Нематеріальна культурна спадщина        13 Грудня 2021        239      

Традиції фестивалю Чарльза Діккенса в Девентрі

Щорічно в середині грудня в місті Девентер (Нідерланди) відкривається фестиваль Чарльза Діккенса (1812-1879), відомого англійського письменника. В цьому році відбудеться 30-й такий фестиваль, на якому очікують більш як 120 тисяч гостей з різних країн.

Як проходить фестиваль

Це – масштабна подія, яка відчиняє двері до незвичного світу колоритних літературних персонажів Діккенса та наче занурює у життя невеликого англійського містечка XIX століття з його традиціями, побутом та подіями.

Вулиця Walstraat та її околиці є підмостками знаного фестивалю. Майже всі місцеві жителі у святкові дні перевдягаються в Діккенсових героїв або жителів вікторіанської епохи й стають учасниками перформансів на вулиці. Грають дуже переконливо та артистично.

Серед чудових сучасних будівель, що по різдвяному прикрашаються в ці дні, кипить і вирує життя старовинного міста: вуличні торговці пропонують смажені каштани, кудись поспішають офісні клерки; маленькі сироти й жебраки просять милостиню; закохані про щось шепочуть, сидячи на лавках; кричать хлопчики, що розносять газети; чинно й поважно прямують шановні сановники; молоді дівчата хизуються модними нарядами.

Прості містяни в одязі минулих століть поспішають у своїх справах. Серед них раптом можна побачити скупого Ебенезера Скруджа або вуличного хулігана Олівера Твіста, лиходія Урію Хіп або Містера Піквіка. Тут же «працюють» злодюжки та волоцюги. Іноді можна побачити п’яничок та прокажених, але і констеблі патрулюють вулиці.

Основні персонажі

Чотири основні персонажі забирають на себе усю увагу фестивальної публіки. Перший – це поганий доставник посилок Тротті Век, якого талановито грає колишній директор бібліотеки Девентера Джос Дебей. Всю роль він мовчить, тільки може щось вигукнути, зустрівши старих друзів із клубу сліпих Кіек Уут. Але образ його дуже виразний: сопливий червоний ніс, фіолетова нижня губа, меланхолійні очі дивують усіх.

Одна з яскравих героїнь – королева Вікторія, що проживає в домі засновників фестивалю Діккенса – сім’ї Стрік. Вона шляхетно вітає своїх людей з-за скла у вікні. Польові охоронці в певний час приходять віддати честь своїй королеві, але для інших аудієнція королеви – рідкість.

https://www.destentor.nl/video/de-hoofdpersonages-van-het-dickens-festijn-queen-victoria~p118582

Ще один мальовничий персонаж – Скрудж, якого вже 25 років грає мешканець міста Лук ван Ворст. Він часто підказує молодим акторам, як і що краще робити для ролі, яку вони вибирають. Його будинок насправді є улюбленим місцем для всіх, хто хоче зігрітися та потайки зазирнути в мобільні телефони.

https://www.destentor.nl/video/de-hoofdpersonages-van-het-dickens-festijn-scrooge~p118583

Хітом Діккенс-феста є режисер Родерік Зоммердейк зі своєю бандою вуличних негідників, яких грають діти театральної школи. Малі бешкетники оточують поодиноких перехожих та намагаються їх спочатку начебто залякати, але потім переводять все у жарт, щоб і самим гарно посміятися.

https://www.destentor.nl/video/de-hoofdpersonages-van-het-dickens-festijn-de-kinderbende~p118581

Колорит міста

Додає своєрідного колориту білизна, розвішана через усю вулицю, карети, запряжені кіньми, отари овець, яких переганяють через центр міста, а також дрібниці, які роблять відчуття подорожі в часі ще реальнішими.

Усі атрибути сучасності, такі як світлофори, дорожні знаки тощо сховані під мішковиною.

Сприяють святковому настрою і старовинні будівлі, яскраві ялинки, безліч різдвяних вертепів, хорів, оркестрів, що виконують різдвяну музику, мальовничі вітрини магазинчиків і галерей, що сяють яскравими вогнями.

Продавці теж усі перевдягнені. Лавки, столи й лотки із продуктами, смаженими каштанами, напоями та виробами з тіста не можна перерахувати. Для всіх, хто змерз, є можливість випити какао, кави чи чаю, і навіть поласувати глінтвейном.

Щоб потрапити на фестиваль, потрібно відстояти пристойну чергу. Браві солдати стежать за порядком. Відчуття, наче потрапляєш у XIX століття і відчуваєш ефект повного занурення в іншу епоху.

Засновники фестивалю

79-річна Еммі Стрік є духовною матір’ю фестивалю Dickens Festijn. Вона в основному зберігає і ремонтує історичні костюми, які одягають всі на свято, а її чоловік Ян відповідає за оформлення вулиці.

Еммі Стрік також заснувала постійну експозицію в музеї-кабінеті Чарльза Діккенса на Walstraat. Озираючись на свій поважний вік, Еммі і Ян Стрік кажуть, що сподіваються на доньку Лісбет, яка обіцяє продовжити їхню справу.

Під час фестивалю у старовинних церквах Девентера Lebuinuskerk та Broederenkerk влаштовують великі різдвяні концерти, а головну площу міста відводять під шумний та яскравий ярмарок із більш ніж 200 ринковими наметами. Тут гості можуть погуляти, спробувати традиційні ласощі, придбати різдвяні сувеніри, одяг, взяти участь у вуличних виставах та забавах.

Для святкування у 2021 році з 9 по 19 грудня ще заплановано показ спеціальної вистави «Все це Діккенс» в театрі Beumer & Drost.

Жителі міста пишаються таким святом ще й тому, що кілька років поспіль Фестиваль Діккенса визнавався найкращим громадським заходом у Нідерландах як найкраща модель соціальної згуртованості.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: