Нематеріальна культурна спадщина, Новини        01 Червня 2017        3362      

Червень — рум’янець року: прикмети і свята

Червень або «червець» починає літо — благодатну пору як для праці, так і для відпочинку. Чим багатий червневий календар та народний прогностик, яке свято місяця є найкрасивішим, а коли краще починати збір лікувальних трав і чистити криниці — тільки для відвідувачів нашого сайту найцікавіша інформація.

Святковий календар місяця відкриває день Святих Костянтина й Олени, який припадає на 3 червня. Цього дня селяни висівали льон, просо та огірки. Наші предки особливо шанували льон, тому що він давав не тільки їжу, але й одяг. Лляні вироби й досі цінуються за красу і здатність надавати прохолоду в спекотні дні.

7 червня, на свято Віднайдення голови Івана Предтечі, висаджували капусту — один з улюбленних овочів селян. Тому їй відводили на городі кращі землі, регулярно поливали та піклувалися про врожай, промовляючи: «Щоби не росла широка, а росла глибока».

Трійця або Зелені свята

Трійця — одне з великих християнських свят, яке оспівує триєдиність Бога Отця, Бога Сина — Ісуса Христа, і Бога Духа Святого. Дата святкування залежить від Великодньої й цього року припадає на 4 червня. Обрядовість свята сягає далеких дохристиянських часів, коли люди віддавали шану красі та життєдайній силі природи. За традицією селяни прикрашали хату квітами, зеленим гіллям. У деяких селах усю підлогу хати вкривали духмяними травами. До речі, саме о цій порі починався збір лікувальних трав: любистку, кропиви, звіробою, золототисячника, м`яти, кульбаби, папороті, подорожника, рути, особлива перевага віддавалася полину. Вважалося, що саме ця трава поліпшує апетит, лікує шлунок, допомагає очистити воду з криниці. Жінки носили із собою полинове стебельце як оберіг від відьом.

Зелені свята — своєрідний культ лісу, дерев, зелені і квітів. За народним віруванням саме в цей час неприкаяні духи, душі утоплених, нехрещених, самовбивць блукають на межі весни й літа, а головне перебувають у воді та в житах. Душі таких людей втілювалися в русалок. Xто з xлопців або дівчат задумає покупатися або зайти в жито — того русалки заманять і залоскочуть. Щоб уберегтися від їхнього втручання в спокійне селянське життя, дівчата завивали вінки на молодих берізках. Потім їх акуратно відламували й пускали водою, гадаючи на судженого. Молодь гуляла до ранку, співаючи весняних і русальних пісень. Ходили групами, щоби поодинці не зустріти русалки.

Фото: wordyou.ru

Петрів піст

Після Зелених свят настає Петрів піст, що триває аж до свята Петра й Павла, яке припадає на 12 липня. У народі кажуть, що цей піст надумали жінки, щоби чоловіки, важко працюючи на сінокосах, не проїдали їхні запаси молока й сиру. Але цей піст не є суворим, і не всі його ретельно дотримуються. А ще Петрівка відрізняється від інших постів, що в цей час дозволялося співати пісні і проводити різні обряди. Колись, у перші дні Петрового посту, був звичай очищати в селах копанки, криниці, тому що наші предки здавна цінували воду за її незвичайні властивості. Казали, що вода має пам’ять і може допомогти людині позбавитися від неприємностей.

На 25 червня припадає день літнього сонцестояння. У природі набирає сили зелень, буяють квіти, вітаючи свого покровителя — Святого Онуфрія. Цього дня селяни не наважувалися косити, аби не прогнівити святого захисника.

Народний червневий прогностик

Червневу ягідку й у рот кладуть, і додому несуть.

У червні овес до половини доріс.

Червневі ночі горобиного носа коротші.

Травень — радість, а червень — щастя.

Росні трави в червні — до врожайної осені.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: