Нематеріальна культурна спадщина, Новини        10 Січня 2022        323      

Новорічні листівки: історія та традиції

Ще в недавньому минулому кожна людина перед великими святами, а особливо перед новорічними, надсилала поштою вітання дорогим серцю людям за допомогою спеціальних листівок. Це був цілий ритуал: знайти найкращі за малюнком листівки, згадати всіх друзів, родичів, близьких, підписати власноруч побажання кожній рідній людині. А найприємнішим було те, що у відповідь людина також отримувала купу вітань. Листівка була знаком прихильності та особливої уваги й таким же атрибутом свята, як пухнаста ялинка, запах мандаринок, яскраві гірлянди та блискуча мішура.

Історія листівок

Вважають, що традиція обміну листівками зародилася в Стародавньому Китаї  більше  тисячоліття тому. В перший день після святкування Нового року там було заведено поздоровляти червоними картками тих, кого не зміг побачити перед святами. Напередодні господар вивішував на двері спеціальний пакет для таких карток. Писали на картках спочатку, як на візитівці,  тільки ім’я людини, яка вітала господарів, а потім стали додавати слова побажань здоров’я, добробуту, щастя та довголіття.

Випуск першої масової поштової листівки датують 1794 роком та зв’язують з англійським художником Добсоном, що зобразив родину, яка святкує Різдво. Він також написав текст вітання: «Веселого Різдва та щасливого Нового року!», що швидко став традиційним.

Шотландці вважають, вперше різдвяні листівки з’явилися саме в Шотландії у 1841 році у вітрині книжкового магазину.
Французи ж стверджують, що це «Паризький поштовий альманах» у 1777 році надрукував оголошення про те, що «поштою пересилаються, як поздоровлення, мальовані картинки часто з текстом…».
Хто правий, не зовсім ясно, але зрозуміло, що перша поштівка з’явилася як привітання до Нового Року.
З 1870-х років вони стають популярними у Франції та Німеччині, Англії, Швейцарії, Російській імперії. Взагалі, у XIX столітті кількість листівок досягає десятків мільйонів. В ті ж роки з’явилися філокартисти — збирачі листівок. А на переломі XIX-XX століть, захоплення колекціонуванням листівок стало масовим по всьому світу. Листівки зберігали в альбомах, а наприкінці XX століття з карток робили різні поробки – шкатулки, скриньки, декоративні коробки тощо.

Сюжет

На перших поштівках друкували квіти, феї, казкових героїв, що мали нагадувати про наближення весни.

Дуже популярними були зображення веселих та сентиментальних діточок та маленьких тварин: зайчиків, лисичок, ведмежаток.

Пізніше сюжет листівок масового користування набув християнського змісту. Це було народження Христа або пов’язана з цією подією символіка: вифлеємська зірка, голубка (Святий Дух) тощо. Інколи додавали молитву або біблійний вірш.

Потім також стають популярними сюжети з такими різдвяними персонажами, як Санта Клаус, олені, Сніговик, а також зі святковими атрибутами: ялинками, прикрасами, снігом тощо.

Улюблені сюжети різних країн

Не дивно, що в кожній країні були свої улюблені сюжети новорічних листівок. Так, на німецьких найчастіше малювали гномів, сажотрусів, свинок, або казкові події.

В Італії – різні розмальовки з Піноккіо, як на цих листівках кінця ХІХ — початку XX століття.

У Японії зазвичай дарують листівки з образом тварини, що знаменує рік за східним гороскопом. В таких листівках люди дякують родичів за все добро в цьому році й висловлюють сподівання на продовження гарних відносин надалі.

На французьких листівках друкували щасливих усміхнених дітей або дорослих. Самі листівки  робили у вигляді фотоколажів. А кольорові вони тому, що над ними попрацював і додав кольору ретушер.

На американських листівках, крім побажання до свят, інколи можна було прочитати невеликі віршики.

На англійських – вільшанку, гілочки омели, плюща, вересу.
У скандинавських країнах – чоловіків та жінок у традиційному одязі, маленьких діточок з подарунками, добрих і веселих гномів.
Норвежцям подобалися народні міфічні сюжети. Часто малювалися ельфи, гноми, духи тощо. Традиційним також було зображення свинок та снопів сіна – символів ситості та гостинності.

У Польщі новорічні листівки були зазвичай фотоколажами з зображенням шампанського та підкови – на щастя.

Українські листівки

У 1898 році в Російській імперії були випущені перші різдвяні листівки за малюнками відомих митців, в тому числі К. Маковського та І. Рєпіна, який запропонував свою акварель «Запорожець». Саме цю листівку вважають першою українською різдвяною листівкою.
Наприкінці ХІХ сторіччя в Україні також з’явилися різдвяні листівки з найрізноманітнішими сюжетами. Це були різдвяні атрибути, портрети відомих осіб, діти, колядники, тварини, янголята, яскраві прикраси, народні орнаменти, сцени Різдва і, звичайно, святий Миколай.

До розпису листівок видавці залучали знаних тогочасних митців, а саме: Олену Кульчицьку, Антіна Манастирського, Ярослава Пстрака, Осипа Куриласа, Василя Дядинюка, Едварда Козака, Юліана Крайківського, Святослава Гординського тощо.

Традиція  надсилати привітання залишилася і донині, хоча і видозмінилася. Тепер все робиться в електронному вигляді, але отримувати листівки з гарними словами побажань, як і раніше, приємно і зворушливо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: