Новини        11 Травня 2020        2222      

До 50-річчя Прибузького народного хору: становлення й самобутність колективу, винятковість керівника, спогади-привітання учасників

Навесні 50 років тому було створено яскраву прикрасу Миколаївщини — Прибузький народний хор. Тож розповідаємо, як він розпочав свій шлях, у чому його унікальність, і ділимося спогадами-привітаннями колишніх учасників колективу.

Становлення й самобутність хору

У 1970 році на базі Миколаївського обласного будинку народної творчості (нині — МОЦНТ та КОР) Анатолій Затурян створив хор із народною манерою співу, щоб відроджувати на Миколаївщині національні народні пісенні традиції та виконавську вокально-пісенну культуру. До його складу ввійшли студенти бібліотечного та музичного відділу, а також люди різних професій — любителі української пісні. За високу виконавську майстерність і художній рівень репертуару колектив у 1973 році отримав звання «народний» і почесну грамоту Президії Верховної Ради УРСР.

1972 рік

Колектив відомий не тільки в Україні, а й у багатьох країнах світу. Свою творчість успішно представляв на обласних, усеукраїнських культурно-мистецьких заходах, міжнародних фестивалях народної творчості в Ірландії (1986), Індії (1987), Греції (1991), Болгарії (1997–1998), Туреччині (2002, 2005), Франції (2004), Польщі (2008). Творчий шлях багатий на звання, дипломи, грамоти, золоті медалі, подарунки й призи.

Унікальність Прибузького народного хору полягає насамперед у своєрідній степовій яскравій та політній манері виконання, артистизмі учасників, створенні неповторного багатогранного художнього образу, віртуозній грі оркестрової групи та професійному виконанні танцювальної групи, яка колоритно доповнює пісенно-музичний матеріал. У репертуарі танцювальні, ігрові та обрядові пісні, ігрові вокально-хорові мініатюри, вокально-хореографічні композиції, патріотичні пісні та авторські хорові твори керівника.

Винятковість керівника

Анатолій Затурян — художній керівник, диригент, заслужений працівник культури України, лауреат Усеукраїнської премії імені Віктора Гнатюка та обласної премії імені Миколи Аркаса. Його визнано обдарованим хормейстером, творчою особистістю не лише в Україні, а й далеко за її межами.

Анатолій Затурян, Михайло Димитров

Він ретельно досліджує та вивчає музично-пісенний фольклор Півдня України. Маючи особливий дар аранжувальника, робить власні обробки та гармонізацію українських народних пісень. Наприклад: «За сінечками», «Ой ходить сон», «Біла береза», «Червоная калинонька», «Кувала зозуля», «Колискова», «Коло млина, коло броду», «Оженився в неділеньку», «Ой, заграйте, музиченьки». Саме його роботи складають основу концертного репертуару Прибузького хору.

Вікторія Максимчук, Анатолій Затурян

Спогади-привітання

Прибузький народний хор виховав багато талановитих людей, що присвятили своє життя мистецтву. Серед них провідні керівники хорових колективів області, заслужені працівники культури України, заслужені артисти України, заслужені діячі мистецтв України, лауреати міжнародних і всеукраїнських конкурсів, лауреати обласної премії імені Миколи Аркаса.

Директорка Миколаївського обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи, заслужена артистка України Наталія Баштова згадує: «Своє життя я тісно пов’язала з мистецтвом, із піснею. Це стало моїм захопленням, натхненням і професією. У Прибузькому народному хорі я була солісткою понад 20 років. За цей час познайомилася з багатьма країнами світу, їх культурою та побутом, навчилася більше цінувати нашу українську культуру, зберігати своє національне коріння та пишатися тим, що я — українка. Саме співаючи в хорі, отримала почесну державну нагороду — заслужена артистка України».

Більше спогадів-привітань колишніх учасників колективу — у відео.

Ближче познайомитися з вокально-хоровим мистецтвом ви зможете на обласному конкурсі козацької пісні «Битва хорів».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: