Нематеріальна культурна спадщина        27 Вересня 2019        9294      

Живий світ старих світлин: Південь

Світ наших прабабусь із пожовклих старих світлин оживає в реконструкціях Ксенії Малюкової. Про її творчий проєкт «Нація» та його втілення на Миколаївщині, Херсонщині й Одещині — далі.

Проєкт «Нація» і його авторка

У серпні 2018 року на Хмельниччині Ксенія Малюкова представила авторський проєкт «Нація». Талановита дизайнерка та стилістка по костюмах поєднує в собі Схід і Захід. Вона народилася на Луганщині, виросла на Хмельниччині, а живе в Києві. Її мета — показати землякам і всьому світові історію та красу українського аутентичного святкового жіночого вбрання кінця ХІХ–початку ХХ століття.

Ідея проєкту виникла, коли в руки Ксенії потрапили перші екземпляри її колекції — тернопільські сорочки, вишиті понад сто років тому. З першого погляду закохавшись у дивовижне вишиване мереживо, мисткиня пообіцяла собі відродити старовинне мистецтво.

Миколаївщина

Сьогодні можна впевнено сказати, що мода на етнічність невпинно зростає. Одяг в національному стилі — це не тільки патріотично, але й вишукано і надзвичайно красиво. Щоб переконатись в цьому, достатньо подивитися на світлини старовинного одягу мешканок Півдня України. Наприклад, завдяки реконструкціям старовинного вбрання Марії Кревсун (1907 р. н.), можна побачити, як виглядали сто років тому дівчата на Баштанщині.

Варто звернути увагу також на зразок вишивки майстрині Руслани Ерко, виконаний в подібному стилі.

Херсонщина

На Херсонщині Ксенія Малюкова та її творча група завітали в село Мала Кардашинка Голопристанського району. Це — старовинний хутір Олешківської волості Дніпровського повіту Таврійської губернії, заснований у 1837 році внаслідок реорганізації Кардашинських хуторів.

Намисто виглядає досить незвично. На Півдні таке скляне намисто, схоже на яскраву ялинкову прикрасу, називали «лускавками» й надягали його на великі свята.

Одещина

На початку XVIII століття серед дрімучих лісів, де ховалися втікачі з кріпосної неволі, оселилися козаки загону славетного отамана Нитки. Від його імені пішла назва села Загнітків, яке небезпідставно вважають перлиною Східного Поділля. Історично село поділяють на декілька районів — Волощина, Слобода, Кошарка. Кожен із них має певні відмінності в культурі та побуті населення.

Село розташоване недалеко від молдавського кордону. Тут поріднилися між собою культури безлічі народів, які в різні часи жили на цій землі: турків, поляків, євреїв, молдаван, українців та інших.

Цікавою є реконструкція старовинного весільного віночка із Загнітків. Тут багато декорованого кольоровою фольгою, крапельками воску і «цукерками» — крученими циліндриками з гофрованого паперу. А завдяки пишності декорування скляним бусами, він нагадує «лускавки» з Херсонщини.

Ми залишаємо сонячний Південь і мандруємо далі, адже на нас чекає ще багато цікавого, наприклад, розповідь про видовищний та самобутній народний обряд «вбирання нанашки» та особливості його проведення в різних регіонах України.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: