Музичне мистецтво, Поради        11 Лютого 2019        1461      

Як підібрати репертуар для вокально-хорового колективу

У роботі з вокально-хоровими колективами центральне місце займає підбір правильного репертуару. На що необхідно звернути увагу під час вибору?

1. Основа репертуару

У кожного колективу має бути індивідуальний виконавський стиль, тому основа репертуару — це переважно малознайомі різноманітні за жанрово-стильовими ознаками твори (історичні, побутові, обрядові), за типами фактури (гармонічна, поліфонічна), видами підголосків (фальцетний, грудний) тощо. Добираючи репертуар, спирайтеся на український пісенний фольклор, записаний від його носіїв, та на обробки фольклорного мелосу. Звернення до фольклору — це той фундамент духовності, на якому вчаться пізнавати світ і його красу, відкривати схожість подій минулого з сьогоденням.

2. Відповідність репертуару

Обраний репертуар повинен відповідати віковим категоріям та виконавським можливостям учасників, їх вокально-технічній підготовці та зацікавленості. Обирайте твори, для яких характерне органічне поєднання поезії та музики, збагачення поетичної образності засобами вокального мовлення та хорового співу.

3. Різноплановість репертуару

При формуванні репертуару керівник повинен чітко контролювати якісний відбір пісень. Не забувайте, що твори самодіяльних авторів мають багато технічних недоліків, а безліч пісень одного автора слухачі сприймають важко. Оскільки репертуар треба зорієнтувати на широку аудиторію слухачів, необхідно мати декілька концертних тематичних, класичних, жанрових, розважальних програм і твори a cappella, які визначають рівень виконавської майстерності кожного колективу та його вокально-технічні навички.

4. Музичний супровід

Важливу роль у реалізації творчих задумів керівника та виконавців відіграє музичний супровід. Професійна майстерність акомпанементу (оркестрова чи акомпануюча група) колоритно та художньо доповнює вокально-хоровий колектив. Це неможливо під фонограму.

5. Як зацікавити глядача

Статичність вокально-хорового колективу швидко втомлює слухача. Тому в репертуарі необхідні пісні з використанням танцювальних рухів або інсценізації, обрядові та діаложні пісні, календарно-обрядові дійства, вокально-хореографічні, вокально-музичні композиції, які глядач сприймає з цікавістю. Яскравість виступу колективу, виконання різних програм може утримати увагу глядача протягом усього концерту.

Правильно та вміло підібраний репертуар — це творче обличчя колективу, що вирізнятиметься серед інших і буде популярним.

Також візьміть до уваги наші поради щодо основних знань, потрібних сучасному фахівцю вокально-хорового жанру. Це неодмінно допоможе вам у підготовці до обласного огляду «Материнська пісня».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: