Нематеріальна культурна спадщина        29 Липня 2017        3299      

Усе про опішнянську й косівську кераміку: від глини до розпису

Продовжуємо знайомити відвідувачів нашого сайту з елементами, внесеними до Національного реєстру нематеріальної культурної спадщини. Це два українські гончарні промисли: Косівська мальована кераміка й Опішнянська кераміка. Яка глина використовується в процесі виробництва, що таке червіння, і як довго народжується виріб, якими іменами повниться літопис опішнянського та косівського керамічного мистецтва — докладніше про все далі в статті.

Фото: http://2.bp.blogspot.com

З чого виготовляють

Село Опішня Полтавської області та містечко Косово Івано-Франківської області — самобутні осередки традиційного українського гончарства. Для виробів беруть місцеві глини. В Опішні виготовляють із глини сірого кольору, яка вже після випалювання стає світло-жовтою. У передмістях Косова використовують червону глину — «червінку» та «побілу», що йде на оздоблення виробів.

Що виготовляють

Косівські гончари найбільш славилися мальованими кахлями, якими оздоблювали печі. За стилем кахля — це справжній народний лубок. На них майстри малювали картинки зі свого життя, простих людей: музикантів, вершників, воїнів тощо. Кахлеві печі з косівською керамікою були популярні не лише в Україні, а й у Румунії та Угорщині.

Вміли опішнянські майстри робити й іграшки-піщики для дітей. Так про це писала мистецтвознавець Євдокія Дмитрієва у своїй книзі «Мистецтво Опішні»: «Народна скульптурна іграшка завжди була свіжою й оригінальною. Керамічні іграшки: козочки, рибки, круторогі баранчики, відгодовані свинки, гривасті леви, півники, різні коники відзначалися лаконічністю та виразністю форми. Цікавий свищик привертав зір і дорослої людини, примушуючи її посміхнутися тій чи іншій влучній характеристиці».

Як виготовляють

В Опішні, після ліплення, глина майже неділю висихає в природних умовах. Потім йде процес випалювання за температури 900 °C. Після того вироби обробляють глазурями чи розмальовують, і знов випалюють.

Технологія гуцульських гончарів подібна: випалювання також проводиться двічі. Але тут виріб спочатку покривають білою глиною, трохи підсушують і розписують писачком. Потім роблять малюнок «червінню» — коричневим кольором глини — й обпалюють. Після того виріб розписують іншими фарбами, глазурують і вдруге випалюють.

Виготовляють виріб опішнянської та косівської кераміки не менше 30–40 днів.

Чим розписують та що зображують

В Опішні вироби розписують рослинними орнаментами — квітами, листям, ягодами, віночками. Колірна гама таких орнаментів — сполучення білого, червоного, зеленого, коричневого кольорів із невеликою кількістю чорного. Цікаво те, що опішнянські майстри розписували без попередніх ескізів усе хатнє начиння: глечики, горщики, миски, макітри тощо.

Також і в Косові малюнки, що прикрашали посуд та свічники, витримані в жовто-зелено-коричневій гамі.

Фото: http://sumno.com

Прославлені майстри

Одним із засновників косівської кераміки вважається Іван Баранюк. У XIX столітті славилися роботи Олекси Бахметюка. Його оригінальність і творча фантазія вражала всіх. У свій час він одержав найвищу нагороду Коломийської промислової виставки. Пізніше, у ХХ столітті стала відомою народна майстриня Павлина Цвілик, яка талановито робила все: від кухонного начиння, ваз, свічників до дитячих іграшок. Роботи Павлини виставлялись як в Україні, так і Болгарії, Америці, Чехії, Бельгії.

Продовжують традиції косівської кераміки заслужені майстри народної творчості онука Павлини Цвілик Надія Вербівська, Оксана Бейсюк, Валентина Джуранюк та інші.

Опішнянська ж кераміка почалася з імен майстрів Федора Чирвенка, Івана Гончаря, Івана Гладиревського, Юхима Резника. Не менш знані сучасні майстри: Михайло Китриш, Василь Омеляненко, династія Пошивайлів. Сім’я Гаврила та Явдохи Пошивайлів славна й тим, що відкрила у своєму подвір’ї перший домашній музей кераміки.

 

Наша розповідь про опішнянську й косовську кераміку триває. Уже зовсім скоро до вашої уваги цікавий екскурс популярними в Україні фестивалями гончарства. Не пропустіть!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: