачає. Зимові святки скінчилися.

Директор народного музею с. Мала Мечетня Людмила Іванівна розповіла, що цей обряд, започаткований мешканцями-переселенцями із Закарпаття у далеких 50-х роках ХХ століття, став невіддільною частиною культурного життя села.

Спалення дідуха

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: