Поради, Хореографічне мистецтво        21 Липня 2019        4372      

Полька: історія виникнення та цікаві факти

Становлення (різні версії виникнення) польки, особливості її поширення Європою, а також цікаві факти про танець.

Історія виникнення

Полька — це старовинний чеський танець, основний рух якого — напівкроки, поєднані приставкою. Саме слово «полька» походить від «кулька», що по-чеськи означає «половина».

Є декілька версій виникнення запального танцю:

 • основа польки — чеський народний танець;
 • у серпні 1835 року чеський педагог Неруда замилувався селянською дівчиною, яка танцювала й весело наспівувала. Він записав мелодію руху, і незабаром вона стала популярною в танцювальних салонах;
 • жанр виник у XVI столітті, його прабатьком був танець «Бурре»;
 • танець придумав викладач Франтішек Гілмар (найпоширеніша версія).

Насправді історія жанру виглядає дуже прозаїчно. У ті часи виникало багато танців, схожих на польку. Вони зароджувалися як серед простого народу, так і в аристократичних колах і нерідко змішувалися — злиття двох танців і стало початком польки.

За твердженням Франтішека, він об’єднав швидкий «квапік» і повільну «німру». Цього було достатньо, щоб викликати фурор на танцювальних вечорах. Особливий захват полька викликала серед дівчат та юнаків, серця яких були наповнені пристрастю й романтикою.

Танець дуже швидко став інтернаціональним, набув поширення у Європі. Кожен народ вносив у чеську польку свій колорит і свої національні риси, тому виникли різні варіації польки: фінська, білоруська, українська, угорська, німецька, шведська, латиноамериканська полька Сяккіярві тощо.

«Полькоманія» охопила практично всю центральну Європу. Але особливий фурор танець викликав у парижан. Варто було празькому танцмейстеру виконати польку на сцені паризького театру Odeon, як чутка про новий танець охопила все суспільство.

Також польку танцювали за океаном. Правда, хореографія американців відрізнялася від чеського (традиційного) варіанту, але енергетика залишалася.

Цікаві факти

 1. «Pulka» з чеської означає «півкрок».
 2. Є теорія, що до назви танцю причетні поляки. У 30-ті роки XIX століття, коли й виникла полька, відбулося польське повстання. Чехи настільки перейнялися долею поляків, що назвали на їх честь танець.
 3. У місті Брно (Чехія) вважають, що регулярний ритм польки добре впливає на інтелектуальні здібності пацієнтів і покращує їх настрій.
 4. Польку використовують як танцювальну терапію для лікування хвороби Альцгеймера.
 5. На честь польки назвали чоловічу зачіску і тістечко.
 6. Під час Другої світової війни полька стала символом звільнення від нацистів.
 7. Англійці виявилися єдиними, хто не перейнявся енергією польки, коли нею захоплювалася майже вся Європа.

Також читайте про стилі сучасного танцю: паппінг, тектонік, брейк-данс, vogue, контемпорарі, джаз-фанк, реггетон і хіп-хоп.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: